Ważne
  Marek Krząkała: Tusk musi zabiegać o jedność Europy. Tylko...

  Marek Krząkała: Tusk musi zabiegać o jedność Europy. Tylko tej jedności może obawiać się Putin

  Marek Krząkała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Marek Krząkała
  1/2
  przejdź do galerii

  Marek Krząkała ©Dziennik Zachodni

  Tuska od dawna bardziej docenia się w Europie niż w Polsce. Niemcy podkreślają, że na szefa Rady Europejskiej wybrano człowieka z kraju, który rozumie wschód i to, co dzieje się na Ukrainie – mówi śląski poseł Marek Krząkała, specjalista od stosunków polsko-niemieckich.
  Ze swoich doświadczeń w kontaktach polsko-niemieckich mogę powiedzieć, że premiera Donalda Tuska od dawna docenia się bardziej poza granicą niż w kraju. W Niemczech wielokrotnie go chwalono, cieszy się tam niezwykłym szacunkiem. Jego najważniejszym sojusznikiem jest Angela Merkel.

  Co ważne i ciekawe, Tusk w roli szefa Rady Europejskiej to pomost pomiędzy starą i nową Europą. W Niemczech podkreśla się, że wybrano człowieka z kraju, który rozumie wschód i to, co dzieje się na Ukrainie.
  To szansa na przekonanie całej Europy do wizji, którą promuje nasz kraj – w niej Europa musi być solidarna, konkurencyjna i otwarta w obliczu takich zjawisk, jak kryzys, globalizacja i dalsza integracja. Obdarzenie polskiego polityka tak wielkim zaufaniem może dowodzić, że Unia chce stawiać na jedność. Tylko tej jedności może dziś obawiać się Putin i tylko ona zapewnia bezpieczeństwo, a także dalszy rozwój gospodarczy Polsce.

  W tym kontekście szczególny będzie szczyt NATO odbywający się 4 września. Polski punkt widzenia będzie miał na nim większe znaczenie. Dziś oczy Europy spoglądają na wschód, a nikt w Unii nie rozumie wschodu lepiej niż Polska.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Donald Tusk szefem Rady Europejskiej. Polak na czele Europy! [ZDJĘCIA]

  KTO PREMIEREM PO TUSKU? OTO JEST PYTANIE! OTO GIEŁDA NAZWISK [WEJDŹ]
  CZYTAJ TAKŻE:
  Elżbieta Bieńkowska komisarzem europejskim ds. energetyki za tydzień [NIEOFICJALNIE]  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
  *Nasz elementarz za darmo ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama