Pożar w Kuźni Raciborskiej: Największe pogorzelisko Europy...

  Pożar w Kuźni Raciborskiej: Największe pogorzelisko Europy było na Śląsku. Znów jest zielono

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ogień pojawił się 26 sierpnia 1992 roku ok. godziny 14. Las zapalił się od iskry z hamulca przejeżdżającego pociągu. Gaszenie trwało 4 dni, pomógł d
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©arc. Nadleśnictwo Rudy

  W najbliższy wtorek miną 22 lata od pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej. Sprawdzamy, w jaki sposób udało się odbudować las po kataklizmie.
  26 sierpnia miną 22 lata od tragicznego pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej, który spowodował zniszczenie 9 tys. ha, tworząc największe pogorzelisko w Europie. Ogień strawił całkowicie lasy od Rud Raciborskich po Kędzierzyn i Gliwice. Przyczyną pożaru była iskra spod kół hamującego pociągu. W akcji zginęli dwaj strażacy: Andrzej Kaczyna z Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Raciborzu i Andrzej Malinowski z OSP Kłodnica.
  Pożar opanowano 30 sierpnia 1992 roku w godzinach rannych, a sztab akcji rozwiązano dopiero 20 września 1992 r. Szybko podjęto działania zmierzające do odbudowy drzewostanu - posadzono ok. 100 milionów sadzonek i zbudowano ochronę przeciwpożarową.

  - Do odbudowy pożarzyska przystąpiliśmy od razu. Najpierw musieliśmy usunąć blisko 2 mln metrów sześc. spalonego drewna - mówi Kazimierz Szabla, szef Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, a w 1992 r. nadleśniczy w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie. - Straty po pożarze sięgnęły, według dzisiejszych cen, kwoty 650 mln zł. Wskutek współpracy z ośrodkami badawczymi w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie postawiliśmy na budowę nowoczesnej szkółki kontenerowej produkującej materiał sadzeniowy z zakrytym systemem korzeniowym, aby odtworzyć zniszczone ekosystemy leśne pożarzyska - opowiada.

  Oprócz tego na terenie pogorzeliska utworzono unikalny system zabezpieczenia przeciwpożarowego. - System składa się m.in. z czterech wież obserwacyjnych - w całej Polsce mamy ich 700, a także z lotniska dla dromaderów. Jeśli istnieje zagrożenie pożarowe, to codziennie nad Śląskiem krąży kilka dromaderów. Poza tym powstał też system zaopatrzenia wodnego oraz 200 km pasów przeciwpożarowych I rzędu - stałych i drugie tyle pasów II rzędu - czasowych oraz kilkaset km sieci utwardzonych dróg. Zadaniem tych pasów jest "sprowadzenie" ewentualnych pożarów do poziomu ziemi i umożliwienie założenia linii obrony - dodaje Szabla.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama