Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biskupi w Gliwicach: Polsko-niemieckie pojednanie pod Radiostacją w rocznicę wybuchu II wojny

Marcin Zasada
Radiostacja. Najmłodsze pokolenie nie musi znać jej historii, ale pamięć jest konieczna i stąd idea upamiętnienia wybuchu wojny
Radiostacja. Najmłodsze pokolenie nie musi znać jej historii, ale pamięć jest konieczna i stąd idea upamiętnienia wybuchu wojny Mikołaj Suchan
Polscy i niemieccy biskupi przyjadą w niedzielę do Gliwic na wspólne uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pojednają się w symbolicznym miejscu pod Radiostacją, gdzie doszło do słynnej prowokacji gliwickiej.

Polscy i niemieccy biskupi wspólnie upamiętnią 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Główna część uroczystości odbędzie się w niedzielę w Gliwicach - w katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła oraz pod Radiostacją. "Celem spotkania jest przede wszystkim pojednanie między Niemcami a Polakami po historii przemocy" - podkreślają przedstawiciele niemieckiego episkopatu.

Propozycja od Niemców

Przeciwnie niż w 1965 roku, gdy polscy biskupi zwrócili się do niemieckich ze słynnymi słowami: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie", tym razem gest pojednania wyszedł z drugiej strony.

- Chętnie podjąłem tę myśl, która pojawiła się w maju tego roku. Myśl o zorganizowaniu symbolicznego spotkania połączonego z refleksją nad tym, że 75 lat temu doszło w Europie do takiego skomplikowania sytuacji politycznej, że skończyło się to tragedią pełną zniszczeń i cierpienia - podkreśla ordynariusz gliwicki, bp Jan Kopiec.

Duchowny zaznacza, że nie chodzi o rozliczanie się z historią czy o nowe manifesty polityczne, ale o symbol.

- Dziś jesteśmy w stanie stanąć obok siebie i prosić, aby pokój był wartością nadrzędną - wyjaśnia bp Kopiec.

Episkopat Niemiec w oficjalnym komunikacie zaznacza, że przez swoją wizytę w Polsce kard. Marx pragnie złożyć hołd polskiej drodze do wolności i jej znaczeniu dla kształtowania współczesnej Europy. W tym kontekście przypomniano, że ostatnio przypadły ważne daty z "pełnych napięć" dziejów Polski: 70. rocznica wybuchu powstania warszawskiego, 25. rocznica upadku komunizmu w naszym kraju i 10-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Głównymi powodami wizyty przewodniczącego episkopatu Niemiec w Polsce jest jednak "pojednanie między Niemcami a Polakami po historii przemocy, wspólna przyszłość narodów w zjednoczonej Europie oraz wkład Niemiec i Polski do pokoju, wolności i solidarności na świecie".
Kardynał Marx pragnie też pogłębić sprawdzoną już współpracę między Kościołami obu naszych krajów i jeszcze bardziej ją rozwijać - stwierdza dokument episkopatu Niemiec.

Spotkanie pod Radiostacją

Niedzielnej mszy św. w gliwickiej katedrze (początek o godzinie 18) będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, zaś homilię wygłosi kard. Reinhard Marx. Przewodniczącemu Niemieckiej Konferencji Biskupów, arcybiskupowi Monachium i Fryzyngi, towarzyszyć na Śląsku będzie bp Wolfgang Ipold z Görlitz. Polską stronę reprezentować będą biskupi trzech diecezji tworzących metropolię katowicką: abp Wiktor Skworc, abp senior Damian Zimoń, bp Paweł Stobrawa z Opola oraz biskupi gliwiccy Jan Kopiec, Gerard Kusz i bp senior Jan Wieczorek. Przybędzie również ks. Marian Niemiec, biskup elekt diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, oraz Włodzimierz Kac, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach. Gospodarzem uroczystości będzie prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

W uroczystej liturgii w katedrze będą mogli wziąć udział wszyscy chętni. Druga część spotkania odbędzie się o godz. 20 na terenie gliwickiej Radiostacji. Jak zapowiadają organizatorzy, ma ono mieć charakter ekumenicznego i międzywyznaniowego czuwania.

***

"W tym jak najbardziej chrześcijańskim, ale i bardzo ludzkim duchu wyciągamy do Was, siedzących tu na ławach kończącego się soboru, nasze ręce oraz udzielamy wybaczenia i prosimy o nie" - to najbardziej pamiętne słowa z przełomowego listu biskupów polskich, wysłanego do biskupów niemieckich 18 listopada 1965 r.

Orędzie do Episkopatu Niemiec było jednym z pism wysłanych do 56 krajów z zaproszeniem do uczestnictwa w obchodach 1000-lecia chrztu Polski. Zostało ono wystosowane przez biorących udział w obradach II Soboru Watykańskiego w Rzymie polskich biskupów, m.in. kard. Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyłę. Jego pomysłodawcą i autorem był arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek, duchowny urodzony i wychowany w Radlinie i Rybniku.

Jedna z kluczowych części listu została poświęcona trudnym na przestrzeni wieków stosunkom polsko-niemieckim. Wzywał on jednocześnie do pojednania i wybaczenia między narodem polskim i niemieckim oraz zapraszał niemieckich biskupów do udziału w uroczystościach millenium chrztu Polski.

"Wiele okropności doznał polski naród od Niemców i w imieniu niemieckiego narodu (...) Tak więc i my prosimy o zapomnienie, więcej, prosimy o przebaczenie. Zapomnienie jest sprawą ludzką, natomiast prośba o przebaczenie jest apelem skierowanym do tego, który doznał krzywdy, by spojrzał na tę krzywdę miłosiernym okiem Boga i wyraził zgodę na nowy początek" - odpowiedzieli niemieccy hierarchowie.

List i jego inicjatorzy zostali ostro skrytykowani przez władze PRL, które oskarżyły duchownych o zdradę Polski i służenie niemieckim interesom. Zarzucono biskupom "demonstrację proniemiecką", "samozwańczą akcję polityczną" i "rozgrzeszenie nieskruszonych". Rozpoczęto także medialną nagonkę przeciw sygnatariuszom pisma oraz zorganizowano państwowe obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego w opozycji wobec kościelnych uroczystości Tysiąclecia Chrztu Polski. Inicjatywa listu została upamiętniona w 2005 roku - na wyspie Piasek we Wrocławiu stanął pomnik arcybiskupa Bolesława Kominka z cytatem z orędzia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Biskupi w Gliwicach: Polsko-niemieckie pojednanie pod Radiostacją w rocznicę wybuchu II wojny - Dziennik Zachodni