Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica Porozumień Jastrzębskich: Dom Solidarności dla weteranów ma powstać w Jastrzębiu

Teresa Semik
Dziś w Jastrzębiu o godz. 9 msza w kościele "na górce", a o godz. 11 kwiaty pod kopalnią Zofiówka
Dziś w Jastrzębiu o godz. 9 msza w kościele "na górce", a o godz. 11 kwiaty pod kopalnią Zofiówka arc/Władysław Morawski
Rocznica Porozumień Jastrzębskich 1980: Dziś ludzie tamtej opozycji czekają na solidarnościowe porozumienie w sprawie polepszenia ich bytu, m.in. honorowej renty weterana.

Porozumienie Jastrzębskie z 3 września 1980 r. podpisał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy z komisją rządową w kopalni Manifest Lipcowy (obecnie Zofiówka). Ten dokument potwierdzał wcześniejsze porozumienia ze Szczecina i Gdańska, które dotyczyły powstania NSZZ Solidarność, i dopełniał je postulatem o zniesienie 4-brygadowego systemu pracy w górnictwie (pracy siedem dni w tygodniu). Zapowiadał wprowadzenie wolnych sobót i niedziel oraz wielu postulatów socjalnych, m.in. wpisanie pylicy płuc do wykazu chorób zawodowych. Ten czas pokazał ogromną ludzką solidarność i nadzieję na lepsze życie.

- Naszą powinnością jest dziś pamiętać o ludziach tamtej opozycji - mówi Roman Brudziński z jastrzębskiej Solidarności. - Odchodzą często w biedzie i ciszy.

W Jastrzębiu-Zdroju ma powstać pierwszy w kraju "Dom Solidarności" dla antykomunistycznych weteranów. Z taką inicjatywą wystąpiła prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich. Mają to być "żywe pomniki" łączące miejsce edukacji z domem dla seniorów walczących o wolność w PRL-u, a dziś schorowanych, pozostawionych samym sobie.

Są już gotowe dwie koncepcje architektoniczne takiego domu w Jastrzębiu. Która zwycięży i kto sfinansuje jego budowę - nie wiadomo. Miasto przeznaczyło na ten cel budynek dawnej szkoły znajdującej się w centrum miasta, ale blisko parku.
- Obiekt mógłby być domem pomocy społecznej z mieszkaniami chronionymi i muzeum - wyjaśnia Katarzyna Wołczańska z jastrzębskiego magistratu.

Tym pomysłem nie jest zachwycony Alojzy Pietrzyk, który stoi na czele organizacji Pamięć Jastrzębska, uczestnik strajku z 1980 r. - Zróbmy coś nowoczesnego, a nie w starej szkole, niech to będzie w przystępnym miejscu, a nie w blokowisku - wyjaśnia. - Poza tym ludzi w trudnej sytuacji życiowej jest w Polsce wielu. Otoczenie lepszą opieką tylko jednych może zostać źle odebrane. W Polakach nie ma za dużo wdzięczności dla działaczy opozycyjnych.

Andrzej Rozpłochowski, były przywódca strajków w Hucie Katowice, uważa, że takie miejsca są potrzebne, bo sam zna osobę, która walczyła o Solidarność, a dziś nie ma nawet swojego dachu nad głową.

- Przygotowaliśmy projekt ustawy pn. Honorowa Renta Weterana, przyznającej świadczenia tym, którzy wykażą się nieprzerwaną działalnością opozycyjną antykomunistyczną przez okres powyżej 12 miesięcy - mówi Rozpłochowski. - Politycy nie wykazali zainteresowania.


*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
*Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
*Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!