Ważne
  Katowice: Uniwersytet Ekonomiczny świętuje 74. urodziny

  Katowice: Uniwersytet Ekonomiczny świętuje 74. urodziny

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tak wyglądała pierwsza biblioteka uczelni

  Tak wyglądała pierwsza biblioteka uczelni ©Fot. ARC uczelni

  Dyplomy, odznaczenia, koncert i wielki bal - tak świętują ekonomiści w Katowicach. Dziś jubileusz Uniwersytetu Ekonomicznego.
  Tak wyglądała pierwsza biblioteka uczelni

  Tak wyglądała pierwsza biblioteka uczelni ©Fot. ARC uczelni

  To właśnie 11 stycznia 1937 roku w Wyższym Studium Nauk Społeczno-Gospodarczych wygłoszono pierwszy wykład. Dr Józef Lisak mówił o rozgraniczeniu ekonomii społecznej i ekonomii stosowanych.
  W pierwszym roku działalności szkoła kształciła 57 studentów, w pierwszej siedzibie - w użyczonych pomieszczeniach Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych. Na etacie zatrudnione były 3 osoby. Szkoła była uczelnią prywatną i utrzymywała się m.in. z opłat słuchaczy - roczne czesne wynosiło 240 zł (470 zł zarabiał w latach 30. szofer autobusów). Nauka trwała trzy lata, a zajęcia odbywały się w przedsiębiorstwach.

  A dzisiaj? Od ubiegłego roku uczelnia nie jest akademią a uniwersytetem, w którym studiuje ponad 16 tys. studentów, a wykłady i zajęcia prowadzi dla nich 500 nauczycieli akademickich. Rektorem jest prof. Jan Pyka. Uczelnia przygotowuje się do 75. urodzin, ale za rok. A co z okazji tegorocznego święta?

  Inauguracja we wtorek o godz. 9.30 - w krypcie kościoła Opatrzności Bożej zostanie odprawiona msza święta. O 11 w auli im. Józefa Lisaka będą wręczane dyplomy i odznaczenia państwowe. Na godz. 18 zaplanowano koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Silesianie" oraz Chóru UE (sala koncertowa Akademii Muzycznej ). A 29 stycznia w hali wystaw "Kapelusz" w WPKiW w Chorzowie odbędzie się uczelniany bal.

  Napisz, jak wspominasz lata spędzone na Akademii Ekonomicznej? Który profesor był najzabawniejszy, u którego egzamin był najłatwiejszy, a który przedmiot najtrudniejszy? Napisz wspomnienie w formie komentarza, lub napisz mejla na alert@dz.com.pl


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama