Oparzeniówka w Siemianowicach z lądowiskiem dla helikopterów...

  Oparzeniówka w Siemianowicach z lądowiskiem dla helikopterów w listopadzie

  Paweł Szałankiewicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Lądowisko dla helikopterów miało powstać jeszcze w ubiegłym roku, ale nie było na nie pieniędzy. Wkrótce ma być gotowe
  1/2
  przejdź do galerii

  Lądowisko dla helikopterów miało powstać jeszcze w ubiegłym roku, ale nie było na nie pieniędzy. Wkrótce ma być gotowe ©arc CLO

  Oparzeniówka w Siemianowicach: W listopadzie Centrum Leczenia Oparzeń będzie miało gotowe lądowisko dla helikopterów. Jego budowa kosztuje blisko 5 milionów zł.
  Oparzeniówka w Siemianowicach: Po ponad roku oczekiwania siemianowickie Centrum Leczenia Oparzeń będzie miało własne lądowisko dla helikopterów. Dzięki niemu pomoc poszkodowanym, np. w katastrofach górniczych, będzie o wiele szybsza, a jak wiadomo w przypadku ratowania czyjegoś życia każda sekunda jest bezcenna.

  Dotychczas poparzeni pacjenci byli transportowani na lotnisko Muchowiec albo na lądowisko w pobliżu szpitala św. Barbary w Sosnowcu, a stamtąd dopiero byli dowożeni do CLO. Teraz pacjenci będą trafiali bezpośrednio na dach "oparzeniówki", a stamtąd ekipa medyczna windami zwiezie ich na odpowiednią salę, gdzie zostanie im udzielona natychmiastowa pomoc.
  Lądowisko dla helikopterów miało być już gotowe w ubiegłym roku wraz z zakończeniem rozbudowy CLO - takie przynajmniej były plany Mariusza Nowaka, dyrektora szpitala. Pierwotnie lądowisko miało powstać wraz z nowym skrzydłem, jednak na przeszkodzie stanęły fundusze, a właściwie ich brak.

  CLO nie było stać na samodzielne sfinansowanie budowy lądowiska, a urząd marszałkowski nie miał na to pieniędzy w swoim budżecie ani w ubiegłym roku, ani w tym. Skąd więc wzięły się pieniądze?

  - Połowę kwoty otrzymaliśmy z Ministerstwa Finansów, 100 tysięcy wyłożył urząd marszałkowski, a reszta została pokryta z naszych własnych środków - wyjaśnia Rafał Pawlak, dyrektor ds. technicznych. - Budowa lądowiska to przede wszystkim nasza potrzeba ze względu na specyfikację pracy naszego szpitala. Jego budowę od samego początku popierał zarząd województwa - dodaje.

  Łącznie budowa lądowiska będzie kosztować 4 198 682,14 zł. Jego powstanie jest ostatnim etapem rozbudowy całego szpitala. Przypomnijmy: pięć lat temu rozpoczęła się rozbudowa Centrum Leczenia Oparzeń, która łącznie kosztowała blisko 40 mln zł.
  Obok zabytkowego budynku (dziś pozostały tu oddziały szpitalne) powstał czterokondygnacyjny nowoczesny budynek, w którym znajdują się: izba przyjęć, septyczny oddział do leczenia piorunujących zakażeń (w tym zgorzeli gazowej), blok operacyjny, oddział anestezjologii i intensywnej opieki medycznej, a także dział administracji.

  Konstrukcja budynku była od początku przystosowana do tego, aby na dachu można było zrobić lądowisko dla helikopterów. Budowa lądowiska miała się rozpocząć w 2013 roku, tym bardziej że wszystkie niezbędne pozwolenia CLO otrzymało, ale ze względów finansowych przesunięto inwestycję.

  Lądowisko, co naturalne, będzie miało zastosowanie tylko i wyłącznie w przypadku nagłych wypadków medycznych.
  - Czyli wtedy, kiedy będzie wymagany szybki transport pacjenta ze względu na duże obrażenia ciała odniesione w wypadkach. Chcemy też, aby standardem stało się leczenie zatruć tlenkiem węgla. Jest to bardzo ważne, aby lekarze i personel medyczny mieli świadomość, że jedynym lekiem z wyboru przy leczeniu zatruć tlenkiem jest tlen hiperbaryczny, a powikłania z tym związane powodują uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Objawy mogą pojawić się nawet po kilku miesiącach - wyjaśnia Rafał Pawlak i dodaje: - W związku z tym lądowisko daje możliwość natychmiastowego transportu pacjenta z odległego miejsca do CLO, posiadającego wieloosobową komorę hiperbaryczną - zaznacza Pawlak.

  Jak podkreśla, o transporcie takich pacjentów decyduje zawsze lekarz miejscowego szpitala po konsultacji z lekarzem dyżurnym z "oparzeniówki". - Dlatego tak bardzo ważna jest koordynacja całego systemu ratownictwa w Polsce - uważa Rafał Pawlak.


  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar 2014 [DUŻO ZDJĘĆ]
  *Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
  *Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
  *Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama