5 miesięcy trwa budowa krematorium w Żorach. Inwestycja...

  5 miesięcy trwa budowa krematorium w Żorach. Inwestycja budzi spore kontrowersje

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Krematorium w Żorach
  1/2
  przejdź do galerii

  Krematorium w Żorach ©Katarzyna Śleziona

  W Żorach powstaje budynek krematorium. Budowa trwa już pięć miesięcy. Inwestycja ma być gotowa na przełomie 2014 i 2015 roku.
  Niedaleko Obwodnicy Północnej Żor trwa budowa krematorium. Budynek do spopielania ciał powstaje od kwietnia na cmentarzu komunalnym przy ul. Rybnickiej. Okoliczni mieszkańcy obawiają się, że inwestycja spowoduje spadek wartości sąsiednich działek i będzie stwarzać zagrożenie bakteriologiczne.

  Inwestor - firma Momentum - zapewnia, że nie ma żadnego zagrożenia dla środowiska i ludzi, a inwestycja jest prowadzona zgodnie z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa w prawie polskim i unijnym.


  Inwestycja o nazwie "Sacrum. Pamięć i Popiół" zajmie w Żorach 500 metrów kwadratowych powierzchni. Będzie składać się z tzw. części technicznej, w której znajdą się dwa piece krematoryjne (jeden jest warty ponad 1 mln zł). Nie zabraknie też pokoju pożegnań, kwiaciarni, biur i kaplicy. Przy budynku powstanie również piękne kolumbarium.

  Jak będzie wyglądał proces spopielania ciał w Żorach?

  - Proces kremacji potrwa między 70 a 90 minut. W części technicznej będziemy mieć dwa piece. Proces kremacji będzie przebiegać etapowo. Najpierw będzie odbywać się wprowadzenie ciała do pieca i palenie go w komorze głównej, do której jest wtłaczane powietrze, a temperatura wynosi 800-900 stopni Celsjusza. Potem przechodzi się do tzw. komory dopalania, gdzie - przy temperaturze sięgającej 1100 stopni Celsjusza - całkowicie eliminowane są substancje palne, w tym również te potencjalnie szkodliwe.

  Następnie jest schładzanie i specjalnymi urządzeniami przechodzi się do zmielenia prochów. Odbiera je rodzina albo zakład pogrzebowy. Cały proces spopielania trumny z ciałem zmarłej osoby prowadzony jest w ściśle określonych warunkach i podlega elektronicznemu nadzorowi - za pomocą specjalnego oprogramowania komputerowego - mówią inwestorzy.

  Wśród urządzeń znajdą się m.in. instalacje wyprodukowane przez amerykańsko-włoską firmę GEM Matthews, która w tej branży jest światowym liderem. Spopielarnia będzie gotowa na przełomie 2014 i 2015 roku.


  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar 2014 [DUŻO ZDJĘĆ]
  *Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
  *Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
  *Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama