Dąbrowa Górnicza: Remont Pałacu Kultury Zagłębia [NAJNOWSZE...

  Dąbrowa Górnicza: Remont Pałacu Kultury Zagłębia [NAJNOWSZE ZDJĘCIA]

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Remont dąbrowskiego Pałacu Kultury Zagłębia potrwa jeszcze niecały miesiąc
  1/40
  przejdź do galerii

  Remont dąbrowskiego Pałacu Kultury Zagłębia potrwa jeszcze niecały miesiąc ©p.sobierajski

  W połowie września br. mają zakończyć się wszystkie prace w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Trwająca trzeci rok przebudowa i modernizacja tego zabytku socrealistycznego zmierza więc nareszcie do końca. Kiedy będzie można zobaczyć odnowione pomieszczenia, marmury i sztukaterie? Najwcześniej w październiku, bo po remoncie konieczne są jeszcze odbiory techniczne całej inwestycji.
  – Gotowa jest już praktycznie cała góra budynku, gdzie w pomieszczeniach jest już całe wyposażenie. Tam będzie mieścić się m.in. sala do zajęć plastycznych, studio nagrań, a także wyciszona sala do ćwiczeń dla instrumentalistów. W sali lustrzanej i sali ślubów brakuje praktycznie tylko luster. W części pomieszczeń i na korytarzach montujemy jeszcze instalację elektryczną – mówi Eligiusz Grzegorz, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Remontowo-Budowlanego „A. Piaskowski i Spółka”, które stoi na czele konsorcjum trzech firm, zajmujących się remontem Pałacu.

  – W szatniach na parterze PKZ zamontowany został już specjalny system mgły wodnej, który ma się uaktywniać w przypadku zagrożenia pożarem. Sprawdziliśmy, działa. Zamontowane są też nowe drzwi. Tam, gdzie tak było wcześniej, z zachowaniem wszystkich elementów zdobniczych, nawiązujących do tradycji górniczych i hutniczych. Szlifowane i polerowane są marmury. Gotowe są też nowe windy. W sali teatralnej wymienione zostały na scenie wszystkie deski, a teraz trwają tam kolejne prace – dodaje.

  Wcześniej odnowione zostały wszystkie elementy sztukaterii, oczyszczona elewacja z piaskowca. Przebudowano podjazdi przybudówki, a cały obiekt ma być nareszcie dostępny dla osób niepełnosprawnych. Kawiarnia teraz mieścić się będzie na prawo od głównego wejścia, na parterze, tam gdzie prezentowane były wcześniej wystawy.

  Wszystkie prace, wraz z dodatkowymi, wycenionymi ostatnio na 4,5 mln zł, będą kosztować prawie 60 mln zł.

  Pałac Kultury Zagłębia wybudowano w latach 1951-1958, według projektu Zbigniewa Rzepeckiego, otwarcie miało miejsce 11 stycznia 1958 roku. Generalnym wykonawcą było Zjednoczenie Budownictwa Miejskiego w Sosnowcu. Z ponad 4,7 tys. m kw. powierzchni 2 tys. m kw. to przestronne marmurowe hole, a sala teatralna na 850 miejsc z obrotową sceną była wówczas jedną z najnowocześniejszych w kraju. Ciekawostką jest też fakt, że naprzeciwko PKZ, po drugiej stronie dzisiejszej ul. Królowej Jadwigi, miał stanąć nowy ratusz miejski. Powstała nawet specjalna makieta, ale ostatecznie w latach 50. zrezygnowano z tych planów.


  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar 2014 [DUŻO ZDJĘĆ]
  *Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
  *Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
  *Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama