Minister Kluzik-Rostkowska inauguruje rok szkolny 2014/2015...

  Minister Kluzik-Rostkowska inauguruje rok szkolny 2014/2015 na Śląsku

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Joanna Kluzik-Rostkowska w Czerwionce-Leszczynach

  Joanna Kluzik-Rostkowska w Czerwionce-Leszczynach ©ARC

  Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska w Czerwionce-Leszczynach zainaugurowała nowy rok szkolny 2014/2015.
  Joanna Kluzik-Rostkowska w Czerwionce-Leszczynach

  Joanna Kluzik-Rostkowska w Czerwionce-Leszczynach ©ARC

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  ROK SZKOLNY 2014/2015 SPRAWDŹ KIEDY DNI WOLNE

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  POKAŻ SWOJE ZDJĘCIE Z TYTĄ I WYGRAJ ROWER


  Mam nadzieję, że rodzice uczniów rozpoczynających w tym roku naukę w klasach I szkół podstawowych cieszą się, że nie poniosą z tego tytułu kosztów - powiedziała minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska po spotkaniu z uczniami i rodzicami pierwszoklasistów.

  Minister uczestniczyła w poniedziałek w rozpoczęciu roku szkolnego 2014/2015 r. w Zespole Szkół nr 1 w Czerwionce-Leszczynach w woj. śląskim.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  MINISTER KLUZIK-ROSTKOWSKA ROZDAŁA PIERWSZAKOM NASZ ELEMENTARZ


  Po uroczystości na spotkaniu z dziennikarzami Kluzik-Rostkowska przypomniała, że uczniowie klas I szkół podstawowych otrzymają bezpłatny podręcznik. Z budżetu państwa sfinansowany będzie także podręcznik do nauki języka obcego i ćwiczenia. Dodała, że w kolejnych latach z bezpłatnych podręczników będą uczyć się także inne roczniki uczniów. Docelowo - w 2017 r. - bezpłatne podręczniki będą dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

  Kluzik-Rostkowska mówiła także o tym, że tak zmienione zostały przepisy prawa, by nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, czyli klas I-III szkół podstawowych mieli większą swobodę pracy z uczniami. "Chodzi o to, by pozwolić uczniom na tak długą aklimatyzację w szkole, jaka jest im potrzebna (...) Lekcja też nie musi trwać 45 minut, tylko tyle, ile jest potrzebne, ile +nauczycielowi w duszy zagra+" - wymieniała.

  Zaznaczyła także, że kompetencje dzieci będą sprawdzane dopiero na zakończenie nauki w trzeciej klasie, a nie już na zakończenie klasy pierwszej. "Zadajemy sobie sprawę, że mamy do czynienia z różnymi grupami dzieci, różnie przygotowanymi do szkoły. One potrzebują różnych okresów aklimatyzacji, różnego tempa pracy" - powiedziała.

  Minister edukacji przypomniała także, że ubezpieczenie dzieci nie jest obowiązkowe. "Wiem, że wielu rodziców żyje w takim przekonaniu, że jak dziecko przychodzi do szkoły trzeba je ubezpieczyć - nie, jeżeli klasy lub szkoła dobrowolnie uznają, że takie ubezpieczenie się przyda, to oczywiście nie ma przeszkód, natomiast nie ma takiego obowiązku". Kluzik-Rostkowska dodała, że rozporządzenie na ten temat zostało tak zmienione, żeby nie było żadnych wątpliwości, że ubezpieczenie dzieci nie jest obowiązkowe. Minister przypomniała też, że nie ma opłat za dziennik elektroniczny.

  W tym roku po raz pierwszy w szkołach będzie grupa dzieci sześcioletnich, które obowiązkowo rozpoczną naukę w tym wieku. Są to dzieci urodzone w okresie 1 stycznia - 30 czerwca 2008 r.

  Dzieci urodzone w drugiej połowie 2008 r., czyli od 1 lipca do 31 grudnia, pójdą obowiązkowo do szkoły dopiero za rok - we wrześniu 2015 r. wraz z wszystkimi dziećmi sześcioletnimi urodzonymi w 2009 r


  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
  *Nasz elementarz za darmo ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   13 błędów polskiego systemu edukacji

   GoldAdler (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   “Szkoła jest skansenem, nie tylko nie zapewniającym nabywania kompetencji do radzenia sobie we współczesności, a wręcz pielęgnującym kompetencje bezużyteczne, autodestrukcyjne wobec jednostki i...rozwiń całość

   “Szkoła jest skansenem, nie tylko nie zapewniającym nabywania kompetencji do radzenia sobie we współczesności, a wręcz pielęgnującym kompetencje bezużyteczne, autodestrukcyjne wobec jednostki i społeczeństwa (…)”
   http://michalpasterski.pl/2014/04/13-bledow-polskiego-systemu-edukacji/zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama