Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuczne słońce świeci w Katowicach. Nawet zimą jest tu tyle światła, co w środku lata

Teresa Semik
Arkadiusz Gola
Od dwóch lat w Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznym w Katowicach świeci sztuczne słońce. - Na świecie takich urządzeń jest zaledwie dziesięć - mówi dyr. Patryk Białas z Euro-Centrum

Od dwóch lat w Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznym w Katowicach świeci sztuczne słońce. Osiem lamp, o mocy po 8 tys. wat każda, służy tutaj do testowania wydajności kolektorów oraz systemów solarnych. Tych kilka lamp produkuje dokładnie takie samo światło jak światło słoneczne. Mogą dostarczać go na okrągło, tyle samo w zimowe szare dni, co w środku słonecznego lata.

CZYTAJ KONIECZNIE NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z KATOWIC:
KATOWICE 24 GODZINY PRZEZ 7 DNI W TYGODNIU

"Sztuczne słońce" to jedyny w Polsce stacjonarny symulator promieniowania słonecznego do prowadzenia badań nad jakością i wydajnością kolektorów solarno-termicznych. Korzystają z niego przede wszystkim producenci kolektorów słonecznych, na zasadach komercyjnych. Sztuczne słońce składa się, prócz pola ośmiu lamp, ze sztucznego nieba, układu wentylacyjnego, termostatu, czujników temperatury, systemu do generowania danych.

Podobne urządzenia działają jeszcze w dziesięciu miejscach na świecie, m.in. w Niemczech, Kanadzie, Francji, Brazylii, Chinach, Libii.

Europejskie wsparcie

Ten unikatowy sprzęt został wyprodukowany przez niemiecką firmę PSE AG z Freiburga, współpracującą z Instytutem Fraunhofera ISE. Nie ma tu więc żadnej polskiej myśli technicznej.

- Dzięki zaawansowanym systemom technologicznym urządzenie to pozwala - w warunkach laboratoryjnych, a więc sztucznych - wytworzyć promieniowanie, które wiernie odzwierciedla działanie naturalnego słońca - wyjaśnia Patryk Białas, dyrektor Centrum Kompetencji i Innowacji w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum.

Najpierw, w 2007 roku, powstał właśnie Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach, który ma wspierać rozwój firm działających w sektorze poszanowania energii oraz wykorzystania jej odnawialnych źródeł. Powstał na terenach zdegradowanych przez przemysł przy ulicy Ligockiej 103. Otrzymał wsparcie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 122 mln zł. - Pieniądze te muszą zostać zwrócone w ciągu 20 lat, w formie rabatu na usługi świadczone w tym miejscu dla innowacyjnych przedsiębiorców, szczególnie z sektora małych i średnich firm - wyjaśnia Agnieszka Zięcina z Euro-Centrum.

Zielona, nie tylko czarna, energia

Dziś Park jest miejscem, gdzie biznes spotyka się z nauką. Tworzy laboratoria, które pozwalają przedsiębiorstwom i zespołom naukowym prowadzić badania, ukierunkowane na rozwój technologii zielonych, energooszczędnych w budownictwie.
Infrastrukturę Parku tworzy m.in. budynek "oklejony" solarami od góry do dołu. To tzw. pasywny budynek, niepowtarzalny na skalę Europy Środkowo-Wschodniej. Zużywa osiem razy mniej energii. Żywy przykład wykorzystywania źródeł energii odnawialnej w praktyce.

- Dzięki tej tzw. farmie fotowoltaicznej potrafi pozyskać w ciągu roku około 96 MWh czystej energii - dodaje Patryk Białas. - Gdyby taka ilość energii została wyprodukowana w sposób tradycyjny, emisja dwutlenku węgla do atmosfery wyniosłaby aż 95 ton.

Na terenie Parku powstało w 2012 roku także Centrum Testowania Systemów Solarnych, które właśnie wykorzystuje do swoich badań "sztuczne słońce". Przebieg testu jest niezależny od danych warunków pogodowych, pory dnia, roku i gwarantuje powtarzalność eksperymentu. Z usług laboratorium mogą korzystać producenci urządzeń solarnych oraz instytuty badawcze. Sprawdzą ich wydajność i jakość w warunkach imitujących naturalne promieniowanie słoneczne.

Zbudowanie "sztucznego słońca" kosztowało około 3 milionów złotych. Proces testowania swoich urządzeń w "słonecznym" laboratorium przeprowadziło już kilku producentów, następni czekają na swoją kolej. Zielona energia, a nie tylko węgiel, będzie kojarzona ze Śląskiem?

Zbudowanie "sztucznego słońca" kosztowało około 3 mln zł. Moc zainstalowanych w tym laboratorium lamp można porównać do mocy 320 żarówek (100 W) lub 800 popularnych żarówek (40 W).


*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
*Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
*Nasz elementarz za darmo ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera