Ważne
  Ucieczka sześciolatków ze szkoły trwa. W woj. śląskim też

  Ucieczka sześciolatków ze szkoły trwa. W woj. śląskim też

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Chodzenie do przedszkola to nie tylko czas zabawy. Na zdjęciu: przedszkole nr 12 w Zabrzu, gdzie w ramach akcji "Bezpieczne przedszkole"
  1/3
  przejdź do galerii

  Chodzenie do przedszkola to nie tylko czas zabawy. Na zdjęciu: przedszkole nr 12 w Zabrzu, gdzie w ramach akcji "Bezpieczne przedszkole" prowadzone były m.in. zajęcia z zakresu pierwszej pomocy ©arkadiusz gola

  W woj. śląskim od obowiązku szkolnego został odroczony co siódmy sześciolatek. Niestety, dla części z nich może zabraknąć miejsca w macierzystych przedszkolach
  Ucieczka sześciolatków ze szkoły trwa. W całym województwie śląskim "odroczenie" od nauki posiada już niemal 3500 sześciolatków, czyli co siódmy z tych, którzy 1 września powinni pojawić się w pierwszej klasie. Wszystkie one wrócą do przedszkoli, które spodziewając się takiego obrotu sprawy jeszcze wiosną ograniczyły skalę "normalnej" rekrutacji, trzymając miejsca dla wycofywanych ze szkoły sześciolatków.


  - W każdym przedszkolu zostawiliśmy dwa wolne miejsca. Jak do tej pory to wystarczało. Jedynie w jednym przedszkolu pojawił się problem, bo "wróciła" trójka dzieci, ale udało się go rozwiązać w ten sposób, że rodzic zgodził się na skierowanie dziecka do popołudniowego oddziału - mówi Ewa Wolnica, zastępca naczelnika wydziału edukacji Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

  Podobną receptę na problem wracających do przedszkoli sześciolatków znaleźli w Tychach i Dąbrowie Górniczej. Często sami rodzice uprzedzali dyrekcje przedszkoli, że będą starali się o uzyskanie dla swych pociech "odroczenia" od szkoły i prosili, by w związku z tym trzymać im miejsce na kolejny rok.

  W niektórych przypadkach skala zjawiska może się jednak okazać zbyt wielka jak na podjęte środki zapobiegawcze. W Katowicach urzędnicy obawiając się, że niedoszli pierwszoklasiści zablokują zbyt wiele miejsc zapowiedzieli, że będą ich kierować do "oddziałów zerówko-wych" działających przy szkołach podstawowych. A to oznacza, że malcy mogą trafić w zupełnie obce, nieznane sobie środowisko.

  - Musieliśmy jakoś usankcjonować sytuację, by wracające do przedszkoli sześciolatki nie zabierały miejsca młodszym dzieciom i w efekcie nie sparaliżowało to pracy przedszkoli - wyjaśnia Jakub Jarząbek, rzecznik Urzędu Miejskiego w Katowicach. Zastrzega przy tym, że w przypadku stolicy województwa zjawisko nie ma jeszcze masowej skali. - To raczej dziesiątki, a nie w setki przypadków - ocenia Jarząbek.

  Na ile sześciolatki będą mentalnie gotowe na takie przenosiny? Dr Katarzyna Ślebarska, psycholog z Uniwersytetu Śląskiego, nie ma wątpliwości: im mniej zmian w życiu dziecka, tym dla niego lepiej.

  - Każda nowość może wywoływać lęk, niepewność i stres, czyli czynniki oddziałujące negatywnie - mówi dr Ślebarska, choć zastrzega, że tego typu sytuacji całkowicie uniknąć nie sposób.

  - Dlatego rodzice powinni przygotować dziecko na takie zmiany. Dużą rolę mają tu też wychowawcy, którzy powinni zwrócić uwagę na to, jak taki maluch funkcjonuje w grupie - podkreśla dr Ślebarska.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A pojakymu by mjeli Uojce ciś bajtli do wynarodowjyńo?

   Przi Oumje a Oupje źdźebko se jesce Ynkel poszprecho, porzůńdźi, pogodo, zanym Go do kna przerobjům! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1


   Kãns wjyncy śe tes wywjy uo napasztlivcach, prześladovcach a katrupićelach Naszych Ludźi.

   Pojmje ize trza śe jych wystrzegać, uomijać a trzimać uode ńich srogi absztand!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama