Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkryj Śląskie: Piekarska Kalwaria

Grzegorz Szklarski
Kalwaryjski kościół Zmar-twychwstania Pańskiego. XI, XII i XIII stacja drogi krzyżowej
Kalwaryjski kościół Zmar-twychwstania Pańskiego. XI, XII i XIII stacja drogi krzyżowej Tomasz Szklarski
Położona na wzgórzu obok bazyliki Kalwaria Piekarska jest wyjątkowym miejscem na Śląsku. Tworzymy szlak "Odkryj Śląskie". Zapraszamy do zgłaszania swoich propozycji do szlaku.

Piekary Śląskie to niezwykle ważny punkt na sakralnej mapie naszego województwa. Miasto przez wielu uznawane jest za duchową stolicę Górnego Śląska oraz jeden z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Co roku Piekary odwiedzają dziesiątki tysięcy pielgrzymów, a ich celem jest Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, które składa się z Bazyliki Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja oraz Kalwarii Piekarskiej. Aby poznać historię Kalwarii Piekarskiej musimy cofnąć się do roku 1854, w którym to ks. Jan Alojzy Ficek przedstawia swój zamysł jej utworzenia. Natomiast dopiero jego następca, ks. Bernard Purkop, przystępuje do realizacji projektu.

Zgodnie z planami kalwaria miała zostać ulokowana na wzgórzu Cerekwica, konieczne więc było pozyskanie odpowiednich gruntów. W tej kwestii ks. Purkop wykazał się sporą zaradnością i w latach 1866-1871 drogą zakupów bądź wymiany udało mu się pozyskać odpowiedni teren. Co ciekawe, początkowo nabywanie ziemi odbywało się w tajemnicy i dopiero w roku 1869 na łamach lipcowego numeru "Zwiastuna Górnoszlązkiego" ks. Purkop wystosował odezwę do parafian, dotyczącą budowy kalwarii i wyjaśniającą jego zamiary.

Projekt obiektu był niezwykle ambitny i zakładał budowę kilku kaplic oraz szeregu innych budynków. Niestety, plany księdza Purkopa nie doczekały się pełnej realizacji za jego kadencji, wiązało się to między innymi z prześladowaniami Kościoła katolickiego wynikającymi z agresywnej polityki Kulturkampfu.

W roku 1882 nowym proboszczem piekarskim zostaje ks. Leopold Nerlich, który wziął na swoje barki kontynuowanie prac rozpoczętych przez swojego poprzednika, zyskując tym samym przydomek "fundatora kalwarii i męża opatrznościowego dla Piekar".

Pierwszym krokiem było stworzenie nowego projektu rozplanowania kaplic i ścieżek, gdyż dotychczas istniejący uznano za zbyt chaotyczny. Autorem poprawionego planu był franciszkanin, o. Władysław Schneider, który spędził 12 lat w Ziemi Świętej i podczas swego pobytu poznał niemal każdy szczegół Kalwarii Jerozolimskiej. Prace budowlane natomiast nadzorował mistrz murarski Karol Ogórek.

Co ciekawe, ani on ani ojciec Władysław Schneider nie pobrali żadnego wynagrodzenia za swoją pracę, podobnie zresztą jak wiele innych osób zaangażowanych w budowę kalwarii.

Dzięki oddaniu i ofiarności wielu mieszkańców Śląska prace postępowały w niezwykle szybkim tempie i w roku 1895 zostały ukończone. W tym samym roku miało się odbyć poświecenie obiektu, zostało ono jednak przełożone ze względu na chorobę ks. Leopolda Nerlicha (niestety zmarł na jej skutek). Nowym proboszczem został ks. Karol Nerlich, jego młodszy brat, a 21 czerwca 1896 biskup Georg Kopp dokonał konsekracji Kalwarii Piekarskiej.

Obecnie Kalwaria Piekarska składa się z 14 kaplic drogi krzyżowej, 15 kaplic różańcowych i 11 innych.

Uwagę przykuwa także pięknie wykonany w stylu neogotyckim kościół Zmartwychwstania Pańskiego, znajdujący się w samym sercu kompleksu na szczycie wzgórza. Powstał w latach 1893-1896 według projektu architekta Juliusza Kapackiego.

Stwórzmy wspólnie SZLAK "Odkryj Śląskie!"

Nasza akcja trwa. Spływa do nas coraz więcej Waszych głosów. Gorąco zachęcam do udziału w akcji - im więcej mieszkańców województwa śląskiego wskaże swój typ, tym ciekawszy i bardziej niepowtarzalny Szlak "Odkryj Śląskie" uda się stworzyć!

Poszukujemy szczególnych miejsc, które stanowią o niezwykłym charakterze naszego województwa, o jego niepowtarzalnej atmosferze, mających decydującą "moc" w tworzeniu niepowtarzalnego klimatu regionu.

Zachęcam do wskazywania wszystkich ciekawych obiektów jakie wpadną Wam do głowy. Mogą to być ciekawe, zabytkowe osiedla, interesujące gmachy i budowle, obiekty sakralne, czy przemysłowe - wszystko, co według Was, jest warte pokazania!
SZLAK "Odkryj Śląskie!" to akcja skierowana głównie do mieszkańców województwa śląskiego. Jesteśmy przekonani, że efektów naszego wspólnego przedsięwzięcia - jego skali i wyjątkowości - inne województwa będą mogły Śląskowi pozazdrościć! Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych do aktywnego uczestnictwa. Czekamy na Wasze propozycje do umieszczenia na SZLAKU.

Obiekty można dodawać pod pod adresem odkryjslaskie.org/szlak

Tomasz Szklarski, założyciel portalu odkryjslaskie.org


*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
*Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
*Nasz elementarz za darmo ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!