Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia słoneczna ma powstać w Sosnowcu. Zagłębie sięga po Słońce

Tomasz Szymczyk
W Sosnowcu Maczkach ma powstać elektrownia wykorzystująca odnawialne źródła energii. Ma to jednak być elektrownia słoneczna, czyli taka, która do produkcji energii wykorzystuje światło słoneczne. Jej lokalizacją byłyby należące do GPW tereny w Sosnowcu-Maczkach.

Oficjalna decyzja jeszcze nie zapadła, ale wiele wskazuje na to, że w sosnowieckiej dzielnicy Maczki nie powstanie elektrownia wodna na Białej Przemszy. Zbudować miało ją Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów. Miało, ale w spółce zmienił się zarząd, a nowe kierownictwo priorytety ma inne.

- Nowe kierownictwo kładzie nacisk na działania związane z dostawą wody, a nie z budową elektrowni wodnych - wyjaśnia Piotr Biernat, rzecznik GPW.

O tych planach pisaliśmy w DZ w październiku ub.r. Przedstawiciele GPW informowali wtedy, że hydroelektrownia w Maczkach ma powstać w ciągu kilkunastu miesięcy. Nowa elektrownia wodna według planów miała dostarczać dwa razy więcej czystej energii niż panele fotowoltaiczne w Rudzie Śląskiej, które także zostały postawione przez GPW SA. Rocznie siłownia na terenie Sosnowca miała produkować 700 MWh, podczas gdy Ruda Śląska produkuje ok. 300 MWh na rok.

W Maczkach wciąż ma powstać elektrownia wykorzystująca odnawialne źródła energii. Ma to jednak być elektrownia solarna, czyli taka, która do produkcji energii wykorzystuje światło słoneczne. Jej lokalizacją byłyby należące do GPW tereny w Sosnowcu-Maczkach.

- Decyzja w sprawie jej powstania ma zapaść jeszcze w tym miesiącu - mówi Piotr Biernat. - Inwestycja pomniejszy koszty utrzymania spółki i będzie miała wpływ na ceny wody.
Elektrownia słoneczna od 2012 r. z powodzeniem funkcjonuje już w Rudzie Śląskiej-Czarnym Lesie. Baterie fotowoltaiczne zamontowane zostały na dachu zbiornika Oddziału Sieci Magistralnej GPW. To jeden z najwyższych punktów w aglomeracji śląskiej. Działa tam ponad 1200 paneli fotowoltaicznych, które zajmują 20 tys. m kw. pow., czyli tyle, co 1,5 boiska piłkarskiego. Zasilają pompy w zbiorniku GPW, który zaopatruje w wodę kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Rudy Śląskiej i okolic.

Moc rudzkiej elektrowni wynosi 311 kW, siła tej planowanej w Sosnowcu to 138 kW. To kolejny przypadek inwestowania w odnawialne źródła energii, które w naszym województwie wykorzystywane są m.in. w Jaworznie, gdzie zamontowano je na dachu kościoła. Dzięki temu Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na osiedlu Stałym może oświetlać, a zimą również ogrzewać, kościół. Wyprodukowana w lecie, za pośrednictwem modułów fotowoltaicznych energia trafia też do pobliskiej Elektrowni Jaworzno III. W zamian za nią koncern Tauron, właściciel EJ III, przesyła do sanktuarium ciepło. Świątynia odkupuje je za pieniądze z prądu sprzedanego elektrowni.

- Skoro w innych krajach to się udaje, to czemu nie miałoby wyjść i u nas - mówił po montażu baterii proboszcz parafii, ks. Józef Leńda. Wsp. ZIELA


*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
*Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
*Nasz elementarz za darmo ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera