Częstochowa: Lekarze wystawiali lewe zaświadczenia przyszłym...

  Częstochowa: Lekarze wystawiali lewe zaświadczenia przyszłym rencistom, ale i członkom gangów

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Częstochowa: Lekarze wystawiali lewe zaświadczenia przyszłym rencistom, ale i członkom gangów

  ©arc

  Pięciu lekarzy z Częstochowy zasiądzie na ławie oskarżonych. Prokuratura zarzuca im wystawianie fałszywej dokumentacji medycznej, dzięki którym pacjenci otrzymywali renty, a przestępcy unikali więzienia. Akt oskarżenia wpłynął już do częstochowskiego sądu.
  Częstochowa: Lekarze wystawiali lewe zaświadczenia przyszłym rencistom, ale i członkom gangów

  ©arc

  Aktem oskarżenia objęto 5 lekarzy, wśród których są ortopedzi, neurolog, radiolog i specjalista terapii uzależnień oraz 11 osób, którzy posłużyli się fałszywymi dokumentami, w celu uzyskania rent i uchylenia się od służby wojskowej.

  - Głównemu oskarżonemu w sprawie Mirosławowi R. przedstawiono 68 zarzutów przyjęcia w latach 1996-2008 korzyści majątkowych w kwotach od 500 do 60.000 zł, w zamian za wystawienie fałszywej dokumentacji lekarskiej lub za pomoc w uzyskaniu takich dokumentów, wystawionych przez innych lekarzy - mówi Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.


  Według śledczych sfałszowane dokumenty medyczne posłużyły osobom wręczającym korzyści majątkowe do uzyskania rent, uchylenia się od służby wojskowej oraz próby uniknięcia kary pozbawienia wolności. Prokurator prowadzący uznał, że Mirosław R. uczynił sobie stałe źródło dochodu z popełniania opisanych przestępstw, co skutkuje surowszą odpowiedzialnością karną.

  Pozostałym czterem lekarzom przedstawiono od 5 do 35 zarzutów wystawienia, na prośbę Mirosława R., poświadczającej nieprawdę dokumentacji lekarskiej. Za wystawienie tych dokumentów oskarżeni otrzymywali od Mirosława R. lub innych osób od 50 do 5000 zł. Co do jednego z oskarżonych nie stwierdzono, aby lekarz uzyskiwał za wystawienie dokumentów korzyści majątkowe.

  Jednym z głównych wątków śledztwa było wystawienie fałszywej dokumentacji lekarskiej dla mieszkańca województwa świętokrzyskiego, członka grupy przestępczej, zajmującej się produkcją marihuany.

  - W śledztwie ustalono, że w 2001 roku Jarosław J. zwrócił się do Mirosława R. o wystawienie dla jego znajomego dokumentacji medycznej, która będzie uniemożliwiała jego osadzenie w zakładzie karnym. Mirosław R. za kwotę 60.000 zł wystawił fałszywe dokumenty, stwierdzające, iż Krzysztof K. uległ wypadkowi i odniósł obrażenia głowy. Przedmiotowa dokumentacja nie spowodowała jednak odstąpienia od zatrzymania i osadzenia Krzysztofa K. w zakładzie karnym - mówi prokurator Ozimek.

  W 2002 roku sześciu mężczyzn, związanych z częstochowskim światem przestępczym, postanowiło odzyskać od Mirosława R. pieniądze przekazane mu przez Krzysztofa K. i Jarosława J. Mężczyźni wymusili na Marosławie R. zwrot otrzymanych pieniędzy oraz dodatkowo 30 tysięcy złotych w ramach "rekompenasaty".

  Prokuratura Okręgowa w Częstochowie oskarżyła wcześniej 25 osób posługujących się fałszywą dokumentacją, celem uzyskania rent i uchylenia się od służby wojskowej, a co do pozostałych osób postępowania są w toku.

  Istotnym dowodem w sprawie był skorowidz, znaleziony w trakcie przeszukania domu Mirosława R. Oskarżony notował w nim dane osób, dla których wystawiano fałszywą dokumentację. Aktami oskarżenia objęto również sześciu mężczyzn, którzy dokonali wymuszeń na Mirosławie R. oraz Krzysztofa K. i Jarosława J. Wobec siedmiu z oskarżonych zapadły już prawomocne wyroki skazujące.

  Trzech z oskarżonych lekarzy przyznało się do zarzucanych im przestępstw o złożyło wyczerpujące wyjaśnienia.

  Śledztwo było prowadzone przez Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, wspólnie z częstochowskim wydziałem Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji. Zostało wszczęte na podstawie materiałów wyłączonych ze sprawy zorganizowanej grupy przestępczej, kierowanej przez Krzysztofa K, który w innym postępowaniu został prawomocnie skazany na karę 15 lat pozbawienia wolności m.in. za zlecanie zabójstw.


  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
  *Nasz elementarz za darmo ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mam nadzieję że poza więzieniem wylecą z pracy

   wgwd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   oraz dostaną dożywotni zakaz wykonywania zawodu lekarza


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NADZIEJA JEST MATKOM

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   PO LACKIGO ZŁO DZIEJA .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama