Samodzielne zamiast bidula

  Samodzielne zamiast bidula

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dwa domy jednorodzinne kupił powiat częstochowski na siedziby tzw. całodobowych grup mieszkalnych, które mają powstać w miejsce tradycyjnego Domu Dziecka we Wrzosowej.
  Placówka będzie całkowicie zreorganizowana. Ponieważ doskonale sprawdziły się mieszkania usamodzielnienia, które - już trzy - działają w podczęstochowskiej Blachowni, Dom Dziecka będzie przekształcony w zespół placówek opiekuńczych. Dziś jeszcze przebywa tu 28 dzieci z terenu całej Polski.

  - Całodobowa grupa mieszkalna polega na tym, że w mieszkaniu lub domu przebywa określone grono dzieci i młodzieży, które muszą samodzielnie dbać o swoje potrzeby.
  Gotują, piorą,sprzątają, uczą się gospodarowania. Naturalnie wszystko pod okiem opiekuna, naszego pracownika, który jednak nie ma niczego robić za nich, lecz służyć radą i pomocą w razie konieczności. W mieszkaniach w Blachowni przebywa teraz po sześcioro dziewcząt lub chłopców. Każdy nowy dom pomieści dwie lub trzy takie grupy - wyjaśnia Elżbieta Ścigała, dyrektor Domu Dziecka w Wrzosowej.

  Oba domy, które kupił powiat, znajdują się w Częstochowie. Pieniądze na transakcję (1,2 miliona złotych) pozyskano dzięki sprzedaży gminie Poczesna udziałów w budynku, gdzie mieści się jeszcze placówka we Wrzosowej. Obie strony robią dobry interes - gmina już ma w tym obiekcie ośrodek zdrowia, który cierpi na brak pomieszczeń. Dom Dziecka będzie mógł założyć identyczne grupy usamodzielnienia, jak w Blachowni. W jednym z kupionych domów znajdą się też magazyny i biura. Nikt z wychowawców nie straci pracy, trzeba będzie jeszcze zatrudnić dodatkowych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama