Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Trzech Kultur. Przygraniczną Włodawę znów ożywi sztuka

Dorota Krupińska
Festiwal Trzech Kultur to muzyka, teatr oraz popisy kuglarzy
Festiwal Trzech Kultur to muzyka, teatr oraz popisy kuglarzy Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego
Koncerty,wystawy, spotkania - po raz 15. we wrześniu Włodawa zaprasza na Festiwal Trzech Kultur - pisze Dorota Krupińska.

Jak można upamiętnić wielokulturowość i historię dawnej Włodawy i uczcić pamięć poprzednich mieszkańców: Żydów, Ukraińców i Polaków, którzy żyli razem w tym kresowym, klimatycznym miasteczku w dawnych wiekach? Zorganizować festiwal. Tak też się stało.

Kilkanaście lat temu, w 1995 roku, z inicjatywy Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego narodził się pomysł trzech koncertów w trzech włodawskich świątyniach: w kościele Paulinów, w cerkwi i w synagodze. Potem była przerwa, a w 1999 roku impreza na dobre powróciła do Włodawy pod nazwą Festiwal Trzech Kultur. To czas, gdy odbywają się koncerty, przedstawienia z udziałem gwiazd, wystawy, wykłady i spotkania teatralne.

Festiwal odbywa się co roku, zawsze we wrześniu. I na stałe zapisał się w kalendarzu imprez kulturalnych regionu i kraju, zyskując międzynarodową rangę. - Jest to pierwsza impreza w Polsce, która dotyczy wielokulturowości - mówi Anita Lewczuk, pracownik Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. I dodaje: - Wydarzenie to otrzymało wiele wyróżnień ogólnopolskich, regionalnych, międzynarodowych.

Program festiwalu przygotowywany jest według tego samego schematu, ale w ostatnich latach impreza zaczyna się w czwartek. - To jest taki wstęp przed oficjalnym otwarciem. W tym roku, właśnie w czwartek, 18 września, o godz. 19 odbędzie się przedstawienie teatralne - mówi Anita Lewczuk.

Pierwszy, oficjalny dzień festiwalu, piątek, poświęcony jest tradycji żydowskiej. Koncerty i wystawy odbywają się w Wielkiej Synagodze, należącej do Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Drugi dzień poświęcony jest prawosławiu. Wydarzenia rozgrywają się w cerkwi pw. Narodzenia NMP. Ostatni dzień dotyczy tradycji katolickiej. Imprezy odbywają się w kościele pw. św. Ludwika i klasztorze Paulinów. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

- Na festiwal przyjeżdżają goście z Polski, Ukrainy, Żydzi. Cieszy się on bardzo dużym powodzeniem. W czasie trzech dni zacierają się różnice, trwa dialog kultur, który łączy, fascynuje, inspiruje - tłumaczy Lewczuk.

Tegoroczny Festiwal Trzech Kultur odbędzie się w dniach 19, 20 i 21 września. Obok wydarzeń kulturalnych będzie tętnił życiem festiwalowy bazar.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest 480. rocznica nadania praw miejskich Włodawie. Na tegorocznej edycji festiwalu Andrzej Seweryn będzie czytał Księgę Psalmów w kościele pw. św Ludwika. Z fanami spotka się Cezary Żak, wystąpi Maciej Maleńczuk z Max Klezmer Band.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski