Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odblaski są obowiązkowe! [NOWE PRZEPISY DROGOWE] Albo odblaski albo mandat

Michał Wroński
Na ul. Milowickiej, która łączy Katowice z Sosnowcem, spotkanie pieszego idącego poboczem nie należy do rzadkości
Na ul. Milowickiej, która łączy Katowice z Sosnowcem, spotkanie pieszego idącego poboczem nie należy do rzadkości Arkadiusz Gola
Od 31 sierpnia na drogach i poboczach poza terenem zabudowanym piesi będą musieli nosić odblaski. Czy nowy przepis będzie przepisem martwym zależeć będzie głównie od samych pieszych. Statystyki wypadków związanych z brakiem widoczności pieszych na drogach sa prerażające.

Od następnej niedzieli (31.08) wszyscy piesi, poruszający się drogami i poboczami poza terenem zabudowanym będą musieli mieć na sobie jakieś elementy odblaskowe. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo tej grupy użytkowników ruchu. Co prawda w naszym regionie liczba wypadków z udziałem pieszych systematycznie spada, ale 109 zabitych i przeszło 1300 rannych (bo takie dane pokazują policyjne statystyki za ubiegły rok) skłaniają do refleksji. Największą grupę zabitych pieszych stanowią osoby powyżej 60 roku życia.

Zaskoczony nie jest tym Michał Świerszcz z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.

- W przypadku osob starszych potrącenie zwykle ma poważniejsze skutki niż u młodych. W tej samej sytuacji u 20-latka może skończyć się na potłuczeniach, a 80-latek ma np. złamane biodro - podkreśla Michał Świerszcz.

Zarówno ratownicy, jak też policjanci podkreślają, że liczba wypadków z udziałem pieszych związana jest z porą dnia i roku. Im na dworze jest bardziej szaro, tym częściej dochodzi do takich zdarzeń. Niestety ubrani na szaro piesi często sami nie dają sobie szansy na bezpieczne dotarcie do celu. Do tej pory jedynie dzieci do 15 roku miały obowiązek noszenia odblasków, do starszych można było jedynie apelować o podobne zachowanie. Teraz brak odblasku poza terenem zabudowanym będzie traktowany jako wykroczenie i grozić będzie mandatem. Czy to jednak przekona pieszych do zaakceptowania nowych wymogów?

Mamy taką nadzieję. Jednocześnie podpowiadamy też kierowcom, gdzie powinni szczególnie uważać na poruszających się wzdłuż dróg pieszych.

Rozpędzony do prędkości 60 kilometrów na godzinę samochód w ciągu sekundy przejeżdża około 14 metrów. Średni czas reakcji kierowcy to sekunda. Wniosek? Jeśli prowadzący samochód zauważy nagle pieszego, idącego drogą i będącego w odległości mniejszej niż 14 metrów, to staranuje go nim tak naprawdę zdąży sobie uświadomić, co się stało. Stąd też dla bezpieczeństwa pieszych kluczową sprawą jest bycie widocznym. I dlatego właśnie od 31 sierpnia wszyscy piesi poza terenem zabudowanym muszą mieć przy sobie elementy odblaskowe.
Co należy zrobić, by nie był to martwy przepis?

Nowe przepisy dotyczą pieszych idących w terenie niezabudowanym drogą lub poboczem. Nie dotyczą natomiast osób znajdujących się na chodniku lub na drodze dla pieszych - wyjaśnia podkom. Mirosław Dybich ze śląskiej drogówki. Jak dodaje, przepisy nie określają ani rozmiaru, ani dokładnego miejsca na ubraniu, gdzie powinny znajdować się elementy odblaskowe.

- Muszą być one jednak widoczne dla innych użytkowników ruchu - tłumaczy Dybich.

Na ile piesi zastosują się do nowych przepisów? Elementem odblaskowym może być kawałek odblaskowej taśmy za kilka złotych, więc problemem raczej nie powinny być pieniądze, lecz przekonanie samych zainteresowanych do tego, że warto "zabłysnąć" na drodze. Z formalnego punktu widzenia brak odblasków stanowić będzie wykroczenie i może skończyć się mandatem (od 20 do 500 zł). W praktyce - jak przyznają sami funkcjonariusze - wiele zależeć będzie od sytuacji i w wielu przypadkach kończyć będzie się zapewne tylko na pouczeniu.

Nie o to jednak chodzi, by karać pieszych, lecz by przekonać ich do zadbania o własne bezpieczeństwo. Jacek Prokop z wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach jest pod tym względem umiarkowanym optymistą.

Policja wierzy w nasz zdrowy rozsądek

Kiedy kilka lat temu rozpoczynały się akcje promujące noszenie odblasków, wiele osób uważało to za "wiochę", a tymczasem dziś widać wyraźną tendencję, by je stosować. Wiele osób, zwłaszcza wśród rowerzystów, zaczęło je nosić, mimo że nie było do tego zobowiązanych przepisami - mówi Prokop.

Być może do wyobraźni pieszych przemówią też policyjne statystyki. Wynika z nich, że tylko w ubiegłym roku w wypadkach drogowych na terenie naszego regionu zginęło 109 pieszych, a ponad 1300 zostało rannych. Miesiącami, w których najczęściej dochodzi do śmiertelnych zdarzeń z udziałem pieszych jest październik, listopad i grudzień, zaś ofiarami tych wypadków najczęściej są osoby powyżej 60. roku życia. Tę drugą tendencję potwierdzają też ratownicy pogotowia, którzy podkreślają, że w przypadku osób starszych, potrącenie ma zwykle znacznie poważniejsze skutki niż w przypadku młodych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Odblaski są obowiązkowe! [NOWE PRZEPISY DROGOWE] Albo odblaski albo mandat - Dziennik Zachodni