Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 16 listopada: Kampania, czyli wielkie budowanie

Agata Pustułka
Kąpielsko Ruda w Rybniku już służy mieszkańcom
Kąpielsko Ruda w Rybniku już służy mieszkańcom arc.
Wybory samorządowe 16 listopada - wczoraj premier podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Kampania już trwa, a każdy prezydent to budowniczy Bob.

Gdyby wybory samorządowe w Polsce odbywały się co roku, to większość miast z pewnością by zbankrutowała, bo dziwnym trafem zamknięcie wielu inwestycji lub ich rozpoczęcie z wielkim hukiem zbiega się z kalendarzem wyborczym.

Po Rybniku krąży nawet anegdota, że zanim zdążymy dojechać do centrum, to tuż za naszymi plecami rozpoczyna się jakiś remont i trzeba potem do domu wracać inną trasą. Efekty widać jednak gołym okiem i prezydent Adam Fudali pozostaje w swoim mieście rozgrywającym.

WYBORY 2014 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM:
ZOBACZ SPECJALNY SERWIS WYBORCZY DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Podobnie w Jaworznie Paweł Silbert, za którego kadencji przebudowano rynek, zmodernizowany przez nowego właściciela basen stał się wabikiem, a ostatnio mieszkańcy dowiedzieli się, że będą mieć wreszcie kino i galerię handlową. Na tym tle prezydent Sosnowca Kazimierz Górski, który obiecuje dzielnicy Klimontów... nową fontannę, wypada dość mizernie, bo, cóż, nie jest to inwestycja pierwszej potrzeby.

- Przedwyborcze budowanie nie jest typowe tylko dla Polski. To powszechnie stosowana taktyka - ocenia dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego. Jego zdaniem samorządowcy, którzy tak planują wydatki, wcale nie są źle postrzegani przez wyborców, chyba że przesadzą z frontem robót i utrudnią życie mieszkańcom.

- Wyborcy często do końca nie wiedzą, na kogo oddać głos i decydują się w ostatniej chwili, bo np. właśnie na ich ulicy wyremontowano chodnik lub też byli na jakimś fajnym festynie. Umyka im, że prezydenci nie robią przecież łaski, bo mieszkańcy płacą podatki i mają prawo wymagać, by miasto nadawało się do życia - dodaje politolog.

Zdecydowanie mistrzem regionu w konkurencji "promocja" jest prezydent Świętochło-wic Dawid Kostempski. To otwiera basen, to piecze kiełbaski na miejskim pikniku. Ba, lada moment przetnie wstęgę w Muzeum Powstań Śląskich. Potwierdzi w ten sposób, że nie rzucał słów na wiatr i zrealizował wcześniejsze obietnice. First Lady samorządowych salonów jest bez wątpienia prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, która uczestniczy we wszystkich imprezach, na których być warto. Kupiła sobie nawet serca piłkarskich kibiców, decydując się na budowę nowego stadionu Górnika Zabrze.

Poza wszelką rywalizacją znajduje się jednak prezydent Katowic Piotr Uszok, który rynku jeszcze nie ukończył, przez parę lat pokazywał jego kolejne wizualizacje, ale i tak wyborcy woleli je od jego rywali. Trudno więc mu się dziwić, że aż tak bardzo nie zabiega o poparcie żadnej partii politycznej. Nie musi.
Zdaniem dr. Słupika, w wyborach samorządowych najbardziej liczą się bezpośrednie spotkania z wyborcami, czyli najbardziej tradycyjna formuła kampanii. Warto je jednak organizować systematycznie, a nie w ostatniej chwili.

Z drugiej jednak strony lista realizowanych inwestycji świadczy o elektoracie, na którego poparciu najbardziej zależy prezydentowi w wyborach. Mieszkającemu w Kostuchnie Uszokowi bliskie są południowe, zielone dzielnice miasta. Tam zawsze ma liczne grono zwolenników, którzy nie muszą przedzierać się przez rozkopane centrum.

WYBORY 2014 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM:
ZOBACZ SPECJALNY SERWIS WYBORCZY DZIENNIKA ZACHODNIEGO

- Prezydenci, zwłaszcza wieloletni, petryfikują pewne układy, często nieformalne, co powoduje, że skutecznie mobilizują swoich wyborców i to wystarczy, by zdobyć władzę na kolejne cztery lata - wyjaśnia prof. Adam Bartoszek, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego. - Poza tym mają w swoich rękach bazę danych i przez to duże możliwości wpływu. Pamiętam, jak jeden z prezydentów wiodącego śląskiego miasta w piątek, przed niedzielnymi wyborami, przeszedł się po urzędzie, dziękował za współpracę i mówił, że być może nowa ekipa, jeśli przyjdzie, zrobi czystkę. W ten sposób zyskał co najmniej kilkaset głosów pracowników i ich rodzin. Było to sprytne socjotechniczne zagranie.

Wielu prezydentów czy burmistrzów inwestuje w tzw. miejski salon, a więc w centrum miasta. Ta taktyka też się opłaca, choć przypomina malowanie trawy na zielono, jak za czasów PRL-u. Pomyślał o tym swego czasu, jako jeden z pierwszych, były prezydent Chorzowa Marek Kopel, za którego czasów rozkwitł deptak przy ul. Wolności. - I starczyło mu to na dwie kadencje - uśmiecha się prof. Bartoszek.

Prezydenci i burmistrzowie wiedzą, że przed wyborami samorządowymi warto przeciąć jakąś wstęgę. Oto jak przed wyborami samorządowymi zmieniają się nasze miasta

Katowice

Kilka miesięcy temu oddano do użytku układ drogowy w strefie kultury, czyli na terenie po kopalni Katowice. Wstęgi nie przecinano, ale konferencja prasowa była.

Zakończyła się modernizacja pl. Wolności i ul. 3 Maja oraz modernizacja Domu Prasy (otwarcie 30 czerwca). Prezydent Uszok na FB chwali się też ukończonymi placami zabaw. Otwarto korty do tenisa w Szopienicach.

1 października otwarcie nowej siedziby NOSPR (teren po kop. Katowice). W tym roku zakończy się jeszcze budowa Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz budowa hali sportowej w Giszowcu przy Gimnazjum nr 16.

Plac kwiatowy i teatralny, czyli dwa z trzech placów nowego rynku, mają być gotowe jesienią, podobnie jak aleja Korfantego i ulica Mickiewicza. (LOTA)
Sosnowiec

We wrześniu ma być gotowa fontanna w Klimontowie.

W kinie Muza trwa przebudowa dawnego kina na salę widowiskowo-koncertową - prace mają potrwać do końca roku - oponenci pytają, po co kolejna sala koncertowa w mieście, miasto odpowiada, że będzie miała ona inny profil niż sala przy Zespole Szkół Muzycznych.

WYBORY 2014 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM:
ZOBACZ SPECJALNY SERWIS WYBORCZY DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Trwa przebudowa trasy tramwajowej linii nr 15 - gotowa jest trasa od parku Sieleckiego do Zagórza, trwają prace przy "Ślimaku" i na Sobieskiego.

Nowa ulica Klimontowska - kierowcy jeżdżą nią od około dwóch tygodni, ulica łączy osiedle w rejonie ul. Kukułek z rondem Żołnierzy Wyklętych między Dańdówką a Klimontowem, o ulicy mówiło się od lat, w roku wyborczym szybko ogłoszono przetarg, zbudowano i otwarto drogę. TOS

Tychy

Na przełomie września i października, czyli przed wyborami, ma zostać uruchomiony jeden z dwóch parkingów wielopoziomowych. Chodzi o parking naziemny przy dworcu PKP. Drugi - podziemny przy lodowisku - ma być gotów do końca roku.

Jesienią ma być zakończona przebudowa fragmentu reprezentacyjnej alei Niepodległości. Niedawno oddano do użytku nowy dworzec autobusowy przy dworcu PKP. 19 sierpnia wmurowano akt erekcyjny pod budowę nowej szkoły w Jaroszowicach, która ma być gotowa za półtora roku.

Do wyborów na pewno miasto upora się z niedawno oddanym do użytku fragmentem DK1 - na otwarcie ciągle czeka zjazd z Katowic do centrum i ciągle jeszcze coś tam jeszcze drobnego robią. Przed wyborami na pewno robotnicy stamtąd znikną.

Jesienią ma być też gotowa ścieżka rowerowa wokół Jeziora Paprocańskiego oraz molo, ławeczki i pięknie urządzona plaża przy brzegu południowym. JOL
Jaworzno

W ubiegłym roku do użytku został oddany odnowiony jaworz-nicki rynek oraz ośrodek geologiczny GEOsfera na terenie dawnego kamieniołomu. Rozpoczęła się też budowa galerii handlowej z kinem.

Teraz miasto remontuje drogi gruntowe oraz buduje kanalizację w kilku dzielnicach Jaworzna ZIELA

WYBORY 2014 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM:
ZOBACZ SPECJALNY SERWIS WYBORCZY DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Chorzów

Prezydent Andrzej Kotala ogłosił pod koniec czerwca konkurs nakoncepcję zagospodarowania rynku. Sprawa jest o tyle ciekawa, że konkurs został ogłoszony niedługo po tym, jak rada miasta nie udzieliła prezydentowi absolutorium.

Jednym z zastrzeżeń do jego prac był m.in. brak rozstrzygnięć w sprawie tego, jak miałby wyglądać chorzowski rynek. Bo w planach ten konkurs był już od dwóch lat - jego przeprowadzenie przewidziane było w budżecie miasta w 2012 i 2013 roku.

Zwycięski projekt powinniśmy poznać w połowie października. Przebudowa będzie możliwa dopiero po zakończeniu inwestycji związanej z budową centrum przesiadkowego. Miasto będzie też aplikować o fundusze unijne na rewitalizację tego terenu.

Częstochowa

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk w ostatnich miesiącach przed wyborami chwali się swoimi inwestycjami, ale robi to znacznie subtelniej niż jego poprzednik Tadeusz Wrona.

Matyjaszczyk postawił na drogi i rzeczywiście sukcesywnie zrealizował plan remontu dróg w centrum Częstochowy, co na pewno przypadnie do gustu wyborcom. Sztandarową inwestycją jest jednak realizowana przez Miejski Zarząd Dróg i Transportu budowa wielopoziomego węzła na skrzyżowaniu DK1 z aleją Jana Pawła II. Termin oddania to koniec października. Pewne jest więc to, że zostanie ona uroczyście otwarta przed wyborami.

Matyjaszczyk postawił również w tym roku na budowę nowych boisk przy szkołach oraz placów zabaw i placów rekreacji ruchowej dla seniorów. Największy z nich powstanie w dzielnicy Tysiąclecie. Prezydent brał udział w symbolicznym wkopaniu łopaty. Plac będzie gotowy do 20 września i wtedy zapewne odbędzie się oficjalne otwarcie. (BR)
Dąbrowa Górnicza

W Dąbrowie Górniczej rok wyborczy jest jednocześnie rokiem wielkich inwestycji. Jest ich mnóstwo, ale trzy z nich zakończą się właśnie jesienią.

WYBORY 2014 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM:
ZOBACZ SPECJALNY SERWIS WYBORCZY DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Miasto spore nadzieje wiąże z budową 9-kilometrowego odcinka obwodnicy dzielnicy Ząbkowice, który będzie jednocześnie nową drogą dojazdową do terenów inwestycyjnych w dzielnicy Tucznawa. Najpóźniej za dwa lata władze miejskie liczą na pierwszą ogromną inwestycję w dąbrowskiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie czeka 260 hektarów gruntów, przeznaczonych dla nowych firm i przedsiębiorców. Koszt tej inwestycji to ponad 40 mln złotych.

Druga, także drogowa inwestycja, to generalny remont drogi krajowej nr 94. Prawie 11-kilometrowy odcinek krajówki, która biegnie przez całe miasto, od granicy z Sosnowcem do granicy ze Sławkowem, ma jesienią wyglądać nowocześnie i bezpiecznie. Wartość przedsięwzięcia to ponad 180 mln zł (plus 50 mln zł na wiadukt). Najszybciej mieszkańcy zobaczą jednak po remoncie i przebudowie Pałac Kultury Zagłębia. Ma być otwarty w połowie września tego roku. Generalny remont i przebudowa będą kosztowała prawie 60 mln zł. (PS)

Rybnik

W mieście czuć wybory, buduje się bardzo dużo. Najważniejszą inwestycją był zapowiadany od lat remont kąpieliska Ruda. Prace zakończyły się przed wakacjami.

Basen wywołał zachwyt wśród rybniczan, a wielu z nich podkreśla, że modernizacją basenu prezydent Adam Fudali zapewnił sobie ich głos. Niemniej ważną inwestycją jest trwająca rewitalizacja ulic Sobieskiego i Powstańców - to dawny deptak. Termin oddania do użytku? Pod koniec września, czyli tuż przed wyborami.

W połowie września gotowa będzie także kolejna inwestycja - Park Tematyczny nad rzeką Nacyną. Rybnickie "Centrum Kopernika" kosztowało 8,5 mln zł.

W całym mieście wybudowano także kilkanaście przyszkolnych boisk. Większość lawinowo otwierana była przed wakacjami. Kolejne gotowe będą we wrześniu. (KUB)

Gliwice

Jesienią ma zostać otwarty ważny odcinek DTŚ w Gliwicach.

Pobiegnie od granicy z Zabrzem do węzła z ul. Kujawską. Blisko 3 km, ale to będzie rewolucja - bo to fragment z gigantycznym węzłem-koniczyną autostrady A1 i DTŚ.

Piekary Śląskie

Rozpoczęła się modernizacja terenu wokół kopca Wyzwolenia oraz remont placów w rejonie skrzyżowania ulic Bytomskiej i Miarki.

Kopiec po remoncie ma być gotowy we wrześniu, plac - jesienią. Plac jest nazywany piekarskim ryneczkiem: z fontanną, ławkami, podświetlany.

Zabrze

Od półtora roku trwa budowa kanalizacji w Zaborzu. Niebawem dobiegnie końca. Trwa budowa stadionu Górnika Zabrze, ale ta inwestycja potrwa trochę dłużej.

W październiku, a może i wcześniej, oddane powinno zostać Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka. To nowe skrzydło Szpitala Miejskiego w Zabrzu-Biskupicach z nowoczesną porodówką i kliniką dla kobiet. DTŚ niby nie jest to do końca miejską inwestycją, ale Zabrze dołożyłoponad 13 milionów złotych z 220,jakie kosztował jej odcinek w mieście.

Świętochłowice

W mieście jest jedna, ale ważna inwestycja - w połowie października zostanie otwarte Muzeum Powstań Śląskich.

To będzie kolejna duża inwestycja w mieście oddana tuż przed wyborami. Przypomnijmy, że na początku sierpnia otwarto w Świętochłowicach także basen ekologiczny.

Poza tym jesienią zakończy się uzbrajanie terenu inwestycyjnego przy ul. Zielonej. Nie ma wątpliwości, że z tej okazji zostanie zorganizowana wielka uroczystość.

Co sądzisz o aktywności inwestycyjnej miast tuż przed wyborami? Dyskutuj z autorką tekstu


*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar 2014 [DUŻO ZDJĘĆ]
*Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
*Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera