Będzin: Będą pieniądze na remont zamkowej arkady

  Będzin: Będą pieniądze na remont zamkowej arkady

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zawalona arkada przy zamku w Będzinie będzie wyremontowana. W minionym tygodniu będzińska Rada Miasta uchwaliła budżet na rok 2011. Miasto znalazło 110 tysięcy złotych specjalnie na ten cel.
  - Naprawa zamkowej arkady jest dla miasta bardzo ważna - twierdzi Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina. - Dlatego w budżecie zabezpieczyliśmy specjalne środki, aby jej remont był możliwy - dodaje.

  Kiedy możemy spodziewać się pierwszych prac remontowych? - Jak tylko pozwoli nam na to pogoda. Uważam, że lepiej poczekać niż rozpocząć prace, kiedy miałby nas zaskoczyć śnieg i mróz - dodaje prezydent. Prace mają być wykonane zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Inspektora Zabytków, a ich kosztorys opiewał właśnie na taką kwotę.

  Przypomnijmy. Mur arkadowy runął w sierpniu, na kilka dni przed zeszłoroczną edycją Festiwalu Muzyki Celtyckiej Zamek. Wtedy okazało się, że problem jest o wiele większy. Mury wypełniają szczeliny, a zaprawa łącząca kamienie jest zwietrzała.

  Dodatkowo plan budżetu uwzględnił pulę 3,5 miliona złotych na rewitalizację Wzgórza Zamkowego. - Przed nami jeszcze kwestia rozstrzygnięcia przetargów, które w tej chwili są przygotowywane - wyjaśnia prezydent. - Jednak jeśli aura pozwoli, to na pewno biurokracja już nie będzie przeszkodą - dodaje.

  To niejedyne zabytki, których remont w nowym budżecie został uwzględniony. Dalszego remontu doczeka się również zabytkowa synagoga Mizrachi, która znajduje się w podwórzu przy ulicy Potockiego 3. Na ten cel przeznaczone jest 112 tysięcy złotych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama