Wybory do Senatu: W Rybniku i Mikołowie wybiorą senatora....

  Wybory do Senatu: W Rybniku i Mikołowie wybiorą senatora. Kto wygra?

  B. Kubica, J. Bombor, M. Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wybory do Senatu: W Rybniku i Mikołowie wybiorą senatora. Kto wygra?
  Wybory w Rybniku 2014: To już drugie wybory uzupełniające do Senatu w ciągu roku. W niedzielę kluczowa może być frekwencja. PiS liczy na swój żelazny elektorat. Kto wygra w wyborach senatora?
  Wybory do Senatu: W Rybniku i Mikołowie wybiorą senatora. Kto wygra?
  Wybory do Senatu 2014:

  Dziś o północy rozpoczyna się cisza wyborcza przed wyborami uzupełniającymi do Senatu w okręgu 73, obejmującym powiat rybnicki, Rybnik oraz powiat mikołowski. Już po raz drugi w ciągu zaledwie roku, mieszkańcy regionu wybiorą swojego przedstawiciela w Senacie. Przypomnijmy - przed rokiem wybory ogłoszone po śmierci senatora Antoniego Motyczki wygrał Bolesław Piecha, który jednak w maju tego roku przeniósł się do Parlamentu Europejskiego. Teraz trzeba więc wybrać kogoś na jego miejsce.

  Tegoroczna kampania, przypadająca na okres wakacji, była raczej nudna. Kandydaci wprawdzie nie szczędzili sobie uszczypliwości, ale każdy pomysł na zwycięstwo miał jeden - pokazać się w towarzystwie jak największej ilości polityków z pierwszych stron gazet. Wczoraj w Rybniku brylowała Elżbieta Bieńkowska. Wicepremier i przyszła unijna komisarz demonstrowała swoje poparcie dla Marka Krząkały z PO. Dziś do Rybnika w tym samym celu przyjeżdża Donald Tusk.
  Wcześniej bardzo aktywny we wspieraniu Izabeli Kloc z PiS był prezes jej partii, Jarosław Kaczyński. Oprócz niego rybnicza-nie mogli poznać również Antoniego Macierewicza i prof. Krystynę Pawłowicz.

  KLIKNIJ I WEŹ UDZIALE W QUIZIE
  WYBORY SENATORA W RYBNIKU: DO KOGO PASUJĄ TWOJE POGLĄDY?


  Zalety Piotra Chmielowskiego wychwalał z kolei Leszek Miller, zaś wczoraj wyborców Nowej Prawicy do głosowania na Macieja Urbańczyka w swoim niepowtarzalnym stylu zachęcał szef KNP, Janusz Korwin-Mikke.

  W całym tym przedwyborczym zamieszaniu merytorycznych argumentów, planów dotyczących pracy na rzecz regionu i samego Rybnika czy Mikołowa było naprawdę niewiele. Nie mówiąc już o rzeczowej debacie.

  Kluczowe znaczenie dla tych wyborów może więc mieć frekwencja. Przed rokiem była ona wręcz żenująco niska i wyniosła niewiele ponad 11 procent. Przy niższej frekwencji spore szanse może mieć kandydatka PiS. To wyborcy tej partii najchętniej udają się do urn.

  Wybory do Senatu


  Zapytaliśmy kandydatów w wyborach uzupełniających do Senatu w Rybniku, co mają do powiedzenia w najważniejszych sprawach Śląska

  W wyborach uzupełniających do Senatu (okręg wyborczy nr 73, obejmuje miasto Rybnik oraz powiaty rybnicki i mikołowski) startuje czterech kandydatów: Izabela Kloc z Prawa i Sprawiedliwości, Marek Krząkała z Platformy Obywatelskiej, Piotr Chmielowski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Maciej Urbańczyk z Kongresu Nowej Prawicy. Pierwsza trójka to obecni posłowie wybrani w 2011 roku w okręgu rybnickim. Chmielowski sprawuje mandat dopiero pierwszą kadencję (wybrany został z listy Ruchu Palikota), Kloc już trzecią, zaś Krząkała drugą. Kilka miesięcy temu posłanka Kloc bezskutecznie kandydowała też w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

  Lokale wyborcze będą czynne w niedzielę od godziny 7 do godziny 21.

  Wszystkim kandydatom zadaliśmy te same pytania, aby łatwiej było Państwu podjąć w niedzielę decyzję przy urnie wyborczej. Przyszłych senatorów pytaliśmy głównie o ich plany, które jednak w obliczu zaledwie rocznej kadencji w Senacie będą wyjątkowo trudne do zrealizowania.

  Oto pytania do kandydatów
  1. Po co kandyduje Pani/Pan do Senatu?
  2. Jak Rybnik i Mikołów skorzystają z powierzenia mandatu Pani/Panu, jak skorzystają na przeprowadzce Pani/Pana z Sejmu do Senatu?
  3. Pani/Pana pierwsze posunięcie/inicjatywa w nowej izbie?
  4. Która inwestycja w Rybniku i/lub Mikołowie o znaczeniu ponadlokalnym wymaga Pani/ Pańskiego wsparcia jako senatora?
  5. Autostrada A1 za darmo dla mieszkańców Śląska, obiecana przez wszystkie partie - możliwa do zrealizowania?
  6. Czy zamierza Pani/Pan wspierać w Senacie śląski regionalizm, np. język śląski, etniczność czy projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach?

  JAKICH ODPOWIEDZI UDZIELILI KANDYDACI NA SENATORA? CZYTAJCIE TUTAJ:
  * URBAŃCZYK: TYLKO JA JESTEM GWARANTEM ZMIAN
  * KLOC: PRZEDE WSZYSTKIM EDUKACJA REGIONALNA
  * CHMIELOWSKI: NIE WYRZEKŁEM SIĘ SWOJEJ ŚLĄSKOŚCI
  * KRZĄKAŁA: JESTEM DALEKI OD ODRYWANIA ŚLĄSKA OD RESZTY KRAJU  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
  *Nasz elementarz za darmo ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie ważne

   MARTIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Nie ważne kto wygra, czy to ważne kto będzie nas okradał?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pytania !

   Ben (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   jako kiełbasa wyborcza to na pewno wszyscy odpowiedzą TAK a później to wiadomo i to wszyscy znamy od 25 lat pseudo-demokracji PRLu bis !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama