Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GUS nie używa w dokumentach pojęcia narodowość śląska

Lucyna Nowak
fot. karina trojok
Rozmowa z Lucyną Nowak wicedyrektor departamentu badań demograficznych w GUS-ie

Czy w spisie powszechnym będzie można zadeklarować narodowość śląską?
Tak, tak samo jak było to możliwe w spisie z 2002 roku. Ale od razu chcę zaznaczyć, że Główny Urząd Statystyczny, nigdy, ani w spisie poprzednim, ani też teraz, gdy przygotowujemy się do kolejnego spisu, nie dawał podstaw do wyodrębniania "narodowości śląskiej". Nigdzie w żadnym dokumencie, nie występuje określenie "narodowość śląska".

To gdzie będzie można wpisać wybraną przez nas narodowość?
Ogólnie sprawie narodowości poświęcone są dwa pytania spisowe tj. Jaka jest Pani/Pana narodowość?, oraz Czy odczuwa Pani/Pan przynależność także do innego narodu lub wspólnoty etnicznej? Tegoroczny spis będzie spisem internetowym, a więc ankiety będą wypełniane przez mieszkańców w komputerze, a potem przesyłane do nas za pośrednictwem sieci. Osoby odpowiadające na pytania dotyczące narodowości będą mogły wpisać taką narodowość, do jakiej przynależność odczuwają.

Narodowości śląskiej nie ma jednak wpisanej do ustawy o mniejszościach i grupach etnicznych, która wylicza 14 uznanych przez polskie ustawodawstwo takich społeczności.
Na potrzeby spisu, w ramach programu komputerowego, przygotowaliśmy listę 270 określeń, wśród których znajduje się m.in. przymiotnik śląski i osoba wypełniająca formularz będzie mogła ją zaznaczyć wybierając go z listy poprzez kliknięcie myszką. Wystarczy, że wybierze odpowiednie słowo. Dzięki temu nie trzeba będzie mozolnie wpisywać wyrazów.

Posłowie PiS uważają, że GUS bezprawnie poszerzył listę narodowości.
Przygotowany przez GUS słownik nie zawiera rozróżnień jaka społeczność jest grupą narodowościową, a która wspólnotą etniczną. GUS tego nie rozstrzyga, ponieważ nie ma takiej potrzeby z punktu widzenia celu spisu a ponadto - moim zdaniem - takie działania wykraczałyby poza kompetencje GUS-u . Jest to akcja ściśle powiązana z prowadzeniem określonej polityki narodowościowej państwa, za którą jest odpowiedzialny inny resort. My w spisie chcemy zebrać informacje o liczbie mieszkańców Polski (obywateli polskich) i ich rozmieszczeniu terytorialnym, zaliczanych do grup narodowych lub wspólnot etnicznych, które mają status mniejszości zgodnie z ustawą o mniejszościach.
Rozmawiała Agata Pustułka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: GUS nie używa w dokumentach pojęcia narodowość śląska - Dziennik Zachodni