Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowski PKS przejmie warszawska firma

Janusz Strzelczyk
Z dworca w Częstochowie autobusy wyjeżdżają na 375 tras
Z dworca w Częstochowie autobusy wyjeżdżają na 375 tras Fot. Janusz Strzelczyk
Już niedługo autobusy PKS z Częstochowy zmienią właściciela. Ministerstwo Skarbu Państwa zgodziło się, aby firmę kupiła warszawska spółka Veniro.

Formalnie Veniro ma prawo złożenia oferty kupna akcji przewoźnika. Spółka nie miała konkurencji, bo nikt inny nie zgłosił się na ogłoszenie MSP o sprzedaży PKS-u w Częstochowie.

Częstochowski PKS wozi rocznie prawie 9 milionów ludzi. Pasażerowie liczą na jego przetrwanie w powiatach częstochowskim i kłobuckim.

- By wydostać się z moich Iwanowic (pow. kłobucki), trzeba skorzystać z autobusu PKS-u. To najpewniejszy środek transportu, by np. dojechać na czas do szkoły w Częstochowie - mówi Anna Kowal.
Tymczasem spółka Veniro. która prawdopodobnie przejmie częstochowskiego przewoźnika, nie zdradza planów.

- Przeprowadzimy własny audyt częstochowskiej firmy. Teraz nie powiemy, jakie są nasze zamierzenia w stosunku do PKS-u w Częstochowie - mówi Ewa Wierzchowska z Veniro.

Przedstawiciele częstochowskiej firmy mają nadzieję, że prywatyzacja pozwoli mu przetrwać na rynku, choć PKS ma kiepską sytuację finansową. - 2010 rok zamknęliśmy stratą ok. 2 mln zł - mówi Anna Cekus, główna księgowa PKS-u.
Częstochowskie autobusy robią ponad 13 milionów kilometrów rocznie. Firma zatrudnia 487 osób. - Mamy 375 linii - mówi Andrzej Wróbel, główny specjalista ds. przewozów w częstochowskim PKS-ie. - Najwięcej, bo 280 na trasach do 55 kilometrów. Przewoźnik tnie kursy, żeby zminimalizować straty. Zrezygnowano np. z nocnych kursów powrotnych do Częstochowy, bo wozy jeździły puste. Kierowcy zostają na ostatnim przystanku i ruszają rano. Przedsiębiorstwo szuka kierowców, którzy mieszkają na miejscu. Jeśli trzeba, wynajmuje kwaterę dla szofera z Częstochowy.

Przedsiębiorstwo ma 182 autobusy w dobrym i bardzo dobrym stanie. - Od 10 lat, każdego roku kupujemy po dziesięć nowych wozów - zapewnia Andrzej Wróbel.

Veniro ma zielone światło także na kupno innych PKS-ów

Spółka Veniro ma zgodę Ministerstwa Skarbu Państwa na złożenie oferty kupna akcji PKS-u nie tylko w Częstochowie, ale także w Katowicach, Lublińcu i Cieszynie.

Na katowicką firmę ofertę może złożyć także PKS z Pszczyny. Veniro została zarejestrowana w Warszawie 29 października 2010 r. Ma w niej udziały kapitał niemiecki, zajmujący się transportem. W Polsce powiązana jest ze spółkami Eko-Punkt Organizacji Odzysku, Ekoskup, Remondis, Retter, Remondis Świdnik. Na rynku przewozu osób będzie konkurować z busami, z którymi PKS-y przegrywają. Komunikacja PKS jest obłożona większymi kosztami. Mimo że tylko w 5 proc. korzysta z dróg krajowych, PKS musi wykupywać winiety, a także płacić podatek ekologiczny. Mali przewoźnicy takich obciążeń nie mają.

Oto pełny tekst komunikatu Ministerstwo Skarbu Państwa w tej sprawie:

Po przeprowadzeniu analizy ofert wstępnych w sprawie nabycia akcji/udziałów 4 przedsiębiorstw komunikacji samochodowej województwa śląskiego, MSP zdecydowało o dopuszczeniu wskazanych poniżej Inwestorów do dalszego etapu postępowania (tj. przeprowadzenia badania Spółek i złożenia ofert wiążących):

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Częstochowie S.A. z siedzibą w Częstochowie -
Veniro Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!