Karetki dla noworodków w Zabrzu już nie ma

  Karetki dla noworodków w Zabrzu już nie ma

  Maria Olecha

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Karetki dla noworodków w Zabrzu już nie ma

  ©Fot. Arkadiusz Ławrywianiec

  W tym roku, po raz pierwszy od 35 lat, Zabrze nie będzie miało swojej karetki "N". To karetka neonatologiczna. Przewożone są nią noworodki i niemowlęta, których życie jest zagrożone.
  Karetki dla noworodków w Zabrzu już nie ma

  ©Fot. Arkadiusz Ławrywianiec

  A to oznacza, że aby przewieźć chorego maluszka z kliniki położniczej przy pl. Traugutta do Centrum Pediatrii w Szpitalu Klinicznym przy ul. 3 Maja (obie placówki są w centrum Zabrza), trzeba będzie poczekać na "N-kę", która przyjedzie z... Chorzowa, a dokładniej - z Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii.
  Rodzice najbardziej boją się, że karetka z Chorzowa nie dojedzie na czas


  - NFZ ogłosił konkurs na obsługę "N-ki". Nasza jest nowa, bardzo dobrze wyposażona, więc wystartowaliśmy w konkursie i udało się - mówi Grzegorz Grzegorek, rzecznik chorzowskiej lecznicy. Zabrzańska karetka, należąca do Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, uległa w zeszłym roku wypadkowi.

  - Karetka miała stłuczkę i jest uszkodzona. Rzeczywiście przez lata stacjonowała w Zabrzu, więc mieszkańcy mieli ogromny komfort, ale teraz też będzie dobrze - mówi Jerzy Wiśniewski, rzecznik WPR. A Grzegorz Grzegorek zapewnia, że noworodki z Zabrza mają zagwarantowaną opiekę i pomoc.
  Rodziców to jednak nie uspokaja. Najbardziej obawiają się o czas przyjazdu takiej karetki z Chorzowa do Zabrza. A czas - w przypadku ratowania ludzkiego życia - jest bezcenny.

  - Taka karetka musi najpierw dojechać do granic Zabrza, a zanim dotrze np. do Maciejowa to trochę minie. A wcześniej "N-ka" wyjeżdżała ze ścisłego centrum - mówi Anna Smołka, mama 2-miesięcznej Marysi. - Uważam, że każde duże miasto powinno mieć taką karetkę pogotowia - podkreśla pani Anna.
  Grzegorz Grzegorek zapewnia jednak, że dojazd z Chorzowa do Zabrza zajmie trzy minuty. - Jeździmy Drogową Trasą Średnicową, a po samym Zabrzu też przejedziemy błyskawicznie - mówi Grzegorek.
  Jak się dowiedzieliśmy w śląskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, w całym województwie śląskim są zakontraktowane na ten rok jedynie trzy karetki neonatologiczne. Będą wyjeżdżać z Katowic, Chorzowa i Częstochowy.

  - To w zupełności wystarcza, bo statystycznie taka karetka ma 1,5 wyjazdu dziennie - uważa Jacek Kopocz, rzecznik śląskiego oddziału NFZ. - Do Bielska-Białej jeździ "N-ka" z Katowic i to się sprawdza, więc wyjazd z Chorzowa do Zabrza też będzie dobry. Rzeczywiście przez lata karetka "N" Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach stacjonowała w Zabrzu. Tym razem pogotowie nie wystartowało w ogóle w naszym konkursie - zaznacza Kopocz.  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama