Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Barbakan powstał w dzielnicy Dąb [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Wizualizacja budynku na rogu ulic Dębowej i Szpitalnej
Wizualizacja budynku na rogu ulic Dębowej i Szpitalnej PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA BOGUSŁAW PILCH
Śląski barbakan: Ciekawy obiekt z cegły świetnie nawiązuje do architektury najstarszej dzielnicy Katowic. To budynek jednorodzinny z lokalem użytkowym, którego projekt powstał w katowickiej pracowni architektonicznej. ZOBACZ ZDJĘCIA i WIZUALIZACJE

Tuż przy ulicy Dębowej 64, na skrzyżowaniu z niedużą Szpitalną, wznosi się dopiero co wybudowany budynek. Trudno go nie zauważyć, bo jest charakterystyczny. Z jednej strony - prosty, wręcz skandynawski w formie, z drugiej - dzięki elewacji z cegły klinkierowej i ażurowym wstawkom na elewacji świetnie wpasowuje się w otoczenie, czyli starą zabudowę Dębu, najstarszej dzielnicy Katowic. Masywny, nie bez powodu przynosi skojarzenie z Barbakanem. Elewacja budynku jest wykonana z pełnej cegły klinkierowej.

Obronny charakter budynku przy Dębowej 64 jest nieprzypadkowy, bo tędy często przechodzą pielgrzymki kibiców klubu GKS Katowice, zmierzające na lub z pobliskiego stadionu katowickiej drużyny. - Inwestor już na początku naszej współpracy informował nas o tym sąsiedztwie - mówi architekt Dominik Kapłanek, który jest jednym z architektów odpowiedzialnych za ten projekt. Powstał on pod kierownictwem Bogusława Pilcha z katowickiej Pracowni Architektonicznej Bogusław Pilch.

CZYTAJ KONIECZNIE NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z KATOWIC:
KATOWICE 24 GODZINY PRZEZ 7 DNI W TYGODNIU

Jak informują nas w Wydziale Budownictwa Urzędu Miasta Katowice, to budynek mieszkalny jednorodzinny z lokalem użytkowym. Na parterze od strony ul. Dębowej ma powstać sklep piekarniczo-cukierniczy. Na wizualizacjach budynku widnieje też napis "Klinika dr Piotr Bednarski". Dr Bednarski specjalizuje się w chorobach piersi.
Powierzchnia użytkowa budynku to 558 m2, kubatura - 3 249 m3. Projekt pochodzi z 2012 roku. - To był bardzo wymagający projekt - wspomina Dominik Kapłanek. - Choć z zewnątrz wydaje się, że to dość zwarta, prosta bryła, to jej rzut jest skomplikowany. Musieliśmy w niej pomieścić wiele funkcji.

- W Dębie w oczy rzuca się typowy śląski krajobraz. Z nową formą chcieliśmy się do niego dopasować, ale tak, by nie było wątpliwości, że to jest nowoczesny budynek. Nie chcieliśmy ślepo naśladować typowo śląskiej architektury, ale nawiązać do niej - dodaje architekt.

Pomysł na ażurowe elementy elewacji przyszedł Dominikowi Kapłankowi w czasie spaceru ulicą Dębową. - Dokładnie naprzeciwko miejsca, gdzie miał powstać budynek, zauważyłem słup bramy zbudowany właśnie z cegieł, z prześwitami. Postanowiliśmy wykorzystać ten element w naszym budynku. Jednak ażury nie mają tylko funkcji dekoracyjnej. Ażur zasłania okna. Bez niego w przypadku okien położonych w pierzei przy ruchliwej ulicy Dębowej nie byłoby mowy o intymności we wnętrzach, zwłaszcza na parterze. One dają mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa, nie wspominając o ochronie przed wyczynami kibiców GKS-u - dodaje architekt, który podobnie jak jego szef skończył architekturę na Politechnice Śląskiej.

To kolejny, po Miejskim Domu Kultury przy ul. Krzyżowej, ciekawy obiekt, który powstał ostatnimi czasy w Dębie. Wciąż koło kościoła pw. św. Jana i Pawła na Dębie powstaje pierwszy z biurowców Silesia Business Park, ale czy jest on ciekawy - to już kwestia do dyskusji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera