Więcej za wodę w Katowicach i nie tylko tu

  Więcej za wodę w Katowicach i nie tylko tu

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sądziliście, że za wodę i odprowadzanie ścieków płacicie już dość? Otóż nie! Katowickie Wodociągi podnoszą stawki za metr sześcienny wody oraz odprowadzonych ścieków. Do tej pory płaciliśmy 4.92 zł za wodę o 5.51 zł za ścieki. Nowe stawki, to 4.97 oraz 6.11.
  Podwyżki odczują w Pałacu Młodzieży – za wodę płaca tu już około 12 tys. miesięcznie

  Podwyżki odczują w Pałacu Młodzieży – za wodę płaca tu już około 12 tys. miesięcznie ©arc

  Nową taryfę, która miałaby obowiązywać od 1 lutego, proponowaną przez Katowickie Wodociągi opiniowali już katowiccy radni. I mimo że projektu uchwały nie przyjęli, podwyżka i tak będzie. Tak stanowi ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Aby nowe taryfy weszły w życie wystarczy, że przedsiębiorstwo wodociągowe 70 dni wcześniej przedstawiło je radzie gminy w formie wniosku do zatwierdzenia. Wniosek musi zostać opracowany zgodnie z przepisami ustawy.

  Czym Katowickie Wodociągi uzasadniają podwyżkę? Między innymi inflacją, wzrostem kosztów zakupu wody i prowadzonymi inwestycjami. W tym ostatnim punkcie chodzi m.in.
  o drugi etap master planu dotyczącego przebudowy sieci kanalizacyjnej w mieście, który ruszył w tym roku oraz modernizację dwóch oczyszczalni w Panewnikach i Podlesiu. Wodociągi muszą też zrobić zapasy na poczet kar, które spółka musiałaby płacić.

  - Podwyżka wynika też z konieczności zabezpieczania pieniędzy na ewentualne kary naliczane z tytułu odprowadzania ścieków do środowiska. Na razie tych opłat nie płacimy, w przyszłości możemy się starać o ich umorzenie, jednak pieniądze na ich zapłacenie musimy mieć zabezpieczone - tłumaczy Agnieszka Jaszkaniec rzeczniczka Wodociągów.

  Jeśli kar uda się uniknąć, a prawdopodobnie tak będzie, po zakończeniu przebudowy kanalizacji, wówczas jak obiecuje Jaszkaniec zostaną przeznaczone na kolejne inwestycje. O zwrotach, obniżkach bądź ulgach nie ma mowy.

  Z argumentami spółki "za" zmianą taryf nie zgodzili się radni klubu Platformy Obywatelskie i sprzeciwili się nowym taryfom. Sprzeciw okazał się tylko symboliczny.

  Nowe stawki zobaczymy na rachunkach wystawianych przez Wodociągi już w lutym.

  - Nie tylko w Katowicach będzie drożej - na pocieszenie dodawał podczas sesji Andrzej Gut prezes spółki Katowickie Wodociągi.

  To fakt, ale nie wszędzie jest drożej niż Katowicach, są miasta gdzie jest zdecydowanie taniej. Świętochłowice i Chorzów są miastami, gdzie woda jest najdroższa, a podwyżka wchodzi w życie najszybciej. Już od 1 stycznia cena za m. sześć. wody wzrosła z 5,28 zł do 5,32 zł. Z kolei za m. sześć. ścieków zamiast 6,69 zł, jest 6,75 zł zł.

  Podwyżki szykują się między innymi w Bytomiu. Tu od 1 lutego za metr sześcienny wody trzeba będzie zapłacić 5,o1 zł, czyli o 51 groszy więcej niż dotychczas. Do tego doliczyć trzeba VAT, czyli dokładnie 5,41 zł. Za ścieki też drożej - aż 41,1 proc. więcej, bo aż 8. 52 gr (z VAT-em).

  Drożej niż w Katowicach będzie też w Mysłowicach. Stawki wzrosną jeszcze w styczniu o 3 proc. Dotychczas łączna opłata za dostarczenie wody wynosiła 5.82 zł. Za odbiór metra sześciennego ścieków 5.79 zł. Od stycznia za metr sześcienny wody oraz ścieków mysłowiczanie zapłacą o 5 groszy więcej.

  Gdzie za wodę płaci się mniej? Na przykład w Gliwicach. Tu stawki za ceny wody zmienią się o podatek VAT, ale nadal będzie taniej niż w stolicy województwa. Stawki za wodę wyniosą 4,09 zł za metr sześć. O 9 groszy wzrośnie opłata za ścieki, wyniesie 6,45 zł.

  Taniej niż u nas, będzie też w Tychach, przynajmniej do końca lutego, gdyż w tym mieście czas obowiązywania danej ceny to 1.03 jednego roku do 28.02. następnego roku. Póki co tyszanie płacą za wodę 4,68 zł, a za ścieki 4,73 zł.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama