Gliwice chcą mieć Śląskie Centrum Nauki jako pierwsze....

  Gliwice chcą mieć Śląskie Centrum Nauki jako pierwsze. Wyprzedżą Park Śląaski i Katowice

  Paweł Szałankiewicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Centrum nauki w Gliwicach ma powstać na działce obok Radiostacji Gliwickiej. Lokalizacja jest bardzo dobra
  1/2
  przejdź do galerii

  Centrum nauki w Gliwicach ma powstać na działce obok Radiostacji Gliwickiej. Lokalizacja jest bardzo dobra ©arkadiusz gola

  Śląskie Centrum Nauki - gdzie powstanie? Trzy lata w regionie mówi się o budowie centrum nauki na wzór warszawskiego "Kopernika". Być może Katowice i Park Śląski przegonią Gliwice.
  W wakacje 2011 r. w naszym regionie zaczął się wyścig. Dwie drużyny chciały zbudować swoje centrum nauki na wzór warszawskiego "Kopernika". To Katowice i Park Śląski.

  Wyścig rozpoczął się po tym, jak w listopadzie 2010 centrum nauki otwarto w stolicy. Na dodatek zaprojektował je architekt ze Śląska! Minęły trzy lata, a centrum nauki w regionie jak nie było, tak nie ma. Mało tego, nie jesteśmy bliżej jego budowy. Ani Park Śl., ani Katowice nie mają projektu i zabezpieczenia finansowego na całą inwestycję. W tej sytuacji może okazać się, że jeśli centrum nauki powstanie, to... w Gliwicach.

  To miasto bez oglądania się na zewnętrzne finansowanie ma już pod inwestycje grunt koło radiostacji.

  - Czy to przedwyborczy chwyt, że sprawa nabiera tempa akurat przed wyborami? - pyta retorycznie Marek Berezowski, lokalny polityk i opozycjonista prezydenta Gliwic.

  Przypomina, że to on w 2012 roku wpadł na pomysł, że Gliwice powinny "przejąć" inwestycję w sytuacji braku postępów ze strony dwóch pierwszych graczy. Zresztą od 2011 pomysłów na lokalizację śląskiego "Kopernika" było więcej: w międzyczasie lansowano Elektrociepłownię Szombierki czy budynki po hucie w Szopienicach. Te pomysły miały jednak od początku nikłą szansę na realizację.

  Tymczasem Gliwice pod koniec ubiegłego roku kupiły 0,8 ha gruntu za 1,5 mln. Jako że obok radiostacji miasto miało już inną działkę, w sumie ma tu 1,2 ha. Kiedy jednak obiekt miałby powstać, nie wiadomo.

  - Jesteśmy dużym miastem akademickim, gdzie jest sporo uczniów i studentów i robimy to przede wszystkim dla siebie. Gdybyśmy się sugerowali czymś, co ktoś sobie wymyślił, to Gliwice nadal byłyby w latach 90. - odpowiada na pytanie, po co Gliwice stają do tego wyścigu Marek Jarzębowski, rzecznik tutejszego magistratu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Katowice

   Marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Moim zdaniem, Śląskie Centrum Nauki powinno powstać w stolicy regionu, a więc w KATOWICACH.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama