Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Teatr Polski zaczyna 125. sezon. Poprzedni był rekordowy

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Teatr Polski w Bielsku-Białej
Teatr Polski w Bielsku-Białej Katarzyna Pachelska
Cztery premiery, w tym wielka inscenizacja "Królowej Margot", niespodzianki na Małej Scenie, nowe twarze w zespole aktorskim oraz cykl koncertów. Plus pierwszy festiwal teatrów ulicznych. To nowości w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej

40 proc. więcej widzów i 60 proc. więcej sprzedanych biletów - takim sukcesem za ubiegły sezon (2013/2014) może się pochwalić bielski Teatr Polski. Nowy, już 125. sezon, na bielskiej scenie rozpocznie się 12 września, ale nie spektaklem teratralnym, ale koncertem inaugurującym nowy cykl.

- To co się stało w ubiegłym sezonie przerosło moje najśmielsze oczekiwania - mówił na konferencji prasowej Witold Mazurkiewicz, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego, który objął to stanowisko rok temu. - To za sprawą widzów odnotowaliśmy wyniki, jakich nie zna powojenna historia Teatru Polskiego. Zyskaliśmy wielu nowych widzów, wśród nich jest duża reprezentacja młodych ludzi. Mamy też widzów z aglomeracji, z Katowic i okolic, a np. na musical "Grek Zorba" przyjeżdżają do nas ludzie np. z Rzeszowa czy Zakopanego. To nas bardzo cieszy - dodał.

Pierwszą premierą w nowym sezonie będzie "Królowa Magrot", kostiumowy spektakl w reżyserii Wojciecha Farugi. W tytułowej roli wystąpi Magdalena Łaska, związana z Teatrem Polskim w Bydgoszczy. To rzecz inspirowana powieścią Aleksandra Dumasa ojca i filmem Patrice'a Chereau, oparta na oryginalnych pamiętnikach Małgorzaty de Valois.

Sylwestrowym spektaklem będzie już słynny "Kogut w rosole", inspirowany filmem "Goło i wesoło". Wyreżyseruje go w Bielsku Marek Gierszał. W 2015 roku czekają nas inscenizacje klasyki - "Lalki" Bolesława Prusa w adaptacji bielszczanina Artura Pałygi oraz "Romeo i Julia" Szekspira.

Sezon 2014/2015 rozpocznie się jednak od koncertu rozpoczynającego nowy cykl "Music Exklusiv" w piątek 12 września o 19.00. Wystąpią młode polskie artystki - uznzna za objawienie i nadzieję polskiej sceny alternatywnej KARI jako gwiazda oraz młodziutka OLY o charakterystycznym miękkim głosie i niezwykłej dojrzałości. Bilety: 35 i 40 zł.
Pod koniec września, 29 i 30, w ramach cyklu Primus Inter Pares, w Teatrze Polskim obejrzymy "Machię" w wykonaniu Adama Ferencego, Piotra Głowackiego i Marty Ledwoń.

W nowym sezonie Teatr Polski będzie kontynuował cykl "Spektakle bez barier" dla widzów niewidomych i niesłyszących (spektakle z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy). Mogą oni obejrzeć "Mayday" 15 października (audiodeskrypcja dla niewidomych), "Białe małżeństwo" 10 października (język migowy) i "Zorbę" 29 listopada (audiodeskrypcja oraz język migowy).

Z nowinek technicznych - dostępna jest już aplikacja TIKETTO, dzięki której można kupić od początku do końca (nie trzeba drukować biletów, wystarczy pokazać przed wejściem na ekranie) bilety do Teatru Polskiego za pomocą smartfona. Będą dostępne też ulgowe (za 10 zł) bilety dla studentów na II balkon.

Teatr już teraz zapowiada imprezę, która odbędzie się w sierpniu 2015 r. To Bielsko-Blisko. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych i Street Artu. Na czas festiwalu Bielsko zmieni się w scenę teatralną. - Po raz pierwszy od wielu lat spędziłem lato w Bielsku i widzę, że to miasto potrzebuje latem takiej imprezy - mówi urodzony w Bielsku Witold Mazurkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!