Ceny węgla na Śląsku [PORÓWNANIE CEN WĘGLA]

Ceny węgla na Śląsku [PORÓWNANIE CEN WĘGLA]

MN

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Podstawowym czynnikiem kształtującym cenę węgla jest jego rodzaj. Cena, którą trzeba zapłacić zależy głównie od tego czy zasilamy swój piec kostką, orzechem czy ekogroszkiem. Oszczędności można także szukać w pochodzeniu węgla. Przyjęło się, że Polski surowiec jest drogi, ale odznacza się wysoką jakością.
Różnica cenowa wynika również z tego czy zdecydujemy się zakupić węgiel luzem, czy w paczkach. Ten drugi jest odpowiednio droższy, zwykle o kilkadziesiąt złotych na tonie, i nie każdy rodzaj węgla dostępny jest w workach. Jak kształtują się ceny Polskiego węgla na Śląsku?

Węgiel typu kostka oferowany przez Katowicki Holding Węglowy (Kopalnia Kazimierz) oraz Kompanię Węglową (KWK Piast) kosztuje w granicach 650-700zł za tonę.
Orzech I to ok. 620zł z kopalni KWK Murcki i KWK Piast. Ten sam orzech z Zakładu Górniczego Janina w Małopolsce (Tauron Wydobycie) można zakupić o tej porze za ok. 550zł. Orzech II z tej samej kopalni jest o kilkanaście złotych tańszy na tonie. Orzech II pochodzący z Kopalni Wieczorek w Katowicach (Katowicki Holding Węglowy) to już wydatek rzędu 680zł za tonę.

Do najdorższych należy ekogroszek. Ten z Kopalni "Wesoła" w Mysłowicach (Katowicki Holding) kosztuje 715zł za tonę, ale w Kopalni "Piast" Kompanii Węglowej niemal o 100 zł mniej. Jest jeszcze tańszy ekogroszek Jaret, który kosztuje poniżej 550zł.

Węgiel importowany zazwyczaj jest tańszy - tona czeskiego bądź rosyjskiego ekogroszku (kupowanego luzem) to wydatek ok. 450 zł za tonę. Można też np. kupić rosyjską orzecho-kostkę poniżej 600zł za tonę. Zwykle węgiel importowany nie cieszy się jednak dobrą opinią klientów i bywa zawodny. Wielu nabywców rezygnuje z oszczędzania na węglu po pierwszym użyciu tego z importu.

Kwestie dostawy szacują się różnie. Niektórzy sprzedawcy dostarczają surowiec w cenie, inni pobierają opłatę w przeliczeniu za kilometr, z uwzględnieniem wagi zamówienia (np. 3zł za kilometr gdy ładunek nie przekracza 4,5t, bądź 4zł za ładunek powyżej 4,5t).

Ceny węgla zmieniają się także w zależności od pory roku. Wzrastają na zimę, maleją w okresie marca-kwietnia.


*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
*Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
*Nasz elementarz za darmo ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

Komentarze (10)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
cena węgla

Olesso (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Ceny węgla na terenie kraju można sprawdzić za pomocą serwisu gielda-paliw.com - otrzymujemy oferty od wielu dostawców

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
cena

prawdy (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Jasny


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ceny węgla

Olesso (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ceny węgla na terenie kraju można sprawdzić za pomocą serwisu gielda-paliw.com - otrzymujemy oferty od wielu dostawców

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ceny węgla

podatnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Wszyscy płaczą że węgiel jest rekordowo tani po 65dolarów za tonę dolar jest po 3,7 więc tona węgla kosztuje 240,5zł za tonę. Więc ja jako podatnik pytam dlaczego ja dotując ten węgiel z podatków...rozwiń całość

Wszyscy płaczą że węgiel jest rekordowo tani po 65dolarów za tonę dolar jest po 3,7 więc tona węgla kosztuje 240,5zł za tonę. Więc ja jako podatnik pytam dlaczego ja dotując ten węgiel z podatków muszę kupować polski węgiel 850zł za tonę???? jakoś wcale nie odczułem spadku cen węgla pozdrawiam wszystkich myślących. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
skąd węgiel

Tomeczek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ja biorę węgiel ze Smarttransu, są tańsi dostawcy (za tonę), ale wątpię, że w porównianiu do jakości wyjdzie u nich taniej, w smarttransie mam bardzo dobrą kostkę, wysokogatunkową.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
niech se poczytają dupki z NSZZ Solidarność

gornik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

i niech spadają

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
777

777 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

O CZEŚĆ WAM PANOWIE MAGNACI
Opublikowano 6 września 2012 Autor: MAKEN

Towarzyski i towarzysze zapewne jesteście zadowoleni ze swojego życia w XXI wieku. Opłacało się donosić na kolegów, upadlać...rozwiń całość

O CZEŚĆ WAM PANOWIE MAGNACI
Opublikowano 6 września 2012 Autor: MAKEN

Towarzyski i towarzysze zapewne jesteście zadowoleni ze swojego życia w XXI wieku. Opłacało się donosić na kolegów, upadlać inteligencję oraz mordować opozycjonistów? Obecnie jesteście zamożnymi obywatelami. Z komuchów przepoczwarzyliście się w biznesmenów. Świat należy do was.

Ludzie, którzy zwalczali komunizm w większości klepią biedę. Nęka ich bezrobocie lub wegetują na nędznych emeryturach. A wy – byli krzewiciele socjalizmu – taplacie się w dobrobycie jak pączki w maśle. Rok 1989 będą zapewne czcić jeszcze wasze praprawnuki. Za sprawą rewelacyjnych machinacji proletariuszy – ukształtowanych przez rewolucję październikową 1917 roku – w jednej chwili uwłaszczyliście się kosztem całego społeczeństwa. Teraz bez żadnego zażenowania możecie obnosić się ze swoimi potężnymi bogactwami, niczym przedwojenni arystokraci. Dzięki mądrości następców Lenina z małorolnych chłopów awansowaliście do rangi współczesnych burżujów. To nic, że czasami tylko dla niepoznaki musicie zakładać fundację, rzekomo pomagającą słabszym. W rezultacie i tak bardziej opłaca się wam udawać filantropów niż płacić regularne podatki. Zresztą na co dzień łupicie szaraków, niczym XIX krwiożerczy kapitaliści. Bazując na wyzysku pozbawionych jakichkolwiek praw osobników, możecie pomnażać swoje bizantyjskie majątki. Dlatego za wszelką cenę musicie bronić swoich pałaców oraz zgromadzonych gór złota. Bo jeżeli nie będziecie czujni to być może znowu jakiś oszołom zechce wepchnąć was za kraty. Nie zapominajcie więc towarzysze, że nowa mutacja socjalizmu wymaga od was szczególnego zaangażowania w dziedzinie ogłupiania ludu pracującego miast i wsi.

zwiń

Zdjęcie autora komentarza
a konkretnie skąd ten rosyjski ugol

Deutsch-Oberschlesier

Zgłoś naruszenie treści / 6

z Kuzbasu czy z Workuty?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
@oberszajse

ten ruski węgiel ,to coś .. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7

..podobnego do ciebie ober ,niby Niemiec a jakiś taki gorszy ,inny.


Zdjęcie autora komentarza
wydobywają go biedni ludzie

Deutsch-Oberschlesier

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

w przeciwieństwie do leniwego spasionego polskiego górnika utrzymywanego przez podatników robiącego łaskę że zjeżdza na dół
to jest tańszy

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo