Ważne
  Szołtysek: Gęsi z Aachen, czyli śląskie festyny z...

  Szołtysek: Gęsi z Aachen, czyli śląskie festyny z chińszczyzną i TOI-TOIem

  Marek Szołtysek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Marek Szołtysek
  1/3
  przejdź do galerii

  Marek Szołtysek ©arc.

  Na Śląsku sezon na festyny, odpusty i inne imprezy plenerowe trwa od końca kwietnia do października. Potem jeszcze kilka takich imprez związanych jest z grudniowymi jarmarkami adwentowymi. Można też zauważyć, że ten sektor wydarzeń od wielu już lat wykazuje tendencje wzrostowe.
  Przykładem na wzrost jakościowy jest powszechne już stawianie na festynach publicznych ubikacji typu TOI-TOI. Coraz też lepsze jest jedzenie, co zaobserwowałem w ostatnią niedzielę lipca na odpuście św. Anny na Nikiszowcu, gdzie pod wielkim zadaszeniem postawiono około 30 restauracyjnych stolików. Ludzie zaś chętnie z tej atrakcji korzystali, a największą popularnością cieszył się śląski obiad z roladą, kluskami i modrą kapustą za 20 złotych.


  Nie wszędzie jednak z festynami i odpustami jest tak dobrze jak na Nikiszowcu. Zazwyczaj bowiem królują tam plastikowe zabawki, czyli chińska tandeta. Honor imprez ratują tylko piernikorze, czyli sprzedawcy śląskich maszketow, takich jak makrony, futermeloki, kartofelki, anyżki, zozwor…

  Wydawało mi się jednak, że z festynami nie jest aż tak źle, dopóki nie odwiedziłem niemieckiego festynu w Aachen. Byłem tam kilka tygodni temu. A co tam było lepszego od naszych śląskich festynów? Przede wszystkim impreza była objęta zakazem handlowania tandetną chińszczyzną, a na straganach były tylko produkty regionalne. Było około 10 karuzel, minicyrk, świetne jedzenie serwowane ze specjalnych samochodów-restauracji. Jeśli zaś idzie o toalety, to TOI-TOI jest tam już przeszłością.

  Tam przenośne toalety były metalowe: z klimatyzacją, mydłem, lustrem i zapachem świeżości, choć korzystały z niego setki ludzi. Najbardziej podobały mi się specjalne atrakcje, jakie czekały na uczestników festynu, np. pianista grający między straganami. Wśród tłumu przechadzał się żołnierz ze słoniem. Największym hitem był jednak muzykant, który prowadził dwadzieścia żywych gęsi. Szły one - jak to gęsi - gęsiego, przeciskały się przez tłum, zachwycając dzieci i dorosłych.

  Te gęsi z Aachen i cały ten festyn uświadomiły mi bolesną prawdę. Otóż w czasie, gdy my na Śląsku powoli ucywilizowaliśmy nasze festyny i odpusty - to jednak bogatsze kraje Europy też poszły do przodu. I nam jeszcze potrzeba dużo czasu, determinacji, pracy, pomysłowości i zamożności - aby wyzwolić się od chińszczyzny i TOI-TOI-ów.

  Marek Szołtysek
  szoltysek@szoltysek.com.pl  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar 2014 [DUŻO ZDJĘĆ]
  *Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
  *Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
  *Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Słuszna refleksja, p. Marku!

   Opolanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Tylko jak się wyzwolić od tej chińszczyzny? Tu działa mechanizm podaży- popytu. I niskiej ceny (choć za jeszcze niższą jakość). A w kwestii toalet- u nas na wsiach Opolszczyzny robimy zwykle...rozwiń całość

   Tylko jak się wyzwolić od tej chińszczyzny? Tu działa mechanizm podaży- popytu. I niskiej ceny (choć za jeszcze niższą jakość). A w kwestii toalet- u nas na wsiach Opolszczyzny robimy zwykle festyny pod budynkami sal wiejskich albo lokalami stowarzyszeń, gdzie przybyli mają dostęp toalet stałych. I po problemie! Pozdrawiam! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tyn polok - borok

   mara ślonsko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   tego nigdy niy spokopi

   Zdjęcie autora komentarza
   a teraz Scholtissek sobie wyobraź (o ile masz Vorstellungskraft)

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   że mieszkasz w Bundeslandzie Oberschlesien
   i jak?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama