W Zawierciu jest praca! Zagłębie też sobie radzi

  W Zawierciu jest praca! Zagłębie też sobie radzi

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowy zakład w SAG Zawiercie: W ubiegłym miesiącu rozpoczęła się realizacja inwestycji firmy Promar.
  1/3
  przejdź do galerii

  Nowy zakład w SAG Zawiercie: W ubiegłym miesiącu rozpoczęła się realizacja inwestycji firmy Promar. ©ARC - wizualizacja

  Powiat zawierciański jest zagłębiowskim rekordzistą pod względem bezrobocia. Ratunkiem jest przyciąganie nowych inwestorów. Jeden z nich buduje tu zakład.
  Nowe firmy pojawiają się w Strefie Aktywności Gospodarczej w Zawierciu. Zakład produkcyjny dodatków do żywności wybuduje tam firma Promar. Otwarcie zaplanowano na III kwartał 2015 roku, a już w tym miesiącu odbędzie się symboliczna ceremonia wmurowania kamienia węgielnego. Według listu intencyjnego, Promar stworzy od 8 do 12 miejsc pracy.

  Działkę w SAG wykupiła jednak również m.in.
  firma Intercor (branża budowlana: drogi, mosty i wiadukty - firma kończyła m.in. budowę wiaduktu w Mszanie na autostradzie A1 po Alpine Bau), która ma utworzyć od 20 do 60 miejsc pracy. Dla Zawiercia każdy nowy zakład jest na wagę złota, ponieważ w niechlubnym rankingu związanym z bezrobociem w województwie śląskim powiat zawierciański zajmuje wysokie, piąte miejsce. Ma największe bezrobocie w Zagłębiu Dąbrowskim.

  W sierpniu zarejestrowanych było tam 6 tysięcy 742 bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosiła 16,7 proc. (w ub. roku w sierpniu - 17,8 proc). Warto dodać, że obecnie bez płatnego stałego zajęcia pozostaje 3137 zawiercian. - Zawsze latem jest więcej tych ofert, a problem pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Pomimo wszystko, bezrobocie troszkę maleje. Obecnie najwięcej ofert dotyczy prac budowlanych, kierowców, tokarzy czy też operatorów koparko-ładowarek - podkreśla dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu, Anna Rdest.

  Osoby szukające pracy z coraz większą nadzieją obserwują jednak kolejne ruchy w stolicy powiatu zawierciańskiego. Firmę Zafama przejęło przedsiębiorstwo Ferro-System, a w sierpniu utworzono spółkę. Firma jako jedyna w kraju wykonuje łożyska wielkogabarytowe i współpracuje z bydgoską Pesą, a więc producentem lokomotyw, tramwajów, wagonów oraz innych zespołów trakcyjnych. Na początek zatrudnionych było tam ok. 20 osób, ale być może będzie ich więcej. Zawiercie, kojarzone głównie z hutą i odlewnią, stawia również na innowacyjność.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   UE

   UE (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Cos rozbija się klitka w Zawierciu ostatnio, teraz czas na ostatnią Panią...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama