Ważne
  Sędziowie ze Śląska przygotowali "apteczkę prawną"

  Sędziowie ze Śląska przygotowali "apteczkę prawną"

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Od czterech lat śląscy sędziowie odwiedzają szkoły i wyjaśniają uczniom zawiłości prawa. Teraz dodatkowo wydali poradnik dla młodych ludzi, tzw. apteczkę prawną
  Apteczka prawna

  Apteczka prawna ©Stowarzyszenie Iustitia

  Jaka jest znajomość prawa wśród młodzieży? Tragiczna. Tak przynajmniej twierdzi sędzia dr Krystian Markiewicz, prezes śląskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

  - Niestety, wcale nie lepiej jest wśród ogółu społeczeństwa. W efekcie mamy przypadki dziedziczenia ogromnych długów przez pięciolatków. Ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć, zaczęliśmy tę akcję. Lekcje prowadzone są w naszym województwie i na Dolnym Śląsku, a teraz dodatkowo przyłączyli się do nas również sędziowie z Poznania i Warszawy - wyjaśnia sędzia Markiewicz.

  W poradniku, czyli "apteczce prawnej", która będzie rozdawana uczniom, omówiono tematy najczęściej poruszane przez uczniów, tzw.
  życiowe. Poradnik to kompendium najważniejszych zagadnień z zakresu prawa. Jest to wydawnictwo unikatowe. "Apteczka" jest napisana prostym językiem. Ma też atrakcyjną dla młodzieży formę graficzną, nad którą czuwali artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W poradniku jest m.in. dział, w którym omówiono kwestię praw autorskich: ściągania utworów z sieci i ich rozpowszechniania.

  - Młodzi ludzie w internecie spędzają obecnie mnóstwo czasu. Warto, aby byli świadomi zagrożeń - podkreśla sędzia.
  W "apteczce prawnej" są też porady konsumenckie i wskazówki, jak się zachować, kiedy ktoś nabroi i zostanie zatrzymany przez policję.

  Sędziowie napisali poradnik pro bono, bez wynagrodzenia. Znaleźli też sponsorów, którzy pokryli koszty składu i druku książek.
  Po co to wszystko? Autorzy pomysłu podkreślają, jak niezwykle ważne jest edukowanie społeczeństwa, w szczególności młodzieży wkraczającej w dorosłe życie, aby zaprzeczyć stereotypowi, że "mądry Polak po szkodzie".


  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
  *Nasz elementarz za darmo ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama