Solidarność powinna być w każdym z nas. 34 rocznica...

  Solidarność powinna być w każdym z nas. 34 rocznica Porozumienia Jastrzębskiego [ZDJĘCIA]

  Bartosz Wojsa

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  34 rocznica Porozumienia Jastrzębskiego
  1/39
  przejdź do galerii

  34 rocznica Porozumienia Jastrzębskiego ©Bartosz Wojsa

  3 września mija dokładnie 34 lat od podpisania słynnego Porozumienia Jastrzębskiego. Górnicy wywalczyli wówczas m.in. wolne soboty i niedziele. W Jastrzębiu odbyły się uroczystości upamiętniające z udziałem arcybiskupa Wiktora Skworca oraz przywódców związkowych Piotra Dudy i Dominika Kolorza.
  - Solidarność powinna być stylem życia. Solidarność jest tam, gdzie ludzie wzajemnie się szanują i traktują jak równych sobie. Solidarność człowieka jest wyzwaniem do podjęcia, wezwaniem do działania, ale też i rachunku sumienia - mówił arcybiskup Wiktor Skworc, podczas uroczystej mszy w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.

  To słynny kościół "na górce", gdzie spotykali się górnicy, także w latach 80-tych, podczas pamiętnych strajków.

  Po mszy obchody przeniosły się pod pomnik Porozumienia Jastrzębskiego, który mieści się przy kopalni Zofiówka. Wystąpił tu m.in. przewodniczący Solidarności, Piotr Duda.

  3 września mija dokładnie 34 lat od podpisania słynnego Porozumienia Jastrzębskiego. Górnicy wywalczyli wówczas m.in. wolne soboty i niedziele.

  Podczas wystąpień pod pomnikiem Piotr Duda i Dominik Kolorz powtarzali, że postulaty robotników sprzed 34. lat wciąż nie zostały zrealizowane, a z wywalczonej ćwierć wieku temu wolności nie wszyscy mogą korzystać w równym stopniu. - Nie może być tak, że żyjemy w kraju wolnym, ale niektórzy wykorzystują tę wolność, żeby zniewalać drugiego człowieka do ciężkiej pracy poprzez umowy śmieciowe, poprzez pracę na czarno, poprzez niegodne i niegodziwe warunki pracy. To jest zniewalanie człowieka i pracownika - mówił Piotr Duda.

  Obaj liderzy związku mocno akcentowali, że Solidarność była, jest i będzie z robotnikami. Dominik Kolorz zwrócił uwagę, że ci, którzy kwestionują istnienie jednej Solidarności, to często te same osoby, które dzięki robotniczym buntom zdobyły władzę. - To są ci ludzie, którzy na Solidarności, na robotniczym buncie się uwłaszczyli. To są ci ludzie, którzy zapomnieli o korzeniach Solidarności - zaznaczył przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "S".
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama