Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytelnia komiksów powstanie w Częstochowie

Piotr Ciastek
W Centrum Promocji Młodych przy al. Wolności organizowane są m.in. warsztaty komiksowe, w których mogą wziąć udział starsi i młodsi komiksowi zapaleńcy. Oni na pewno zajrzą do czytelni
W Centrum Promocji Młodych przy al. Wolności organizowane są m.in. warsztaty komiksowe, w których mogą wziąć udział starsi i młodsi komiksowi zapaleńcy. Oni na pewno zajrzą do czytelni Piotr Ciastek
Już wkrótce miłośnicy historii obrazkowych i nie tylko będą mogli wspólnie poznać, czytać i dyskutować o komiksach z całego świata.

Pomysł czytelni powstał, kiedy prowadziłem warsztaty dla dzieci w osiedlowej bibliotece. Przyniosłem im kilka komiksów, żeby zobaczyć, czy im się spodobają i choć szybko straciły zainteresowanie, to początek był bardzo obiecujący - mówi Marcin Kozierkiewicz, pomysłodawca powstania czytelni.

- Zbieram komiksy od wielu lat. Zawsze chciałem zostać autorem, natomiast czytelnia to pomysł, który urodził się w mojej głowie dosyć dawno. Jednak nie potrafiłem znaleźć odpowiedniej koncepcji. Niedawno spotkałem się z Adamem Florczykiem z Centrum Promocji Młodych, który pracuje przy organizacji Festiwalu Dekonstrukcji Słowa "Czytaj!" i też jest pasjonatem komiksów. Tak więc zwarliśmy szyki i mam przeczucie, że to będzie strzał w dziesiątkę - dodaje Kozierkiewicz.

Panowie planują otwarcie czytelni pod koniec października, ale już teraz rozpoczęli akcję zbierania komiksów. Według ich wyobrażenia, miejsce miałoby pełnić funkcję nie tylko czytelni, ale i forum dyskusyjnego oraz miejsca spotkań lokalnych miłośników historii obrazkowych.

- W Polsce panuje opinia, że komiksy to historie dla dzieci. Tak wcale nie jest. Komiks jest formą pomiędzy filmem a książką i posiada równie bogaty wachlarz gatunkowy. Od komedii do naprawdę poważnych lektur - zaznacza Florczyk.

Podobne inicjatywy, ale na większą skalę, prowadzą biblioteki w Gdańsku i Poznaniu. Czytelnia w Poznaniu zgromadziła ponad 5 tysięcy woluminów komiksów dostępnych dla czytelników, w tym olbrzymią część komiksów, które zaczęły ukazywać się w Polsce od lat 50. XX wieku, polskie i zagraniczne czasopisma oraz unikatowe ziny komiksowe, a także komiksy zagraniczne, w tym amerykańskie, czeskie, francuskie i wiele innych.

- To świetny pomysł. Czytam komiksy od dziecka. Teraz już mroczniejsze historie. Nie jest to pasja tania.

Kilkudziesięciostronicowy komiks w twardej oprawie kosztuje od 70 do 100 zł. Cieszę się, bo sam nawet zajrzę, żeby przeczytać coś, czego nie kupiłem - zachwala inicjatywę Paweł, którego spotkaliśmy w dziale komiksowym jednej z częstochowskich księgarni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!