Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe dowody osobiste 2015 [WYMIANA, WNIOSKI] Bez koloru oczu, zameldowania i wzrostu

Magdalena Fraj
W 2001 roku wymienialiśmy dowody - ze starych "książeczek" na plastikowe. Teraz znów czeka nas wymiana. Nowe dowody osobiste będą obowiązywały od 1 stycznia 2015 roku
W 2001 roku wymienialiśmy dowody - ze starych "książeczek" na plastikowe. Teraz znów czeka nas wymiana. Nowe dowody osobiste będą obowiązywały od 1 stycznia 2015 roku janusz wójtowicz
Nowe dowody osobiste od 1 stycznia 2015 r.: Z nowych dowodów osobistych znikną kolejne informacje: o wzroście i miejscu zameldowania. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia. Nie oznacza to powszechnej wymiany dokumentów.

Nowe dowody osobiste WYMIANA OD 1 STYCZNIA:

Niedługo adres zameldowania, wzrost i kolor oczu już nie będą ważne. Nie w nowych wzorach dowodów osobistych, które pojawią się od 1 stycznia. Rewolucja w wyglądzie tych dokumentów to - jak tłumaczy Paweł Majcher, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - odpowiedź na krytyczne głosy samych obywateli.

- Zamieszczanie w dotychczas wydawanych dowodach osobistych rysopisu, który teoretycznie służył do łatwiejszej identyfikacji osoby, od lat budziło kontrowersje dotyczące określania koloru oczu, który może być zmieniany przy wykorzystaniu szkieł kontaktowych, czy też zmieniającego się na przestrzeni lat wzrostu posiadacza dokumentu. Zwłaszcza że dane te najczęściej nie były weryfikowane w trakcie postępowania o wydanie dowodu osobistego - mówi Majcher.

Nowe dowody nie będą także posiadać wzoru własnoręcznego podpisu. Urzędnicy tłumaczą, że podpis często podlega zmianom, zaś zachowanie jego wzoru mogłoby stanowić utrudnienie dla składania wniosku o wydanie dowodu osobistego drogą elektroniczną. Nowinką będzie natomiast wskazanie obywatelstwa polskiego posiadacza dowodu osobistego - ma to na celu ułatwienie posługiwania się dowodem jako dokumentem podróży.

Poza zmianą treści znajdujących się na dowodzie i wprowadzeniem nowych, lepszych - jak przekonują urzędnicy - zabezpieczeń zmieni się także sama procedura występowania o ten dokument.

- Od 1 stycznia 2015 roku nie będzie już miało znaczenia, gdzie składa się wniosek - informuje poseł Marek Wójcik, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych.

Jak wyjaśnia, wniosek będzie można złożyć w dowolnej gminie w kraju lub wysłać drogą elektroniczną. W pierwszym przypadku wniosek należy podpisać własnoręcznie, ale formularz będzie mógł wypełnić za nas pracownik gminy.
Nowe dowody osobiste WYMIANA OD 1 STYCZNIA

Z kolei wniosek elektroniczny będzie wymagać uwierzytelnienia podpisem elektronicznym (weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu bądź profilu zaufanego ePUAP). Gdy, np. z powodu choroby, nie będziemy mogli złożyć wniosku w gminie, jej pracownik przyjmie od nas formularz w miejscu naszego pobytu, a odebrać dowód będzie mógł nasz pełnomocnik.

Urzędnicy uspokajają, że wprowadzenie nowych dowodów nie spowoduje konieczności wymiany dotychczasowych dokumentów, ani tych, które zostaną wydane jeszcze do końca grudnia.

- Dowody osobiste będą podlegały sukcesywnej wymianie, jeśli wystąpią przesłanki do ich wymiany wskazane w ustawie, takie jak upływ terminu ważności, zmiana danych posiadacza, uszkodzenie dokumentu. Co za tym idzie, budżet państwa nie będzie ponosił dodatkowych kosztów związanych z wydawaniem dowodów osobistych nowego wzoru - wyjaśnia Paweł Majcher.

Dowody osobiste zmieniają swoją formę nie po raz pierwszy. Największą rewolucją był chyba rok 2001, kiedy to zamieniliśmy książeczki na małe plastikowe karty. Z dokumentów tych zniknęły wówczas informacje o stanie cywilnym, miejscu pracy oraz znakach szczególnych.

O braku adresu zameldowania w nowych dokumentach mówi Tadeusz Białek, dyrektor departamentu prawnego Związku Banków Polskich:

Też zostaliśmy zaskoczeni tymi zmianami. Proponowane rozwiązania nie były konsultowane z żadną instytucją finansową. Wystąpiliśmy w tej sprawie do MSW z prośbą o wyjaśnienie. Nie można wprowadzać zmian zapominając o istniejących ramach prawnych, w których ma funkcjonować to nowe narzędzie. Weryfikacja danych przy pomocy dokumentu ze zdjęciem i adresem zameldowania nie jest wymysłem banku, ale jest obowiązkiem wyznaczonym przez prawo, np. prawo o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i przepisy branżowe, wedle których obowiązuje weryfikacja osoby wpłacającej i wypłacającej pieniądze. Póki przepisy nie zostaną zsynchronizowane, będzie to uciążliwe dla całego sektora, a przed okienkami w bankach będą ustawiać się długie kolejki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!