W województwie śląskim senatorów wybierzemy w 13 okręgach

  W województwie śląskim senatorów wybierzemy w 13 okręgach

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jeden senator z jednego mniejszego niż dotąd okręgu. Nowy kodeks wyborczy przyjęty przez sejm podzielił województwo śląskie na 13 okręgów, bo najbliższe wybory do senatu będą jednomandatowe.
  Oznacza to, że rosną szanse lokalnych liderów, a nie partyjnych kandydatów wybieranych już niemal mechanicznie. Do tej pory najpopularniejsza partia w sejmie dominowała również w senacie. Wybieraliśmy też 13 senatorów, ale region był podzielony na 6 okręgów. Teraz głosy mogą ulec rozproszeniu, bo kandydatów będzie więcej, a więc i wybór będzie większy.

  - Naszą intencją było sprowokowanie rzeczywistej kampanii wyborczej do senatu, która często przez niektóre ugrupowania była traktowana trochę po macoszemu - przyznaje poseł PO Michał Wójcik. - Teraz partie polityczne będą staranniej wybierać kandydatów. Nie wykluczone jednak, że w przyszłości wojewodztwo śląskie straci jeden z mandatów, bo najnowsze dane demograficzne świadczące o wyludnianiu się pozbawią nas jednego senatora na rzecz innego województwa.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama