Ważne
  Dąbrowa Górnicza: remont DK 94 planowo, we wrześniu otworzą...

  Dąbrowa Górnicza: remont DK 94 planowo, we wrześniu otworzą drogę wojewódzką 790 [ZDJĘCIA]

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Dąbrowie Górniczej trzeba uważać na DK 94 i drodze wojewódzkiej 790. Tam trwają remonty, są objazdy
  1/29
  przejdź do galerii

  W Dąbrowie Górniczej trzeba uważać na DK 94 i drodze wojewódzkiej 790. Tam trwają remonty, są objazdy ©Marzena Bugała-Azarko

  Zamknięty od kilku tygodni odcinek drogi wojewódzkiej nr 790 w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach, od skrzyżowania z ul. Koksowniczą do skrzyżowania z ulicą Składową, którym jedzie się m.in. w kierunku Ogrodzieńca czy Zawiercia, zostanie ponownie otwarty najpóźniej do 10 września br. Kto z utęsknieniem czeka natomiast na pierwszą, premierową jazdę nową 9-kilometrową obwodnicą Ząbkowic, będzie musiał poczekać jeszcze do października br. Prace remontowe cały czas trwają również na drodze krajowej nr 94, a dokładnie na 11 kilometrach od granic Dąbrowy ze Sławkowem, do granicy z Sosnowcem.
  – Na zamkniętej części drogi wojewódzkiej nr 790 położone zostały już wszystkie warstwy asfaltu. Została ona poszerzona, jest też nowe odwodnienie. Trwają tu ostatnie prace, ale najpóźniej za dwa tygodnie będzie przejezdna – deklaruje Przemysław Kędzior z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. – Jeśli chodzi o całą obwodnicę Ząbkowic i nową drogę, to obecnie najwięcej prac pozostało jeszcze przy dwóch z sześciu rond, a tak praktycznie całość też zmierza już do końca. Na październik zaplanowane zostały odbiory techniczne, a potem droga zostanie otwarta – dodaje.

  Co najważniejsze dla kierowców, dzięki temu skrótowi od razu można zjechać z DK 94, by po pokonaniu 10 km znaleźć się w Tucznawie. Omijamy tym samym 10-tysięczną dzielnicę Ząbkowice i wąskie, często zakorkowane drogi. To także ulga dla samych ząbkowiczan, którzy o obwodnicę walczyli od kilkunastu lat.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  WYPADKI, KOLIZJE, OBJAZDY – ZDJĘCIA ZNAJDZIESZ TUTAJ
  BYŁEŚ ŚWIADKIEM ZDARZENIA? NAPISZ I PRZEŚLIJ ZDJĘCIE LUB FILM NA alert@dz.com.pl


  Nowa obwodnica Ząbkowic jest jednocześnie drogą dojazdową do 260 ha terenów inwestycyjnych w dzielnicy Tucznawa. Za dwa lata miasto liczy na to, że ruszy tu pierwsza wielka inwestycja. – Istotne jest to, aby pierwszym inwestorem był inwestor duży i znaczący w branży, dzięki któremu będzie możliwy efekt przyciągania – duża światowa korporacja, która ściągnie za sobą kolejnych przedsiębiorców. Dzisiaj możemy już promować te tereny jako gotowe do inwestycji, z uzbrojeniem i niezbędnymi podziałami. Możemy sprzedać 10 hektarów jak i 150 – mówi prezes KSSE, Piotr Wojaczek.

  Miasto dwukrotnie starało się zrealizować tę inwestycję w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (spłacać ją wykonawcy w miesięcznych ratach do 2028 roku), ale ostatecznie nie udało się znaleźć firmy, która za przystępną cenę wybuduje nową drogę. Ostatecznie to miasto na siebie wzięło ciężar sfinansowania obwodnicy. W postępowaniu w trybie przetargu nieograniczonego, spośród 12 ofert wybrano najkorzystniejszą. Przedstawiło ją konsorcjum dwóch firm: Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM PL SA z Dąbrowy Górniczej oraz PBD "DROGOPOL-ZW" Sp. z o.o. z Katowic. Koszty prac wyniosą ponad 45 mln zł.

  Tymczasem od dziś można też jechać ulicą Puszkina, pod remontowanym wiaduktem w ciągu drogi krajowej nr 94 w Dąbrowie Górniczej, która była zamknięta przez dwa dni. Cały remont „krajówki” ma się natomiast zakończyć w tym roku. Obecnie drogowcy wylewają podbudowę pod drugą nitkę w kierunku Krakowa, kończy się też budowa samego wiaduktu. Podniosą też przed nim wysokość jezdni o średnio 1,6 metra i złagodzą ostry łuk zjazdu, gdzie dotychczas dochodziło do wielu wypadków, a na jezdni zalegała często woda. Jezdnia pójdzie w tym miejscu górę na specjalnych filarach i podporach. Inwestycję realizuje Drog-Bud i Banimex. Koszt inwestycji wynosi 180 mln zł, z czego 153 mln zł to dofinansowanie z funduszy europejskich. Do tego trzeba doliczyć 50 mln zł, jakie miasto musi wydać na odbudowę estakady nad ul. Puszkina i Białostockiego.


  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
  *Nasz elementarz za darmo ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama