Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chmielowski [SLD]: Nie wyrzekłem się swojej śląskości

Redakcja
Piotr Chmielowski Sojusz Lewicy Demokratycznej

Po co kandyduje Pan do Senatu?
Na Śląsku od wielu lat lewica nie miała senatora. Nadszedł czas aby to zmienić. Ważne jest aby wdrożyć się w pracę Senatu i zaproponować pomysły Sojuszu Lewicy Demokratycznej na przekształcenie Senatu w Izbę Samorządową oraz przygotować przedpole dla większej grupy senatorów SLD, którzy zasiądą w ławach Senatu po wyborach w 2015 roku.

JAKICH ODPOWIEDZI UDZIELILI KANDYDACI NA SENATORA? CZYTAJCIE TUTAJ:
* URBAŃCZYK: TYLKO JA JESTEM GWARANTEM ZMIAN
* KLOC: PRZEDE WSZYSTKIM EDUKACJA REGIONALNA
* CHMIELOWSKI: NIE WYRZEKŁEM SIĘ SWOJEJ ŚLĄSKOŚCI
* KRZĄKAŁA: JESTEM DALEKI OD ODRYWANIA ŚLĄSKA OD RESZTY KRAJU

Jak Rybnik i Mikołów skorzystają z powierzenia mandatu Pani/Panu, jak skorzystają na przeprowadzce Pana z Sejmu do Senatu?
Zgodnie z ordynacją wyborczą miejsce w Sejmie zajmie kolejny na liście kandydat z wyborów w 2011 roku. W ten sposób zwiększy się pula parlamentarzystów z lewicy w całym okręgu. Moje działania, które prowadzę na rzecz Śląska, zasadniczo się nie zmienią. Czy to będzie Sejm, czy Senat, będę dalej ciężko pracować aby zadośćuczynić zaufaniu jakim obdarzyli mnie wyborcy.

Pańska pierwsze posunięcie/inicjatywa w nowej izbie?
Bez wątpienia pierwszym działaniem będzie zwrócenie uwagi wszystkim senatorom, że jestem ambasadorem akcji „Jestem Ślązakiem” i że obok Marka Plury, jako poseł nie wyrzekłem się swojej śląskości. Zamierzam zintensyfikować działania ustawodawcze w zakresie ochrony zdrowia i infrastruktury, kontynuując pracę nad tematami, którymi zajmuję się w Sejmie. Jako senator zintensyfikuje również działania w grupach bilateralnych, wykorzystując zaplecze administracyjne, możliwości i tradycje Senatu we współpracy międzynarodowej.

Która inwestycja w Rybniku lub Mikołowie o znaczeniu ponadlokalnym wymaga Pani/Pańskiego wsparcia jako senatora?
Jest szereg inwestycji, które trzeba wesprzeć, przede wszystkim w Rybniku. W pierwszej kolejności należy powstrzymać bezsensowne działania Kompanii Węglowej w zakresie wysprzedawania swojego majątku, w tym kopalni Jankowice. Następnie trzeba bezwzględnie dążyć do modernizacji Elektrowni Rybnik, przez budowę nowych, nowoczesnych bloków w celu wykorzystania węgla z tutejszych kopalni. Jednocześnie należy się skupić na infrastrukturze drogowej (szybkie połączenia obu miast z autostradą A1) i kolejowej (rewitalizacja linii łączącej Rybnik, przez Mikołów, z Katowicami). Budowa nowej linii kolejowej łączącej Rybnik z Ostravą oraz rozpoczęcie realizacji Drogi Regionalnej Racibórz – Pszczyna to kolejne wyzwania dla mojej senatorskiej aktywności. Przypominam, że w Polsce jestem twarzą programu użeglownienia Odry w inwestycji połączenia Odra – Łaba – Dunaj.
Czy zamierza Pan wspierać w Senacie śląski regionalizm, np. język śląski, etniczność czy projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach?
Bezwzględnie tak, z jednym wyjątkiem. Ja przez regionalizm rozumiem dążenie do tzw. silnego samorządu na równych prawach we wszystkich regionach, nie tylko na Śląsku. Od samego początku wspierałem ślonskom godke a obecnie jestem jednym z trzech ambasadorów zmiany ustawy o mniejszościach i nadaniu nam, Ślązakom, statusu grupy etnicznej. W aktualnych uwarunkowaniach prawnych i konstytucyjnych jest to jedyna, rozsądna forma zaznaczenia naszej odrębności etnicznej. Od lat współpracuję praktycznie ze wszystkimi organizacjami śląskimi, w tym z RAŚ.

Autostrada A1 za darmo dla mieszkańców Śląska, obiecana przez wszystkie partie - możliwa do zrealizowania?
Oczywiście tak. Z tą tylko różnicą, że jako Sojusz Lewicy Demokratycznej postulujemy dostęp do wszystkich dróg, w tym autostrad, bez dodatkowych obciążeń finansowych. Koszty utrzymania infrastruktury drogowej powinny być pokrywane z opłaty paliwowej oraz rozsądnej gospodarki nieruchomościami wzdłuż autostrad i dróg ekspresowych. Zbliżony model dziś funkcjonuje w Niemczech i doskonale się sprawdza. Już dawno postulowałem o likwidację bramek jako podstawowego czynnika korkującego autostradę. A idea „zerowego” biletu ośmiesza ministrów Platformy i Polskę.

JAKICH ODPOWIEDZI UDZIELILI KANDYDACI NA SENATORA? CZYTAJCIE TUTAJ:
* URBAŃCZYK: TYLKO JA JESTEM GWARANTEM ZMIAN
* KLOC: PRZEDE WSZYSTKIM EDUKACJA REGIONALNA
* CHMIELOWSKI: NIE WYRZEKŁEM SIĘ SWOJEJ ŚLĄSKOŚCI
* KRZĄKAŁA: JESTEM DALEKI OD ODRYWANIA ŚLĄSKA OD RESZTY KRAJU

Jak wyobraża Pan sobie współpracę z rybnickim samorządem?
Do jesiennych wyborów nie wyobrażam sobie żadnej współpracy. Mam nadzieję, że po wyborach SLD będzie obecne w Radzie Miasta i Powiatu. Wtedy też radni otrzymają wytyczne i cele do osiągnięcia, zweryfikujemy możliwość koalicji. Dla SLD w samorządzie liczą się wyłącznie działania merytoryczne wzmacniające pozycje miasta i powiatu, tak by móc w pełni wykorzystać środki unijne z nowej puli finansowej na lata 2014-2020. Rybnik oczekuje przede wszystkim zmiany obecnych włodarzy miasta na nowych, zdolnych rozwinąć szeroko rozumiane inwestycje i ożywić rybnicką podstrefę ekonomiczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera