Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy lata pracy na roli można wliczyć do nagrody jubileuszowej? [PORADNIK]

Monika Krężel
Nie zawsze lata pracy na gospodarstwie mogą być wliczone do nagrody jubileuszowej
Nie zawsze lata pracy na gospodarstwie mogą być wliczone do nagrody jubileuszowej Arkadiusz Gola
Nasza Czytelniczka pracuje w jednym z urzędów. Niedawno u swojego pracodawcy przedstawiła dokumenty mające poświadczać jej pracę na roli. - Chodzi o to, czy te lata pracy mogą być wliczone do nagrody jubileuszowej - pyta pani Maria.

Nasza Czytelniczka napisała list do redakcji: "Zwracam się z prośbą o udzielenie mi porady prawnej w następującej sprawie. Pracuję w Urzędzie Gminy. Czy do nagrody jubileuszowej zalicza się okres pracy na gospodarstwie rolnym? W latach 1972 - 1975, po ukończeniu 16. roku życia pracowałam w gospodarstwie moich dziadków, a później mojej matki" - napisała pani Maria.

Do dokumentów - potrzebnych do obliczenia lat ważnych przy nagrodzie jubileuszowej - które trafiły do urzędu znalazły się m.in.: poświadczenie o zameldowaniu, oświadczenie wnioskodawcy, gdyż Urząd Gminy nie prowadził ewidencji ludzi pracujących na roli, zeznania dwóch świadków, zaświadczenie z ksiąg wieczystych, że dziadkowie Czytelniczki byli właścicielami gospodarstwa, a także zaświadczenie z ksiąg wieczystych, że jej matka nabyła spadek po rodzicach.
Pani Maria zaznaczyła w pismach do urzędu, że nie przejęła tego gospodarstwa.

Okazało się, że lata pracy na gospodarstwie nie zostały wliczone przez urzędników do nagrody jubileuszowej. - Proszę o udzielenie informacji, czy jest to słuszna decyzja i czy jest jakaś ustawa, podstawa prawna, na którą mogę się powołać - kończy nasza Czytelniczka.

Problem wyjaśnia Michał Podsiedlik, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach:

Pracę w gospodarstwie rolnym rodziców lub teściów wykonywaną przed 1 stycznia 1983 r., należy zaliczyć do stażu pracy tylko wtedy, jeżeli poprzedzone to było jego przejęciem i rozpoczęciem jego prowadzenia osobiście przez pracownika lub wraz ze współmałżonkiem. Jeżeli natomiast nie doszło do przejęcia tego gospodarstwa przez pracownika, to wskazany w pytaniu okres pracy w tym gospodarstwie może być zaliczony wyłącznie do uprawnień emerytalno-rentowych. W tym zakresie bliższych informacji udzielić może właściwy miejscowo oddział ZUS. Nie ma natomiast innych powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy pozwalających zaliczyć taki okres pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.

Przepisami takimi mogą być (ale nie muszą) jedynie uregulowania wewnątrzzakładowe obowiązujące u danego pracodawcy (np. układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania). W razie ich braku stanowisko pracodawcy jest prawidłowe.

Podstawa prawna art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310).


*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar 2014 [DUŻO ZDJĘĆ]
*Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
*Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!