Cywiński: Matematyka jest jak dodatkowy zmysł

  Cywiński: Matematyka jest jak dodatkowy zmysł

  Krzysztof Cywiński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Krzysztof Cywiński uważa, że matematyka jest w dorosłym życiu po prostu niezbędna
  1/2
  przejdź do galerii

  Krzysztof Cywiński uważa, że matematyka jest w dorosłym życiu po prostu niezbędna ©Lucyna nenow

  Smutny "wynalazek" ostatnich lat: brak jakiejkolwiek znajomości matematyki, który pozwala na zrobienie poważnej kariery. Tak w Polsce, jak i na świecie, opłakane konsekwencje tego stanu rzeczy widoczne są gołym okiem -mówi Krzysztof Cywiński, zabrzanin, matematyk i autor naukowych książek. Rozmawia Paweł Pawlik
  Jak według pana wygląda kompendium niezbędnej wiedzy matematycznej, którą każdy powinien posiadać? Umiejętności, bez których dorosły człowiek nie będzie miał problemu z wypełnieniem np. PIT-u.
  Akurat w przypadku zeznań podatkowych fantazja i pomysłowość urzędników jest dość niezwykła. Matematyka to nauka o liczbach, przestrzeni i granicy. Takie kompendium musi obejmować umiejętność sprawnego liczenia, procenty i statystykę z rachunkiem prawdopodobieństwa oraz rozwiązywanie równań.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  KTO MATEMATYKI NIE SZANUJE, TEN OBRYWA PO KIESZENI PROGRAM MEN


  Do czego jest nam potrzebna matematyka?
  Odpowiedzi ekspertów przyprawiają mnie na ogół o irytację. Moim zdaniem najcelniej zrobił to Karol Darwin, twierdząc, że matematyka wyposaża nas w coś, co jest pewnego rodzaju dodatkowym zmysłem. Ktoś, kto urodził się daltonistą, postrzega świat bez możliwości rozróżniania niektórych barw. W pewnym sensie jest to jedynie świat czerni i bieli. Taki człowiek nie wyobraża sobie, że może być inaczej. Natomiast ktoś, kto nagle utracił zdolność dostrzegania i rozróżniania barw, bardzo dotkliwie odczuje, co utracił. A teraz wyobraźmy sobie sytuację w drugą stronę: zyskujemy nowy zmysł. Tak właśnie jest dzięki wiedzy i umiejętnościom matematycznym. Ale również z bieganiem, zdolnością słyszenia, pływaniem, zapachami, smakiem. Można bez nich żyć, zwłaszcza jeżeli tych umiejętności nigdy się nie posiadało. O ileż jednak to życie jest uboższe?

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  TABLICZKA MNOŻENIA DO WYDRUKOWANIA RÓŻNE WZORY TABLICZEK MNOŻENIA I DZIELENIA


  Takich argumentów miło się słucha, ale obawiam się, że mogą jednak nie przekonać uczniów do "zakuwania" matmy...
  Wytrenowanie umysłu do postrzegania świata w kategorii skutku i przyczyny jest powodem, dla którego matematycy są rozchwytywani na rynku pracy. To smutny "wynalazek" ostatnich lat: brak jakiejkolwiek znajomości matematyki, który pozwala na zrobienie poważnej kariery. Tak w Polsce, jak i na świecie, opłakane konsekwencje tego stanu rzeczy widoczne są gołym okiem.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama