Stadion Śląski czy Stadion Polski [DECYZJA O BARWACH]

  Stadion Śląski czy Stadion Polski [DECYZJA O BARWACH]

  PS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Stadion Śląski - wizualizacja

  Stadion Śląski - wizualizacja ©Stadion Śląski

  To już w czwartek! Decyzja w sprawie barw Stadionu Śląskiego będzie podjęta podczas Zarządu Województwa Śląskiego. Ogłoszenie werdyktu o godz. 14. Śledź na bieżąco informacje na www.dziennikzachodni.pl
  Stadion Śląski - wizualizacja

  Stadion Śląski - wizualizacja ©Stadion Śląski

  Stadion żółto-niebieski, czy stadion biało-czerwony? Dyskusja na temat barw Stadionu Śląskiego latem rozpalała umysły niemal każdego mieszkańca Śląska i kibica piłkarskiego. Okazuje się, że podczas czwartkowego posiedzenia Zarządu Województwa Śląskiego ma zapaść wiążąca decyzja.

  Tego dnia odbywa się spotkanie Zarządu i marszałka Adama Matusiewicza z projektantem Stadionu Śląskiego prof. Markiem Nowakiem. Obowiązujący projekt graficzny przewiduje barwy biało-czerwone, jednak, jak wielokrotnie podkreślano, nie jest to wersja ostateczna.

  Jeśli projektant zgodzi się na modyfikację, Stadion Śląski będzie żółto-niebieski, czyli utrzymany w barwach śląskich.

  Za takim rozwiązaniem opowiadają się największe piłkarskie sławy, które miały przyjemność i zaszczyt grać na Śląskim. Wśród nich jest Stanisław Oślizło z Górnika Zabrze i legenda Ruchu Chorzów Gerard Cieślik.

  - To oczywiste, że stadion powinien być w barwach Górnego Śląska, czyli żółto-niebieski, bo jest nasz, a nie warszawski. Nie dostaliśmy meczu na EURO 2012, to dlaczego mamy się im kłaniać? Pokażmy, że jesteśmy dumni ze swojego regionu - powiedział Gerard Cieślik.

  Szeroko zakrojoną akcję na rzecz poparcia barw żółto-niebieskich zorganizował Ruch Autonomii Śląska. Petycję RAŚ do władz województwa podpisało grubo ponad 7 tys. osób.

  Czy Zarząd Województwa Śląskiego przekona projektanta do barw żółto-niebieskich, czy też poprze swoich poprzedników, którzy forsowali pomysł biało-czerwony? Decyzja zapadnie już w czwartek.

  Zobacz wizualizację Stadionu Śląskiego

  Czytaj także

   Komentarze (24)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląsk to nie Schlesien od RAŚ iów

   Hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 17

   Rota Śląska

   Nie będą RAŚie pluć nam w twarz
   Ni Śląska nam germanić
   Wszyscy na Śląsku staniem wraz
   Piast będzie nam hetmanić

   Wypędzim RAŚie za nasz próg
   Tak nam dopomóż Bóg,
   Tak nam...rozwiń całość

   Rota Śląska

   Nie będą RAŚie pluć nam w twarz
   Ni Śląska nam germanić
   Wszyscy na Śląsku staniem wraz
   Piast będzie nam hetmanić

   Wypędzim RAŚie za nasz próg
   Tak nam dopomóż Bóg,
   Tak nam dopomóż Bóg

   Czynów powstańczych będziem strzec
   I naszej polskiej gwary
   Nie pozwolimy by znów lec
   Pod obce nam ciężary

   Wypędzim RAŚie za nasz próg
   Tak nam dopomóż Bóg,
   Tak nam dopomóż Bóg

   Nie pozwolimy dzielić nas
   Jesteśmy Polakami
   Na Górnym Śląsku stoi straż
   Wszyscy Rodacy z nami

   Wypędzim RAŚie za nasz próg
   Tak nam dopomóż Bóg,
   Tak nam dopomóż Bógzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   RAŚ to V kolumna, kolaboranci

   Zeflik i inksze Ślązoki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 19

   Rybnik 18.02.2011
   Do Pana Marszałka Województwa Śląskiego Adama Matusiewicza,
   do Radnych Sejmiku Śląskiego.
   Zbulwersowała nas informacja, przekazana przez Pana Marszałka podczas...rozwiń całość

   Rybnik 18.02.2011
   Do Pana Marszałka Województwa Śląskiego Adama Matusiewicza,
   do Radnych Sejmiku Śląskiego.
   Zbulwersowała nas informacja, przekazana przez Pana Marszałka podczas konferencji prasowej, dotyczącej zmian, w zaplanowanej i będącej w trakcie realizacji modernizacji Stadionu Śląskiego. Dowiadujemy się, że koszty tego przedsięwzięcia mają wzrosnąć o ok. ćwierć miliona złotych, za sprawą zmiany barw krzeseł z biało-czerwonych na żółto- niebieskie.
   1- Zapytujemy, czy naprawdę sprawa ta została we właściwy sposób przedstawiona naszym radnym, i czy poparli oni ów wniosek większością głosów.
   2- Czy Szanowni Radni, również jak Pan Marszałek uważają, że ćwierć miliona, to kwota tak niewiele znacząca w budżecie województwa, że można ją lekką rączką wydać na czyjeś „widzi mi się”? W tej kwestii my podatnicy, składający się na ten budżet, mamy zupełnie inne zdanie. Za ćwierć miliona zł można doposażyć nie jeden szpital, szkołę, lub inną instytucję pożytku publicznego. W sytuacji, gdy rząd rozważa sposoby zmniejszenia t.zw. długu publicznego, w naszym województwie, znanym z gospodarności i rozwagi w wydawaniu publicznych pieniędzy, ktoś wpadł na pomysł wyrzucenia kwoty ćwierśmilionowej w błoto. A może jest inaczej? Może ktoś doszedł do wniosku, z tylko sobie wiadomych względów, że można dać więcej zarobić wykonawcom wyżej wspomnianego projektu modernizacji?
   3- Jest jeszcze inna , polityczna kwestia, kryjąca się za cudaczną decyzją zmiany barwy krzeseł na Stadionie Śląskim. Łączy się ona z osobą niedawno wybranego wicemarszałka z ugrupowania Ruchu Autonomii Śląska. Już sam wybór był mocno kontrowersyjny. Ugrupowanie, o anachronicznych hasłach, nawiązujących do niezbyt rozumnych dążeń separatystycznych w innych krajach Europy, robi wokół siebie dużo szumu. Jednym z propagandowych dążeń tego ruchu, jest doprowadzenie do uznania t.zw. narodowości śląskiej, co nie znajduje żadnego naukowego, a więc również historycznego uzasadnienia. Działacze Ruchu powołują się na ok. 130. tysięczną grupę osób, które w ostatnim spisie powszechnym zadeklarowały narodowość śląską. W odniesieniu do ok. 5.milionowej społeczności województwa śląskiego, stanowi to ok. 2,6% . I oto mamy sytuację, w której tej znikomej części społeczności naszego województwa, której przeszkadzają barwy biało-czerwone na Stadionie Śląskim, udaje się przeforsować za sprawą swojego przedstawiciela, narzucenie całej reszcie społeczności śląskiej swoich nierozumnych decyzji. Chciało by się zawołać „brawo Panie Gorzelik, udało się Panu nas wykiwać!”, gdyby nie skandaliczny wydźwięk tego zdarzenia.
   W roku bieżącym będziemy obchodzić 90-tą rocznicę III zwycięskiego Powstania Śląskiego, a w następnym 90-tą rocznicę złączenia Śląska z Macierzą. Biało-czerwone barwy wiążą się z tymi wydarzeniami. Za te barwy podczas okupacji wielu Ślązaków swój ziemski los zakonczyło w Auschwitz, w lochach Gestapo lub innych miejscach kaźni.
   Nie godzimy się na to aby ulegać żądaniom tych którzy jak:
   -Jerzy Gorzelik publicznie oświadczają o swojej nielojalności wobec państwa polskiego i pomimo złożonego ślubowania w Sejmiku Śl. nie odwołują negatywnego stosunku do Polski, którzy jak:
   -Jan Rduch, kandydat RAŚ do rady miasta Rybnika, w kolportowanej do polskich szkół opublikował antypolskie kłamstwa, w tym to jakoby Śląsk był pod polską okupacją, którzy jak:
   -dr Zbigniew Kadłubek, powstania śląskie nazywają „hańbą”, a powstańców oczerniają jakoby mieli niską świadomość, czyli że nie wiedzieli kim byli i o co walczyli. Dr Z. Kadłubek opublikował porażającą informację, że dla niego język polski jest językiem -"obecnym" za kerym stoi wojsko, fana, urzyndy"-, głosi więc, że Polska to taki kraj jak ten w którym za językiem stało Wermacht, Pfane mit Hackenkreutz, Gestapo, Politzei, NSDAP, Hitlerjugend.
   Wzywamy mieszkańców Śląska, radnych Sejmiku Śl., radnych miast i gmin, wszystkich tych dla których barwy biało-czerwone mają najwyższą wartość i którzy sprzeciwiają się rażącej niegospodarności, aby podpisami swymi poparli ten protest. Apelujemy do organizacji społecznych i politycznych o pisemne poparcie protestu.
   Pana Prezydenta R.P. Bronisława Komorowskiego,
   Pana Premiera Rządu R. P. Donalda Tuska
   Pana przew. Parlamentu Eur. Jerzego Buzka
   prosimy o użycie swojego autorytetu, w celu obrony naszych polsko - śląskich wartości.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stadion - barwy.

   Kibic realista. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

   Żądamy opublikowania: kto za barwami śląskimi stadionu a kto przeciw z Zarządu Województwa.Głosowanie
   będziemy śledzić i zapamiętamy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Biznes Plan

   Nieboszka Polska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

   Całą ta dyskusja pomija bardzo ważny aspekt dotyczący pomysłu biznesowego na działanie tego stadionu. W krótkim okresie czasu zmieniła się i zmienia dalej infrastruktura stadionowa. Dawny Śląski...rozwiń całość

   Całą ta dyskusja pomija bardzo ważny aspekt dotyczący pomysłu biznesowego na działanie tego stadionu. W krótkim okresie czasu zmieniła się i zmienia dalej infrastruktura stadionowa. Dawny Śląski juz nie ma z urzedu prawa do organizowania imprez.
   Więc co dalej? Osobiście zdarzyło mi się pójść na mecz reprezentacji Polski, gdzie na bramie ochroniarz stwierdził ze ja przejdę moja śląska flaga nie, bo nie wolno wnosić obcych barw klubowych, bo to mecz międzypaństwowy. Czy ktos wie ile ten klub ma sympatyków. ale to tak na marginesie.
   Jeśli Stadion bedzie Śląskim jest szansa że Ślązacy poczują dumę z tego obiektu i jednocześnie będzie on miał lepsze podstawy do funkcjonowania w kapitalistycznym świecie.
   Jeśli zaś stadion pozostanie kością niezgody dla Ślązaków, czy Polacy będą robili wszystko by ten obiekt żył i tętnił zyciem i przynosił jeszcze zyski w miarę możliwości? Wątpię. Polacy jak zwykle walczą o coś dla zasady pomijając rzecz najważniejszą- pieniądze, które niestety sa też ważne.
   Nikt nie pomyślał póki co by ten śląski potencjał wykorzystać do biznes planu, nieważne w jakiech kolorach w duszy gra. Przecież to nie jego własnośc i nie jego problem, za 4 lata moze go tam nie być - a Stadion Problemowy bo taka nazwę może uzyskac po latach bycie najpierw Śląskim a potem Narodowym. Jak zaś Polacy mają pomysł na ten stadion ja nic nie mówię, czekam na efekty a potem czapki z głów. Beze mnie. Dla mnie on będzie albo śląskim albo zniknie i mojej nogi tam nikt nie zobaczy- nigdy.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hajmat Stadion

   mara slonsko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 33

   Yno zloto - modre farby BASTA!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podpowiedź

   Doradca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 59

   Podpowiedź dla projektantów i zarządu:
   krzesełka zasadniczo ciemno niebieskie na całym stadionie,
   a jedna tylko z górnych trybun: wyższa, lub niższa w intensywnym kolorze "żółcień".

   Tak to...rozwiń całość

   Podpowiedź dla projektantów i zarządu:
   krzesełka zasadniczo ciemno niebieskie na całym stadionie,
   a jedna tylko z górnych trybun: wyższa, lub niższa w intensywnym kolorze "żółcień".

   Tak to uprzejmie proszę zrobić.
   Z góry dziękuję.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   EURO nie dostaliśmy

   Bu_Ba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 55

   bo lokalne władze na czele z byłym prezydentem Chorzowa dały d..y na całej linii, a o barwach powinien decydować ten, kto daje najwięcej kasy na budowę...i wszystko.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Red stadion dlo Zogłymbjo!

   Faktura dlo Spyry! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 57

   Cytat:
   Co do ewentualnych dodatkowych kosztów związanych ze zmianą kolorystyki stadionu, to wydaje mi się, że powinny one spaść w jakiejś, choćby symbolicznej formie na skrajnie nieodpowiedzialne...rozwiń całość

   Cytat:
   Co do ewentualnych dodatkowych kosztów związanych ze zmianą kolorystyki stadionu, to wydaje mi się, że powinny one spaść w jakiejś, choćby symbolicznej formie na skrajnie nieodpowiedzialne osoby z dawnego zarządu województwa.

   Zarząd pomimo deklarowanych dalszych konsultacji w tej sprawie, w tajemnicy przed dziennikarzami i społeczeństwem podjął uchwałę o czerwonych krzesełkach na stadionie, pomimo wyraźnych sygnałów ze strony społeczeństwa, że widzi ono stadion w barwach regionalnych, a nie w czerwonym wydaniu - Północno Koreańskim. Jeszcze tylko gwiazdy, młota, sierpa i Wielkiego Wodza zamiast dawnej wieży na wizualizacji brakuje.


   Trza tego "czerwoonego kmera" ze downego zarzoondu kosztooma "ubogaćić"?

   Ńych wjy, co złe reskjyrowaće kosztuje!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zawsze Ślaski

   Z (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 57

   Ten stadion był zawsze ŚLĄSKI!
   Innej możliwości nie ma.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Red stadion

   Paweł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 14

   Co do ewentualnych dodatkowych kosztów związanych ze zmianą kolorystyki stadionu, to wydaje mi się, że powinny one spaść w jakiejś, choćby symbolicznej formie na skrajnie nieodpowiedzialne osoby z...rozwiń całość

   Co do ewentualnych dodatkowych kosztów związanych ze zmianą kolorystyki stadionu, to wydaje mi się, że powinny one spaść w jakiejś, choćby symbolicznej formie na skrajnie nieodpowiedzialne osoby z dawnego zarządu województwa.

   Zarząd pomimo deklarowanych dalszych konsultacji w tej sprawie, w tajemnicy przed dziennikarzami i społeczeństwem podjął uchwałę o czerwonych krzesełkach na stadionie, pomimo wyraźnych sygnałów ze strony społeczeństwa, że widzi ono stadion w barwach regionalnych, a nie w czerwonym wydaniu - Północno Koreańskim. Jeszcze tylko gwiazdy, młota, sierpa i Wielkiego Wodza zamiast dawnej wieży na wizualizacji brakuje.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama