Szereda: JSW walnęła o zamulone...

  Szereda: JSW walnęła o zamulone dno. Trudno się z takiego odbić

  Piotr Szereda

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Piotr Szereda
  1/2
  przejdź do galerii

  Piotr Szereda ©Jacek Bombor

  Wywiad z Piotrem Szeredą, rzecznikem Reprezentatywnych Organizacji Związkowych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej
  Minus 341 milionów za pierwsze półrocze dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Taki wynik musi boleć. Pisanie listu otwartego do ministra i premiera pomoże zmienić sytuację w firmie?
  Gdy doczekamy się reakcji, może pomóc. Choć trudno spodziewać się odwołania zarządu, jesteśmy realistami. Prezes Jarosław Zagórowski prezentację wyników JSW na konferencji w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych skwitował jednym zdaniem "że walnęliśmy o dno" .
  My możemy zaś skwitować, że obecny zarząd wprowadził grupę JSW na "równię pochyłą". Jeżeli osiągnęliśmy dno, to jest ono zamulone i długo się od niego nie odbijemy. Pokonywanie obecnego kryzysu z kryzysem z roku 2009 jest PR-owską manipulacją. Wtedy to nie umieliśmy sprzedać wydobytego węgla i mieliśmy ponad milion ton na zwałach. Obecnie nie potrafimy utrzymać wydobycia na poziomie roku 2004 z KWK "Budryk...

  Konkrety proszę...
  Proszę bardzo. Obecnie wydobywamy 48 tysiące węgla, mając sześć kopalń, licząc z "Budrykiem". W latach 2002-2004 choćby, a więc dekadę temu, bez szumnie zapowiadanych programów naprawczych, sześciu dnia wydobycia, wydobywaliśmy 53 tysiące ton węgla. A udział węgla koksowego wynosił w najlepszych latach 85 procent, a on idzie na eksport w każdych ilościach. Węgiel energetyczny, a więc ten do zwykłego pieca, sprzedawaliśmy niejako przy okazji. Dziś udział węgla koksującego spadł do poziomu 72 procent w całości wydobycia. A spadło przede wszystkim wydobycie węgla koksowego, co skutkuje bardzo niską średnią ceną węgla w spółce. Po drugie wejście na giełdę pozwoliło podnieść wynagrodzenia zarządowi o 400 procent i z ostatnich doniesień wynika , że czuje się pokrzywdzony. Osiągając tak słabe wyniki zarząd próbuje zrzucić winę na warunki zewnętrzne , niska cena , na trudną geologię, a to nie jest jakaś nowość w naszych kopalniach oraz na sztywność związków zawodowych.

  Ale ceny światowe węgla poleciały jednak na łeb na szyję. Tona węgla koksowego dziś kosztuje 120 dolarów, a kilka lat temu wynosiła ponad 300 dolarów. Trudno obok tego przejść obojętnie...
  Prawda jest taka, że cena nie jest zbyt dobra, ale powinniśmy wydobywać o wiele więcej węgla koksowego i nie jest to wina warunków i związków, tylko błędów w zarządzaniu spółką oraz poszczególnymi ruchami górniczymi. Mamy wrażanie, że Zarząd dba jedynie o swoje wysokie miesięczne apanaże, wynoszące 85 tys. na miesiąc i próbuje za pomocą "public relations" oraz walką ze związkami zasłużyć na dobrą roczną premię. Ostatnio odszedł z zarządu JSW S.A. prezes ds. technicznych Andrzej Tor i dostał 900 000 złotych odprawy. I ostał zatrudniony w biurze Zarządu jako doradca. Po co ? I za ile ? Przecież to za jego czasów obniżyliśmy wydobycie na węglu koksowym o ponad milion ton rocznie, co nawet przy obecnych cenach dało by nam ponad 500 milionów więcej przychodów. To chcemy przekazać władzy w Warszawie.

  Przydałby się bardziej rzeczowy dokument niż list otwarty...
  I jest przygotowana bardzo rzeczowa analiza ekonomiczna sytuacji, naszymi kanałami będziemy ją w najbliższym czasie dostarczali najważniejszym osobom w państwie, w tym premierowi. Spójrzmy na akcje, które ze 136 złotych spadły do 30 złotych. Główną przyczyną spadku w naszej opinii jest brak właściwego nadzoru właściciela i to przez ponad 7 lat, gdy osiągaliśmy coraz gorsze wyniki produkcyjne. Nie zapomnijmy też, że nasza firma potraktowana została jak dojna krowa do ratowania budżetu. W kasie JSW nie zostało nic z debiutu giełdowego, który przyniósł 5,4 mld złotych. A teraz, kupując nową kopalnię Kompanii Węglowej, tak naprawdę ratujemy ją, sami zaciągając dwumiliardowy kredyt. Czas mówić o tym głośno, by analizy warszawskich ekspertów o tym, że nasza spółka jest na skraju upadku, nie okazały się czarnym proroctwem. Bo tu pracuje nadal ponad 21 tysięcy ludzi.

  Rozmawiał: Jacek Bombor


  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar 2014 [DUŻO ZDJĘĆ]
  *Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
  *Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
  *Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   afera w jsw

   górnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   "ktoś" nieźle się nachapał na tym giełdowym przekręcie stulecia.Wiedział,że akcje polecą na dno!!!!!Gdzie jest CBA i inne służby walczące z korupcją i złodziejstwem!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kłamliwe akcje

   oszukany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Dlaczego Zagórowski jeszcze nie siedzi za kłamstwa które figurują w prospekcie emisyjnym.Razem z niejakim Gradem.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niekompetencja

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Każdy dziennikarz powinien się przygotować do rozmowy. Niestety J.Bombor tego nie uczynił bo dał sobie wcisnąć kilka "grubych". Trzeba mieć wiedzę w jakim temacie się rozmawia :) Z drugiej strony...rozwiń całość

   Każdy dziennikarz powinien się przygotować do rozmowy. Niestety J.Bombor tego nie uczynił bo dał sobie wcisnąć kilka "grubych". Trzeba mieć wiedzę w jakim temacie się rozmawia :) Z drugiej strony to ciekawe czyim kandydatem będzie p. Szereda w najbliższych wyborach. Czyżby zaczął swoją kampanię wyborczą za darmochę w DZ?:) zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   skandal w JSW

   OBURZONY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   Całą tą sprawą powinna zająć się prokuratura.Jak akcje mogły stanieć o ponad 100zł.Na marginesie po cholerę utrzymują nierobów -siatkarzy!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama