Polacy mają jedne z najdłuższych urlopów w Europie, ale...

  Polacy mają jedne z najdłuższych urlopów w Europie, ale...

  PP

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Polacy mają jedne z najdłuższych urlopów w Europie, ale...
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc.

  Polacy mają jedne z najdłuższych urlopów w Europie, ale co drugi mieszkaniec naszego kraju nie wykorzystuje całego przysługującego mu wolnego, a co trzeci nie ma nawet dziesięciu dni nieprzerwanego urlopu.
  Większość Polaków (63 proc.) nie wyjeżdżała w ciągu ostatnich pięciu lat na wakacje, zarówno w celach wypoczynkowych, jak i religijnych czy zdrowotnych - wynika z sondażu TNS Polska.

  Podobne wnioski płyną z najświeższych badań zrealizowanych na zlecenie portalu InfoPraca. Z badania tych wynika, że 50,4 proc. respondentów nie wykorzystuje całego urlopu przysługującego w danym roku, a z 10 dni nieprzerwanego wypoczynku korzysta 66 proc. badanych.

  Kto i na jakich zasadach może skorzystać z urlopu?

  Na urlop może udać pracownik, który podjął pracę po raz pierwszy w danym roku kalendarzowym. Uzyskuje on prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy. Wymiar tak naliczanego urlopu wynosi 1/12 wymiaru urlopu przysługującemu mu po przepracowaniu roku.

  Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy u danego pracodawcy i wynosi odpowiednio 20 dni, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat oraz 26 dni jeżeli pracownik był zatrudniony dłużej.

  Do kiedy należy wybrać urlop?

  Pracodawca musi udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Urlopu niewykorzystanego w danym roku, należy udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Urlop powinien się rozpocząć nie później niż w ostatnim dniu września.

  Kto i jak odpoczywa?

  Według badań TNS Polska, na tego typu wyjazdy miała okazję udać się nieco ponad jedna trzecia Polaków (37 proc.), głównie ludzie młodzi - w wieku 20-29 lat (51 proc.) oraz 30-39 lat (48 proc.). Na wyjazdy wypoczynkowe nie pozwalają sobie natomiast osoby starsze, w wieku 50-59 lat (73 proc.) oraz 60 lat i więcej (76 proc.).

  W trakcie wyjazdów urlopowych mężczyźni częściej niż kobiety wypoczywają w sposób aktywny. Niemal trzech na czterech (74 proc. wobec 56 proc. kobiet) uprawia w tym czasie sport. Natomiast kobiety częściej (58 proc. wobec 45 proc. mężczyzn) preferują spędzanie czasu z książką.

  Ankieta infoPracy „Urlopy i wakacje wg Polaków” została przeprowadzona na grupie 4743 pracujących respondentów, w dniach 17-25 lipca 2014.

  Sondaż TNS Polska został przeprowadzony w dniach 8-14 sierpnia 2014 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców w wieku 15 lat i więcej.


  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
  *Nasz elementarz za darmo ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   sheldon

   Zgłoś naruszenie treści

   Ja tam wykorzystuję swój urlop w 100% :) Zazwyczaj biorę go na jesieni i urlopuję za granicą tam gdzie ciepełko jest przez większość doby:) bo u nas już wtedy pogoda nie daje się do wypoczywania....rozwiń całość

   Ja tam wykorzystuję swój urlop w 100% :) Zazwyczaj biorę go na jesieni i urlopuję za granicą tam gdzie ciepełko jest przez większość doby:) bo u nas już wtedy pogoda nie daje się do wypoczywania. Wczasy rezerwuję z wyprzedzeniem bo zawsze można coś zaoszczędzić a jak coś z urlopem nie wyjdzie to można zmienić rezerwację:)zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo