Pomoc, na jaką mogą liczyć konsumenci. Poradnik Konsumenta...

  Pomoc, na jaką mogą liczyć konsumenci. Poradnik Konsumenta odc. 8

  Anna Nagel

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dzisiaj o tym, do kogo możemy zwrócić się po radę i pomoc zarówno wtedy, gdy zostaliśmy oszukani, jak i przed podpisaniem umowy kupna.
  Przez ostatnie tygodnie podpowiadaliśmy, jak mądrze kupować w sieci czy u akwizytorów, jak ustrzec się przed oszustami i jakie prawa przynależą nam jako konsumentom. Jednak nawet najrozsądniejsi kupujący mogą paść ofiarą nieuczciwych sprzedawców. Do kogo możemy wtedy zwrócić się po pomoc?

  Najbardziej znaną instytucją jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale nie prowadzi on interwencji w indywidualnych sprawach osób prywatnych.
  UOKiK inicjuje i organizuje natomiast wiele działań edukacyjnych i akcji wspierających konsumentów w walce z nieuczciwymi przedsiębiorcami. Na straży praw każdego z nas stoi Federacja Konsumentów, która realizuje swoją misję w ramach zadania publicznego finansowanego właśnie przez UOKiK.

  Do zadań FK należy prowadzenie bezpłatnego poradnictwa i pomocy prawnej w zakresie uprawnień konsumentów oraz sporządzanie pism procesowych na ich rzecz. Oddziały terenowe Federacji są w każdym województwie, ich listę znajdziemy na stronie: www.federacja-konsumentow.org.pl. Najlepiej zadzwonić do najbliższego oddziału, przedstawić krótko swoją sprawę i umówić się na bezpośrednie spotkanie z doradcą, który podpowie, jak sprawę załatwić, pomoże napisać oficjalne pismo, nawet procesowe. Ponadto Federacja prowadzi bezpłatną infolinię. Pod numer 800 007 707, pod którym dyżuruje prawnik, można dzwonić w dni powszednie w godz. 9–17.

  FK radzi, by do rozmowy z fachowcem odpowiednio się przygotować, dlatego warto spisać sobie w punktach specyfikę problemu i zgromadzić dokumenty związane ze sprawą. Ponadto w całym kraju funkcjonują miejscy rzecznicy konsumentów – kontakt do nich uzyskamy przez nasz urząd miasta czy gminy.

  Od prawie 20 lat działa także Stowarzyszenie Konsumentów Polskich (www.konsumenci.org), które prowadzi Konsumenckie Centrum e-porad. Zainteresowani mogą przesyłać także pytania na adres poczty: porady@dlakonsumentow.pl. Należy jak najdokładniej opisać nasz problem. Przydatne będzie również załączenie skanów dokumentów związanych ze sprawą.

  Istnieją również instytucje, które specjalizują się w pomocy konsumentom w określonych branżach. Na przykład Urząd Regulacji Energetyki (ure.gov.pl) prowadzi Punkt Informacyjny dla Odbiorców Paliw i Energii, który może rozwikłać problemy związane z dostawą energii elektrycznej lub gazu. Przez pułapki na rynku ubezpieczeń suchą nogą pomoże przejść Rzecznik Ubezpieczonych (rzu.gov.pl), a w przypadku sporu z dostawcą usług telekomunikacyjnych i pocztowych pomoże Centrum Informacji Konsumenckiej przy Urzędzie Komunikacji Elektronicznej.

  Na stronach internetowych wszystkich wymienionych instytucji znajdziemy liczne publikacje stanowiące rzetelne źródło wiedzy o prawach konsumentów – warto do nich sięgać.

  Partnerem cyklu jest:


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama