Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Księża walczyli z pijaństwem. Stworzyli pierwszy zakład dla alkoholików [NASZA HISTORIA]

AGA
Stara pocztówka z Katowic najlepiej obrazuje problem pijaństwa
Stara pocztówka z Katowic najlepiej obrazuje problem pijaństwa Zbiory Muzeum Historii Katowic
Jest już nowy numer "Naszej Historii", miesięcznika "Dziennika Zachodniego". A w nim o walce z pijaństwem, jakią prowadzili księża katoliccy. Pijaństwo na Śląsku zaczęło się od serii epidemii. Wódka miała być lekarstwem na tyfus, dżumę i cholerę.

Walka z alkoholizmem, zwłaszcza wśród górników, przez wiele lat przypominała walkę z wiatrakami. Do czasu, aż nie włączyli się w nią katoliccy duchowni. Wprawdzie niekiedy przyjmowała charakter wojny wyznaniowej, bo właścicielami karczm byli w większości Żydzi, ale cel miała szczytny. Chodziło o uratowanie zagrożonego nałogiem społeczeństwa.
O odważnych duchownych, którzy stawili czoła z jednej strony pijakom, a z drugiej - co było równie trudne albo i trudniejsze - producentom alkoholu, piszemy w najnowszym, wrześniowym wydaniu miesięcznika historycznego "Dziennika Zachodniego" - "Nasza Historia".

Wszystko zaczęło się od serii epidemii, które przeszły przez region. Wódkę reklamowano jako lekarstwo przeciwko dżumie, tyfusowi i cholerze. Poza tym mieliśmy do czynienia z urodzajem na ziemniaki i zboża, a co za tym idzie produkcja alkoholi była rekordowa. W XIX wieku na Śląsku jedna karczma przypadała na 250 mieszkańców. A przecież dzieci do karczm nie chodziły.
Aż strach pomyśleć, gdzie wszystko by zaszło, gdyby nie duchowni: ks. Jan Ficek, ks. Jan Kapica oraz ks. Józef Czempiel, którzy chwytali się wszelkich sposobów, byle ograniczyć nałóg. Co ważne, dostrzegali też problem we własnym środowisku. Ba powołano nawet stowarzyszenie księży abstynentów.

W tym czasie właśnie na Śląsku powstały podwaliny nowoczesnego leczenia uzależnionych od alkoholu. W Tarnowskich Górach powstał pierwszy zakład leczący chorych.

Bo wtedy właśnie pierwszy raz uznano alkoholizm za chorobę.

Jeśli przy okazji chcecie się dowiedzieć, dlaczego księża byli przeciwni organizowaniu ślubów w niedzielę - sięgnijcie po najnowsze wydanie #naszego miesięcznika historycznego "Nasza Historia".

Znajdziecie tam także:

Piłsudski i Śląsk. Czy to prawda, że Marszałek nie przejmował się Śląskiem? Że nie zależało mu na tym regionie? Te i inne mity na temat stosunku Józefa Piłsudskiego do Śląska obala Teresa Semik.

Niemieckie prowokacje tuż przed wojną. Prowokacja gliwicka to tylko wierzchołek góry lodowej. O tym, co wyprawiali na Śląsku nazistowscy dywersanci i agenci u schyłku gorącego lata 1939 roku, pisze Marcin Kordecki.

Zagłada Siódmej Dywizji.— To była jedna z najtragiczniejszych jednostek Września. 7 Dywizja Piechoty broniła Częstochowy. Została skazana na klęskę przez dowództwo, pozostawiona bez wsparcia i pomocy. Jej tragiczny los opisują Tomasz Borówka i Janusz Strzelczyk.

Śląskie rody: Ballestremowie. Ich piękny pałac w Pławniowicach przetrwał wojnę i stacjonujące w nim wojska marszałka Iwana Koniewa. Ostatni właściciel pałacu, hrabia Mikołaj Ballestrem, zmuszony do opuszczenia majątku w 1945 r., zginął w bombardowanym Dreźnie. Historię Pławniowic i ich mieszkańców przedstawia Jadwiga Jenczelewska.

Bitwa, która zmieniła historię regionu — O tym, jak w 1241 roku pod Legnicą rozstrzygnął się los Śląska pisze Hanna Wieczorek.

Opolski Indiana Jones — Niezwykłą historię Josefa Groegera, który ratował skarby Kościoła przed Stasi i SB pisze Tomasz Kapica.


*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar 2014 [DUŻO ZDJĘĆ]
*Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
*Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!