Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ściany domów w Częstochowie zamieniają się w galerię murali

Janusz Strzelczyk
Tomasz Sętowski i jego "Wieża Babel"
Tomasz Sętowski i jego "Wieża Babel" Janusz Strzelczyk
W Częstochowie za darmo można oglądać prace uznanych twórców. Ściany domów zamieniają się w galerie kolorowych murali.

Częstochowa muralami stoi. W sierpniu odsłonięto dwa ścienne, artystyczne malowidła. A w minioną sobotę rozpoczęły się prace przy tworzeniu "Wieży Babel", według projektu znanego w Polsce i Europie częstochowskiego malarza Tomasza Sętowskiego.

To będzie ogromne malowidło na ścianie szczytowej ośmiopiętrowego budynku, w którym mieści się m.in. Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater. Artysta podkreśla, że temat fresku przyszedł mu na myśl już wtedy, gdy pokazano mu ścianę, na której ma powstać mural. Artysta oddał projekt miastu za darmo. Już wizualizacja projektu dzieła, który można oglądać w OPK, robi wrażenie. Jest tak dużo szczegółów, że to będzie tytaniczna praca. Nie na siły jednego człowieka, jak przy budowie wieży Babel. Tomasz Sętowski wykona pewne detale. Jak mówi, nie siedzi w technice spreju. Malował obrazy na ścianach, ale klasyczną metodą fresku.

Tomasz Sętowski na rusztowaniach

Namaluję postaci, których nie ma na projekcie - mówi Tomasz Sętowski.

Resztę projektu namalują bratanek malarza Mikołaj oraz Tadeusz Kiedrzynek i Marek Laskowski. Planują ukończenie pracy do końca września. Oni też malowali mural według projektu Tomasza Sętowskiego na ścianie budynku przy ulicy Szymanowskiego, w pobliżu al. NMP. Tomasz Sętowski jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych w Polsce i na świecie częstochowskich artystów. Jego obrazy sprzedawane są w najlepszych krajowych i zagranicznych galeriach.
Niedaleko od powstającej "Wieży Babel", w bramie al. Najświętszej Maryi Panny 64, można już oglądać mural Jacka Sztuki - "Oko Cyklopa". Artysta jest częstochowianinem, absolwentem krakowskiej ASP, profesorem nadzwyczajnym.

- Chcemy stworzyć swego rodzaju galerię sztuki w al. Najświętszej Maryi Panny - mówi Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM Częstochowy. - Planujemy kolejne murale, ale także rzeźby i instalacje. Murale często stają się symbolami nowoczesności miast. W Nowym Jorku, Kopenhadze, Berlinie urastają niemal do rangi artystycznych wizytówek. Lokowane w Polsce zyskują coraz większą popularność i pełnią rozmaite funkcje: od dekoracyjnych przez ideowe, aż do reklamowych - dodaje.

Spółdzielnie też malują

Ale nie tylko centrum miasta staje się galerią murali. Także inne dzielnice chcą promować ten rodzaj sztuki.
Na poważnie artystycznym graffiti zajęła się Śródmiejska Spółdzielnia Mieszkaniowa w dzielnicy Trzech Wieszczów. Tam niedawno powstał na ścianie bloku, przy ulicy Goszczyń-skiego, mural Michała Blacha - "Świtezianka", w nawiązaniu do wieszcza Mickiewicza. Artysta chciałby każdemu z wieszczów - Mickiewiczowi, Słowackiemu, Krasińskiemu - poświęcić chociaż jeden mural. Graffiti Błacha można też oglądać na ścianach bloków Spółdzielni Mieszkaniowej Nasza Praca, gdzie namalował portrety częstochowskich aktorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!