Katowice: 204 wnioski zakwalifikowane do budżetu...

  Katowice: 204 wnioski zakwalifikowane do budżetu obywatelskiego!

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Budżet obywatekski Katowic

  Budżet obywatekski Katowic

  W środę w Katowicach rozpoczynają się spotkania informacyjne dotyczące wniosków zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Katowic. Mieszkańcy stolicy aglomeracji łącznie zgłosili 326 projektów, 204 spośród nich pozytywnie przeszło urzędniczą weryfikację. Głosowanie na najciekawsze rozpocznie się 17 września
  Budżet obywatekski Katowic

  Budżet obywatekski Katowic

  204 wnioski spośród 326 złożonych do budżetu obywatelskiego Katowic przeszły pozytywnie weryfikację i zostaną poddane pod głosowanie katowiczan.

  - To, zważywszy, że to pierwsza edycja budżetu bardzo dobry wynik - komentuje Jakub Jarząbek, rzecznik Urzędu Miasta w Katowicach. Jak dodaje każda dzielnica ma swój własny projekt, albo projekty. Sporo weryfikację przeszło tych z Ligoty i Panewnik, ale także Szopienic, czy Koszutki.
  Najczęściej dotyczą doposażenia lub zakupu książek dla filii bibliotecznych, budowy placów zabaw i siłowni pod chmurką, ale także budowy bądź remontów skwerów w dzielnicach, czy modernizacji dróg i chodników. Jeśli dane wnioski zostały odrzucone, to najczęściej jak wyjaśnia Jarząbek dlatego, że dotyczyły inwestycji na terenach nie należących do miasta, ale też np. gdy postulowały inwestycję, która w dzielnicy planowana będzie (np. monitoring).

  Przypomnijmy, że budżet obywatelski dla Katowic to inicjatywa społeczników, którzy wymogli jego stworzenie na urzędnikach. Władze miasta poszły im na rękę i budżet powstał. W sumie do rozdysponowania mieszkańcy mają 10 mln zł podzielone na 22 dzielnice. Z tej kwoty 4 mln zł podzielono w równych częściach pomiędzy wszystkie jednostki pomocnicze, zaś 6 mln proporcjonalnie do liczby mieszkańców danej jednostki. Najwięcej do wydania jest w Ligocie i Panewnikach - ponad 800 tys., najmniej - ponad 200 - w Zarzeczu.

  Spotkania informacyjne w sprawie budżetu obywatelskiego w Katowicach, przedłożonych projektów i sposobów głosowania rozpoczęły się 3 września. - Spotkania te będą doskonałą okazją, aby przed oddaniem głosu zapoznać się z projektami zadań dla dzielnicy i wziąć udział w dyskusji. Obecni na nich będą również przedstawiciele Urzędu Miasta Katowice, którzy odpowiedzą na pytania mieszkańców dotyczące Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście - zapowiada Jarząbek. Harmonogram poniżej.

  Natomiast 17 września rozpocznie się głosowanie na poszczególne projekty. Głosowanie potrwa do 21 września. - Mieszkańcy będą mogli wybrać jedno zadanie, zakwalifikowane do etapu głosowania w ich jednostce pomocniczej. Punkty do głosowania będą czynne w filiach MBP oraw wybranych MDK w dniach 17-19 września w godzinach od 8.00 do 19.00 oraz 20-21 września w godzinach od 9.00 do 17.00. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone do 30 września. Zrealizowane zostaną te zadania, które otrzymały najwięcej głosów, aż do wyczerpania puli środków przewidzianych dla danej jednostki pomocniczej - zapowiada rzecznik magistratu.

  Harmonogram spotkań dzielnicowych z podziałem na jednostki pomocnicze:

  środa, 3.09.2014 godz. 17.00

  JP nr 5 Brynów Część Wschodnia – Os. Zgrzebnioka: Szkoła Podstawowa nr 65, ul. Kukułek 2a

  JP nr 12 Koszutka: MDK „Koszutka”, ul. M. Grażyńskiego 47
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama