Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cywiński: Matematyka jest jak dodatkowy zmysł

Krzysztof Cywiński
Krzysztof Cywiński uważa, że matematyka jest w dorosłym życiu po prostu niezbędna
Krzysztof Cywiński uważa, że matematyka jest w dorosłym życiu po prostu niezbędna Lucyna nenow
Smutny "wynalazek" ostatnich lat: brak jakiejkolwiek znajomości matematyki, który pozwala na zrobienie poważnej kariery. Tak w Polsce, jak i na świecie, opłakane konsekwencje tego stanu rzeczy widoczne są gołym okiem -mówi Krzysztof Cywiński, zabrzanin, matematyk i autor naukowych książek. Rozmawia Paweł Pawlik

Jak według pana wygląda kompendium niezbędnej wiedzy matematycznej, którą każdy powinien posiadać? Umiejętności, bez których dorosły człowiek nie będzie miał problemu z wypełnieniem np. PIT-u.
Akurat w przypadku zeznań podatkowych fantazja i pomysłowość urzędników jest dość niezwykła. Matematyka to nauka o liczbach, przestrzeni i granicy. Takie kompendium musi obejmować umiejętność sprawnego liczenia, procenty i statystykę z rachunkiem prawdopodobieństwa oraz rozwiązywanie równań.

ZOBACZ KONIECZNIE:
KTO MATEMATYKI NIE SZANUJE, TEN OBRYWA PO KIESZENI PROGRAM MEN

Do czego jest nam potrzebna matematyka?
Odpowiedzi ekspertów przyprawiają mnie na ogół o irytację. Moim zdaniem najcelniej zrobił to Karol Darwin, twierdząc, że matematyka wyposaża nas w coś, co jest pewnego rodzaju dodatkowym zmysłem. Ktoś, kto urodził się daltonistą, postrzega świat bez możliwości rozróżniania niektórych barw. W pewnym sensie jest to jedynie świat czerni i bieli. Taki człowiek nie wyobraża sobie, że może być inaczej. Natomiast ktoś, kto nagle utracił zdolność dostrzegania i rozróżniania barw, bardzo dotkliwie odczuje, co utracił. A teraz wyobraźmy sobie sytuację w drugą stronę: zyskujemy nowy zmysł. Tak właśnie jest dzięki wiedzy i umiejętnościom matematycznym. Ale również z bieganiem, zdolnością słyszenia, pływaniem, zapachami, smakiem. Można bez nich żyć, zwłaszcza jeżeli tych umiejętności nigdy się nie posiadało. O ileż jednak to życie jest uboższe?

ZOBACZ KONIECZNIE:
TABLICZKA MNOŻENIA DO WYDRUKOWANIA RÓŻNE WZORY TABLICZEK MNOŻENIA I DZIELENIA

Takich argumentów miło się słucha, ale obawiam się, że mogą jednak nie przekonać uczniów do "zakuwania" matmy...
Wytrenowanie umysłu do postrzegania świata w kategorii skutku i przyczyny jest powodem, dla którego matematycy są rozchwytywani na rynku pracy. To smutny "wynalazek" ostatnich lat: brak jakiejkolwiek znajomości matematyki, który pozwala na zrobienie poważnej kariery. Tak w Polsce, jak i na świecie, opłakane konsekwencje tego stanu rzeczy widoczne są gołym okiem.
Czyli: bez znajomości matematyki nie dostaniemy dobrej pracy?
Matematyka jest bezlitosnym narzędziem do oceny wartości człowieka. Ktoś, kto potrafi się jej nauczyć, daje rękojmię, że wszystkiego szybko się nauczy. Jak mawiają matematycy: stwierdzenie odwrotne nie jest prawdziwe.

Dzieci trudno przekonać, ale jeśli przykład nie idzie z góry, to jest to praktycznie niewykonalne. Jakich zatem argumentów użyć, aby przekonać rodziców?
Rozmowy o pracę czekają nasze pociechy dopiero za 15-20 lat, więc warto wspomnieć i o tych korzyściach, które będą miały już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Przede wszystkim polubią szkołę. Natura ludzka charakteryzuje się tym, że lubimy rzeczy, które nam… wychodzą i bardzo, bardzo nie lubimy rzeczy, które nam nie wychodzą. Dziecko wyróżniając się na tle rówieśników umiejętnościami matematycznymi jest popularne w klasie. Rodzice muszą zdawać sobie sprawę również z tego, że kładąc nacisk na naukę matematyki, mogą wpłynąć na przyszłe życie uczuciowe swoich pociech. Bowiem matematyczna wybitność to także szansa w dorosłym życiu na znalezienie dobrego partnera. Natura nierówno obdarza atrakcyjnością powierzchowności. Dla przyszłej partnerki bardzo istotnym kryterium jest to, jakie przymioty umysłu będzie miał ojciec jej dzieci. Większość z nich dostrzega, jak ścisły związek z poziomem intelektualnym ma matematyka.

Niczym mantrę powtarza się hasło, że nauka języków obcych jest najbardziej skuteczna, gdy zaczynamy naukę od dziecka. Jak jest z matematyką? Kiedy warto podjąć takie starania? Czy 5-latek jest w stanie dodawać np. ułamki?
Uchwycił pan istotę problemu. W środowisku rodzinnym, które potrafi odpowiednio ukształtować dzieci, wygrywają one olimpiady matematyczne, a przynajmniej nie mają problemów z edukacją matematyczną. Brytyjczycy już dla 5-latków wprowadzają tabliczkę mnożenia do 144 i ułamki. Kiedy prof. Grusz-czyk-Kolczyńska opublikowała wyniki swoich badań, została wyśmiana. Tymczasem według powtarzanych badań aż 57 proc. dzieci, które były angażowane do gier i zabaw matematycznych, zostało ocenionych w trakcie późniejszej nauki w szkole jako wybitnie uzdolnione matematycznie. Fachowcy z zagranicy komentowali: Polacy rodzą się jako geniusze matematyczni, ale dalsza nauka w szkole ich ogłupia i potem ci geniusze przyjeżdżają do nas pracować na zmywaku. To nie moja ocena, tylko pani profesor.

Na koniec trochę przewrotnie zapytam, czy matematyka na maturze to dobry pomysł, skoro tyle osób jej nie zdaje?
Dziś młodzież niemal zawsze wybiera naukę w liceum. Jak więc ochronić uniwersytety przed 20 proc. najsłabszych w roczniku? Matura z matematyki w zakresie podstawowym wymaga do zdania 15 zadań z zakresu szkoły podstawowej i kilkunastu drobiazgów matematycznych z gimnazjum. Kartkówki i klasówki w podstawówce i gimnazjum są trudniejsze. Jeżeli ktoś nie jest w stanie poradzić sobie z takim problemem, to nie powinien szukać spełnienia swoich aspiracji w placówkach akademickich.

Rozmawiał: Paweł Pawlik


*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
*Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
*Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!