Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Żywiecczyzny ciągle nie mogą odbierać wszystkich programów

Monika Krężel
Wielu mieszkańców ma problem z odbiorem telewizji cyfrowej
Wielu mieszkańców ma problem z odbiorem telewizji cyfrowej Piotr Krzyżanowski
Mieszkańcy Żywiecczyzny oraz małych miejscowości leżących na styku woj. śląskiego i małopolskiego mają problem z odbiorem programów telewizyjnych. Ci pierwsi nie mogą oglądać oferty stacji komercyjnych, ci drudzy - telewizji publicznej. - A abonament płacić trzeba - żalą się czytelnicy.

Problemy zaczęły się kilka miesięcy temu, kiedy wyłączono nadajniki naziemnej telewizji analogowej. Mieszkańcy świetnie wiedzą, że naziemną telewizję cyfrową można odbierać przy pomocy dekodera lub telewizora z MPG4, a do odbioru wystarczy zwykle dotychczasowa antena. Jednak na odbiór telewizji komercyjnych narzekają m.in. mieszkańcy gmin Milówka, Rajcza, Ujsoły, Koszarawa, Czernichów, Sopotnia Wielka czy Węgierska Górka. - Oni są skazani są na platformy satelitarne, gdyż mają kłopoty z odbiorem telewizji cyfrowej - mówi Marian Kastelik, szef Stowarzyszenia Media i Administracja dla Podbeskidzia w Żywcu. - Jeśli ktoś takich nie posiada to nie obejrzy Polsatu czy TVN-u - tłumaczy.

Zdaniem Mariana Kastelika jest gorzej niż było. - Kto widzi Skrzyczne, to jeszcze ma jako taki sygnał - uważa. - Z odbiorem telewizji publicznej nie ma problemu, choć w Żywcu na niektórych osiedlach, między blokami sygnał czasami zanika. Telewizja Polska ma uruchomione stacje doświetlające, więc sygnał powinien być. Ale z nadawcami komercyjnymi jest problem, bo oni nie chcą uruchomić stacji doświetleń - dodaje.

Marian Kastelik zwraca uwagę na jeszcze jedną rzecz. - Trzeba pamiętać o tym, że wysokie kanały, na których nadają stacje komercyjne nie nadają się w górach. Najlepiej jest nadawać na niskich kanałach. Albo trzeba pochylić antenę nadajnika Wisła - Skrzyczne i wtedy o 30 proc. więcej mieszkańców miałoby dobry odbiór - tłumaczy.

Inne problemy mają z kolei mieszkańcy miejscowości położonych na styku woj. śląskiego i małopolskiego. Czaniec leży w woj. śląskim, a sąsiednie Roczyny w woj. małopolskim. - Kupiliśmy dekodery, ale cóż z tego. W ciągu dnia od czasu do czasu możemy odbierać programy, ale one zanikają. Najgorzej jest wieczorem, nie można w ogóle złapać sygnału - żalą się. - Nie da się obejrzeć ani Jedynki, ani Dwójki, ani Telewizji Kraków. Przy telewizji analogowej odbieraliśmy je bez kłopotów, w tym także Telewizję Katowice - opowiadają mieszkańcy Roczyn.

U jednego z mieszkańców położonego nieopodal Roczyn Kocierza Moszczanickiego (woj. śląskie) - po interwencji Mariana Kastelika - Urząd Komunikacji Elektronicznej z Siemianowic Śl. przeprowadził badania pod kątem możliwości i warunków odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Okazało się, że z jego domu nie widać nadajników na Skrzycznem czy na górze Żar i dlatego nie ma możliwości bezpośredniego odbioru kanałów. Technicy wskazali jednak, jaką trzeba zastosować antenę i jak ją ustawić, aby odbiór był lepszy. "Ponieważ jest to odbiór z odbicia należy liczyć się z tym, że wraz ze zmianą pór roku i warunków pogodowych nie będzie on zawsze stabilny" - napisali przedstawiciele UKE.

Dawid Piekarz, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej:
Ostatnie skargi mieszkańców Żywiecczyzny dotyczące odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, przede wszystkim sygnałów MUX1 (multipleksu nr 1) oraz MUX2 (multipleksu nr 2), Urząd otrzymał w zeszłym roku przy okazji procesu cyfryzacji telewizji. Od tamtego czasu nie odnotowaliśmy niepokojących sygnałów.

Problemy z dostępem do MUX1 oraz MUX2 występują i wynikają z faktu, iż obie emisje prowadzone są tylko ze stacji głównej Wisła/Skrzyczne. Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu poziom sygnału DVB-T z wymienionej stacji nadawczej jest w wielu lokalizacjach na obszarze Żywiecczyzny niewystarczający do poprawnego odbioru obu multipleksów.

Jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu z MUX1 oraz MUX2 byłoby uruchomienie stacji doświetlających, jak ma to miejsce w przypadku MUX3. Decyzja w tej kwestii należy wyłącznie do nadawców funkcjonujących w ramach obu multipleksów. UKE posiada jednak informacje, że nadawcy MUX1 oraz MUX2, pomimo posiadania decyzji rezerwacji częstotliwości na obszar całego kraju, nie są niestety zainteresowani rozbudową funkcjonujących sieci nadawczych i zwiększaniem zasięgów swoich programów.

Celem zmniejszenia uciążliwości z tym związanych i poszerzenia kręgu odbiorców, Telewizja Polska SA – nadawca multipleksu 3 – zleciła uruchomienie i utrzymywanie w sprawności eksploatacyjnej sieci stacji doświetlających (tzw. „gapfillerów”), rozmieszczonych aktualnie w 14 punktach na terenie Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego. Pomimo pracy tych obiektów i tak zapewnienie 100 proc. pokrycia terenu sygnałem multipleksu 3 jest praktycznie niemożliwe.

Do UKE docierały już skargi od mieszkańców Andrychowa i okolic dotyczących problemów z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej, w szczególności multipleksu nr 3 (MUX3) i programu regionalnego TVP Kraków. Przyczyną kłopotów jest górzyste ukształtowanie omawianych terenów, przez co nie ma możliwości stabilnego odbioru telewizji DVB-T z głównych stacji nadawczych Kraków/Chorągwica oraz Międzybrodzie/g. Żar, z których emitowany jest sygnał MUX3 z małopolską wersją programu regionalnego. Rozwiązaniem może być przekierowanie instalacji antenowych na stację nadawczą Katowice/Kosztowy, przy czym emitowany jest z niej program śląski.

Jedyną i skuteczną szansą na poprawę sytuacji byłoby uruchomienie dodatkowej stacji doświetlającej na terenie gminy Andrychów. Na chwilę obecną ciężko jest jednak stwierdzić, czy taki scenariusz jest możliwy do zrealizowania, ponieważ decyzja w tej kwestii zależy wyłącznie od Telewizji Polskiej SA - dysponenta częstotliwości MUX3. UKE nie posiada uprawnień, które pozwoliłyby narzucić uruchomienie konkretnych stacji nadawczych czy ingerować w rozbudowę istniejącej infrastruktury sieci telewizyjnej.

Krótki słownik
Multipleks (w skrócie MUX) to pakiet kanałów telewizyjnych, radiowych transmitowanych cyfrowo do odbiorcy w jednym kanale częstotliwości.

W ramach naziemnej telewizji cyfrowej nadawanych jest kilkadziesiąt programów. Na MUX1 można oglądać: Eskę TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywkę, TV Trwam, TVP ABC, Stopklatkę TV i Fokus TV. Na MUX2 nadawane są: Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, Puls 2, TV6 i Polsat Sport News. Na MUX3: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia i TVP Rozrywka.


*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar 2014 [DUŻO ZDJĘĆ]
*Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
*Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mieszkańcy Żywiecczyzny ciągle nie mogą odbierać wszystkich programów - Dziennik Zachodni