Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie lekceważ objawów, to może być świńska grypa

Agata Pustułka
Sprawdź, czy jesteś w grupie podwyższonego ryzyka
Sprawdź, czy jesteś w grupie podwyższonego ryzyka Infografika Marek Michalski
Chociaż najlepiej przeciwko grypie zaszczepić się jesienią to specjaliści twierdzą, że na ten krok nie jest za późno nawet w pełni sezonu grypowego.

Przy okazji przypominamy, że wszystkie oferowane pacjentom w tym roku szczepionki, obok dwóch szczepów sezonowych, zawierają również szczep pandemiczny, który ma uchronić nas przed zachorowaniem na świńską grypę. A to właśnie grypa wywołana wirusem AH1N1 stała się naszym głównym przeciwnikiem. Cena szczepionek waha się od 25 zł (vaxigrip) do 59 zł (przykładowa cena IDflu) i na razie jeszcze są dostępne w aptekach.

Niestety coroczne zachęty epidemiologów nie robią na nas większego wrażenia, bo liczba zaszczepionych Polaków daje nam jedno z ostatnich miejsc w UE. W naszym regionie szczepi się zaledwie 3-4 proc. mieszkańcówi liczba ta utrzymuje się na podobnym poziomie od lat. Nie zmieniła jej nawet zeszłoroczna świńska panika i polityczne przepychanki związane z odmową zakupu przez Ministerstwo Zdrowia na prędce wyprodukowanych przez firmy farmaceutyczne szczepionek.

Śląskie służby sanitarne są dobrze przygotowane do walki z grypą. Jedną z broni jest supernowoczesne laboratorium (uruchomione w zeszłym roku w katowickiej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej), w którym zidentyfikowanie wirusa grypy trwa zaledwie kilka godzin.

Z danych Krajowego Ośrodka ds. Grypy, który prowadzi epidemiologiczny nadzór, wynika że dziennie na grypę lub przeziębienie grypopodobne zapada obecnie 7 na 100 tys. osób.

Jak powinieneś się bronić przed zagrażającą nam epidemią?

1. Zaszczep się przeciwko grypie.
2. Nie lekceważ nawet lekkiego przeziębienia. Lepiej przeleżeć w łóżku dwa dni, niż chorować dwa tygodnie i narazić się na powikłania!
2. Bezwzględnie zgłoś się do lekarza, gdy pojawią się objawy grypy.
3. Czerwone światło powinno się zapalić w naszych głowach, gdy zaczną się problemy z oddychaniem i brak łaknienia.
4. W okresie wzrostu zachorowań unikaj dużych skupisk: nie jedź po zakupy do supermarketu, jeśli to możliwe zrezygnuj z podróży publicznymi środkami lokomocji, a mszy świętej wysłuchaj np. w radiu.
5. Myj jak najczęściej ręce. Unikaj dotykania rękami oczu, nosa i ust. Gdy nie masz dostępu do wody, kup nawilżane chusteczki dla niemowląt.
6 . Całowanie nie jest wskazane, bo wiadomo, że wirus przenosi się najłatwiej w wyniku kontaktu z ustami, nosem i oczami.
7. Po jednorazowym użyciu natychmiast wyrzuć chusteczkę higieniczną.
8. Bezwzględnie zakrywaj usta, gdy kichasz lub kaszlesz.
9. Obserwuj stan zdrowia starszych członków rodziny oraz najmłodszych, bo im wirus może zaszkodzić najbardziej.
10. Zdrowo się odżywiaj. Dbaj, by w codziennym menu znalazły się owoce i warzywa.
12. Zapamiętaj, że w leczeniu świńskiej grypy zaleca się dwa leki przeciwwirusowe: oseltamiwir (Tamiflu) i zanamiwir (Relenza).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo