Bayern Monachium - VfL Wolfsburg 2:1. Lewandowski zaliczył asystę [ZDJĘCIA]

RM
Bayern Monachium - VfL Wolfsburg 2:1: Robert Lewandowski w piątkowy wieczór zadebiutował w Bundeslidze w barwach Bayernu Monachium. W pierwszym ligowym meczu zaliczył asystę. ZOBACZ ZDJĘCIA

Piłkarze Bayernu pokonali w Monachium VfL Wolfsburg 2:1 (1:0) w inauguracyjnym meczu 52. sezonu niemieckiej Bundesligi. 79 minut w ekipie z Bawarii rozegrał Robert Lewandowski, który zaliczył asystę przy golu Arjena Robbena na 2:0.

Mistrzowie Niemiec zdominowali spotkanie od pierwszych minut. Dopiero w 52., gdy kontaktowego gola zdołał zdobyć chorwacki napastnik "Wilków" Ivica Olic, w Wolfsburg wstąpiło nowe życie. Mateusz Klich, który w oknie transferowym przeszedł do drużyny prowadzonej przez Dietera Heckinga, nie znalazł się w meczowej osiemnastce.

Pierwszą bramkę nowego sezonu zdobył w 37. minucie Mueller, który wykorzystał znakomite podanie Robbena. Holender na 2:0 sam podwyższył tuż po przerwie (47.), po podaniu Lewandowskiego.

"Wilki" bardzo nie lubią grać na Allianz Arenie. Na żadnym innym stadionie nie mają na koncie tylu porażek. W Monachium zaliczyli właśnie 20. na rozegranych... 21 meczów.

"Pierwsze spotkania sezonu są zawsze dziwne. Zwłaszcza w takim roku jak ten, kiedy właściwie nie mieliśmy po mistrzostwach świata czasu na normalne przygotowania. Wiele pracy przed nami" - powiedział Robben.

W obu drużynach brakowało kilku zawodników. Z powodu kontuzji Bayernowi na razie pomóc nie mogą m.in. Niemiec Bastian Schweinsteiger, Hiszpan Javi Martinez czy Francuz Franck Ribery. Na murawie pojawiło się za to czterech mistrzów świata - bramkarz Manuel Neuer, Mario Goetze, Philipp Lahm i Mueller.

Po raz pierwszy za to od 20 miesięcy w wyjściowym składzie znalazł się Holger Badstuber. Obrońca Bayernu miał przerwę spowodowaną podwójnym zerwaniem więzadeł w kolanie. "To było wspaniałe uczucie, znowu móc zagrać" - skomentował.

Hiszpański szkoleniowiec Bawarczyków Pep Guardiola zaskoczył ustawieniem. Dał zadebiutować chociażby 17-letniemu Gianluce Gaudino, który jest synem dawnego reprezentanta Niemiec Maurizio Gaudino.

Lewandowski, który po raz pierwszy w meczu Bundesligi założył koszulkę Bayernu (wcześniej grał w Superpucharze i Pucharze) miał okazję, by wpisać się od razu na listę strzelców, ale nie miał szczęścia. Nie wykorzystał nawet sytuacji sam na sam z bramkarzem gości w 57. minucie i został zmieniony w 79.

W końcówce wynik mógł się jeszcze zmienić. Ku temu okazje mieli zarówno piłkarze Wolfsburga, jak i Bayernu. O większą aktywność w ofensywie u "Wilków" zadbał Maximilian Arndt, który zmienił Aarona Hunta. Po jego podaniu Junior Malanda spokojnie mógł doprowadzić do remisu, ale Neuer odbił piłkę. Znowu wylądowała ona pod stopami Malandy, ale ten z odległości jednego metra... przestrzelił.

Jeszcze raz bramkarz Wolfsburga musiał wyjmować piłkę z siatki, ale sędzia uznał, że Mueller był na spalonym. W ostatniej minucie Robben z kolei trafił jeszcze w poprzeczkę. pap

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:
Bayern Monachium - VfL Wolfsburg RELACJA LIVE ONLINE: Bayern według wszystkich prognoz, jest murowanym kandydatem do zdobycia mistrzostwa Niemiec, a także do podbicia Ligi Mistrzów. Trener Pep Guardiola stworzył zespół, który jest w stanie pokonać każdego rywala, a Lewandowski szybko stał się jego podstawowym ogniwem.

Napastnikowi reprezentacji Polski piłki mają dostarczać ze skrzydeł Ribery, Robben, Goetze, Shaqiri i Mueller - on ma ich akcje finalizować. W pierwszym spotkaniu zabraknie pierwszego z nich - Francuz, podobnie jak Bastian Schweinsteiger leczy kontuzję. Nie zmienia to faktu, że magazyn Bild uznał, że w takiej konfiguracji, jaka powstała w Monachium, kolejny tytuł króla strzelców dla Lewandowskiego jest formalnością.

Czy Polak swój strzelecki popis rozpocznie już dziś? Piątkowy mecz Bayern Wolfsburg pokaże Eurosport 2. Początek transmisji o godz. 20.